Si Real Story lajmëroi në verë se Meta po bën parti të re

Real Story parashikoi më 9 korrik të 2019 se kreu i shtetit Ilir Meta po planifikon krijimin e një partie të re nacionaliste, pasi LSI nuk është më ambicia e tij.  Meta ka dhënë sinjale të qarta se ai po planifikon të ardhmen e tij pas karriges së presidentit dhe ajo lidhet me krijimin e një partie të re, ku modeli i saj është ajo e “Partisë Radikale” të politikanit italian Marco Pannella, bazë e së cilës janë referendumet, të cilat Meta i ka kërkuar me ngulim në mënyrë “që vendimmarrja t’i kthehet popullit” apo një partie nacionaliste si ajo e Victor Orban, një parti presidenciale si AKP e Erdogan apo një parti anti-Soros si e Trump. Krijimin e një partie të re nacionaliste nga Ilir Meta, RealStory.al e paralajmëroi që në verë të vitit të kaluar.

Lexoni shkrimin e Real Story më 9 korrik 2019


META NË BOSNJE, THYEN BOJKOTIN SHQIPTAR. KRIJON NJË PARTI TË RE?

Presidenti Ilir Meta ka thyer bojkotin e shqiptarëve ndaj samitit të SEECP për shkak të mospjesëmarrjes së Kosovës. Qeveria shqiptare njoftoi se nuk do të merrte pjesë në këtë samit në shenjë solidariteti me Kosovën. Por krejt ndryshe nga ky qëndrim zyrtar i qeverisë shqiptare, ka vepruar presidenti Ilir Meta i cili ka shkuar në Bosnje për të marrë pjesë në samit, si i vetmi shqiptar atje.

I dëshpëruar për kontakte ndërkombëtare, Meta është takuar me Erdogan, me të cilin ka shpeshtuar bisedimet. Erdogan është i njohur për mbështetjen që i jep formacioneve të njerëzve të fortë politikë. A po siguron LSI një suport për erën post presidencë të Metës? Burime shumë konfidenciale i thonë realstory.al se nuk është ky rasti, megjithëse Meta në samitin e SEEPC është shfaqur në krah të presidentit të Turqisë, Erdogan.

Kryemadhi ka deklaruar se Metës që të marrë sërish partinë (LSI) i duhet të futet në garë me të.

Por si duket në kokën e Metës është diçka tjetër: një parti politike, nëse gjithçka dështon dhe ai largohet. I ndërgjegjshëm se LSI e ka kryer misionin e vet; i ndërgjegjshëm se nuk mund të bëhet qesharak dhe të sfidojë bashkëshorten në garë partiake, ose më saktë qëllimisht duke dhënë këtë ide. Ilir Meta nëse nuk arrin të kapet pas karriges së presidentit, do kërkojë një sfidë të re politike. E pat paralajmëruar këtë në fakt kur i dorëzoi Petrit Vasilit partinë: “Nëse nuk ecni mirë, do kthehem në politikë si Ariel Sharon, do krijoj parti të re dhe e sigurt që do ju mund”, pat thënë atëherë me shaka.

Po si duket nuk paska qenë ashtu. Dhe modeli është i gatshëm. Një parti presidenciale si AKP e Erdogan. Një model i ngjashëm me çiftin Milosheviç-Markoviç që kishin dy parti, njëri nacionaliste tjetra “liberale” me objekt të rinjtë (të preferuarit e Kryemadhit) , por më shumë modeli turk. Ndaj dhe takimet e tij me Erdogan, qoftë dhe me koston të duket si grevëthyes e të marrë pjesë në një samit të bojkotuar nga shqiptarët, si ai i Bosnjes.

Fundja, më mirë shok me Erdogan, sesa dashnor i heronjve sovjetikë.

Më herët, para se të takonte Erdogan, Meta publikoi një foto me dorën në Kushtetutë dhe shkruante “Shqipëria e para”, njëlloj si slogani i Trump. Mos ndoshta ka në mendje krijimin e një partie anti-Soros si e Trump? Një parti nacionaliste, e ngjashme me Firdez të Orban, të cilin e lavdëroi aq shumë në konferencën e famshme për shtyp.

A ishte pjesë e çmendjes së qëllimshme të presidentit, mesazhi ndaj ndërkombëtarëve dhe shqiptarëve për krijimin e një Firdezi, një AKP, apo një lëvizje anti-Soros nacionaliste në Shqipëri?

Meta beson se PO. Se e majta e LSI është pragmatiste dhe si e tillë ajo shuhet larg pushtetit. Se e djathta e PD po shuhet nën Bashën dhe se Doktori është mjaftueshëm i vjetër për t’i dhënë asaj një dorë për ringritje. Dhe këtu ai rihyn në lojë. Si Anteu pas rënies në Toke, si Feniksi pas djegies, ai pas ikjes nga presidenca formon partinë e re. Jo me Monikën por me Klajdën, jo me Petritin, por me Tur Zhejin, jo me Balliun por me Fahriun. Dikush mund të thotë, siç thonë francezët: Një gjellë e vjetër në pjata të reja. Por Meta është njeri i surprizave. Me ingredientët e duhur, sidomos financiare mund të jetë një gjellë e re në pjata të vjetra. Diçka mes gulashit dhe imam-bajalldisë, mes qetësisë dhe dalldisë. Një surprizë, si Ilir Meta./Realstory.al


Ralf Gjoni me projekte të reja politike

Deputeti i opozitës parlamentare Ralf Gjoni duket se ka plane afatgjatë në politikë dhe ato lidhen me krijimin e një partie të re. Gjoni tha se ka projekt të krijojë një parti të re dhe aktualisht është në bisedime me faktorë brenda dhe jashtë parlamentit. Për Gjonin qytetarët shqiptarë nuk kanë pse të jenë pengë të “pleqve” të politikës dhe se vendi ka nevojë për më shumë opsione për të inkurajuar pluralizmin dhe të mos mbetet peng i vetëm 2-3 partive.

E kemi menduar, nuk jam ende gati të shprehem. Po patjetër. Çfarë ka të mendosh për një projekt politik, nuk ka asgjë të keqe, do të inkurajoja një pluralizëm politik. Shqiptarët kanë nevojë për shumë oferta, pse duhet të jemi peng i 2-3 partive. E kam menduar, por nuk kemi një plan konkret për momentin. Jemi duke biseduar me disa faktorë brenda dhe jashtë parlamentit. E kam bindje se Shqipërisë i duhet një projekt, një lëvizje e re politike. Projekteve të lodhura të pleqve politikë u mungon integriteti” tha Gjoni për Report Tv


Në lidhje me Reformën Zgjedhore, Gjoni i ka bërë thirrje opozitës të jetë pjesë e komisionit të saj për diskutim, në të kundërt do të humbasin mbështetjen e ndërkombëtarëve. Gjoni tha se e mirëpresin opozitën jo parlamentare duke i kujtuar atyre se ky është shansi i vetëm që kanë për të hyrë sërish në rrugën e institucioneve, në të kundër do mbeten jashtë dhe do humbasin edhe atë mbështetje ndërkombëtare që gëzojnë aktualisht, edhe pse marrëdhëniet janë ftohur ndjeshëm, që pas djegies së mandateve dhe dhunës në protesta. Gjoni u shpreh se ndryshimi i sistemit elektoral është thelbësor në mënyrë që shmanget pisllëqet që mund të gatuhen mes dy partive të mëdha PS-PD.

Nëse do të zgjedhin rrugën e bojkotit sikur kanë bërë me braktisjen e parlamentit kam frikë se do të ngelen jashtë sistemit dhe do të shpërbëhen. Do të ngelen jashtë loje si në shkurt, në korrik dhe kam përshtypjen se efektet elektorale do të jenë katastrofike për ato parti. Jeta institucionale është baza, dhe nëse këta duan të luajë në një fushë pa viza dhe pa rregulla kam frikë se do të jetë e papranueshme edhe për aleatët perëndimorë. Sa më shpejt që të ketë një meaculpa aq më mirë do të jetë edhe për atë. 

Ne duhet të demokratizojmë fillimisht sistemin të hapim garën dhe pastaj të shkojmë drejt zgjedhjeve të përgjithshme, por pa u kryer ndryshimet unë i shikoj zgjedhjet e parakohshme të pamundura. Shqipëria nuk duhet të ketë një sistem zgjedhor ku vota shitet dhe blihet. Një vend që është anëtar i NATO-s dhe synon BE-së nuk ka shanse të mos garantojë votën e lirë dhe të barabartë. Sistemi aktual pengon të drejtën për të zgjedhur dhe për t’u zgjedhur.” tha Gjoni


Meta në Bosnje, thyen bojkotin shqiptar. Krijon një parti të re?

Presidenti Ilir Meta ka thyer bojkotin e shqiptarëve ndaj samitit të SEECP për shkak të mospjesëmarrjes së Kosovës. Qeveria shqiptare njoftoi se nuk do të merrte pjesë në këtë samit në shenjë solidariteti me Kosovën. Por krejt ndryshe nga ky qëndrim zyrtar i qeverisë shqiptare, ka vepruar presidenti Ilir Meta i cili ka shkuar në Bosnje për të marrë pjesë në samit, si i vetmi shqiptar atje.

I dëshpëruar për kontakte ndërkombëtare, Meta është takuar me Erdogan, me të cilin ka shpeshtuar bisedimet. Erdogan është i njohur për mbështetjen që i jep formacioneve të njerëzve të fortë politikë. A po siguron LSI një suport për erën post presidencë të Metës? Burime shumë konfidenciale i thonë realstory.al se nuk është ky rasti, megjithëse Meta në samitin e SEEPC është shfaqur në krah të presidentit të Turqisë, Erdogan.


Kryemadhi ka deklaruar se Metës që të marrë sërish partinë (LSI) i duhet të futet në garë me të.

Por si duket në kokën e Metës është diçka tjetër: një parti politike, nëse gjithçka dështon dhe ai largohet. I ndërgjegjshëm se LSI e ka kryer misionin e vet; i ndërgjegjshëm se nuk mund të bëhet qesharak dhe të sfidojë bashkëshorten në garë partiake, ose më saktë qëllimisht duke dhënë këtë ide. Ilir Meta nëse nuk arrin të kapet pas karriges së presidentit, do kërkojë një sfidë të re politike. E pat paralajmëruar këtë në fakt kur i dorëzoi Petrit Vasilit partinë: “Nëse nuk ecni mirë, do kthehem në politikë si Ariel Sharon, do krijoj parti të re dhe e sigurt që do ju mund”, pat thënë atëherë me shaka.

Po si duket nuk paska qenë ashtu. Dhe modeli është i gatshëm. Një parti presidenciale si AKP e Erdogan. Një model i ngjashëm me çiftin Milosheviç-Markoviç që kishin dy parti, njëri nacionaliste tjetra “liberale” me objekt të rinjtë (të preferuarit e Kryemadhit) , por më shumë modeli turk. Ndaj dhe takimet e tij me Erdogan, qoftë dhe me koston të duket si grevëthyes e të marrë pjesë në një samit të bojkotuar nga shqiptarët, si ai i Bosnjes.

Fundja, më mirë shok me Erdogan, sesa dashnor i heronjve sovietikë.

Më herët, para se të takonte Erdogan, Meta publikoi një foto me dorën në Kushtetutë dhe shkruante “Shqipëria e para”, njëlloj si slogani i Trump. Mos ndoshta ka në mendje krijimin e një partie anti-Soros si e Trump? Një parti nacionaliste, e ngjashme me Firdez të Orban, të cilin e lavdëroi aq shumë në konferencën e famshme për shtyp.

A ishte pjesë e çmendjes së qëllimshme të presidentit, mesazhi ndaj ndërkombëtarëve dhe shqiptarëve për krijimin e një Firdezi, një AKP, apo një lëvizje anti-Soros nacionaliste në Shqipëri?

Meta beson se PO. Se e majta e LSI është pragmatiste dhe si e tillë ajo shuhet larg pushtetit. Se e djathta e PD po shuhet nën Bashën dhe se Doktori është mjaftueshëm i vjetër për t’i dhënë asaj një dorë për ringritje. Dhe këtu ai rihyn në lojë. Si Anteu pas rënies në Toke, si Feniksi pas djegies, ai pas ikjes nga presidenca formon partinë e re. Jo me Monikën por me Klajdën, jo me Petritin, por me Tur Zhejin, jo me Balliun por me Fahriun. Dikush mund të thotë, siç thonë francezët: Një gjellë e vjetër në pjata të reja. Por Meta është njeri i surprizave. Me ingredientët e duhur, sidomos financiare mund të jetë një gjellë e re në pjata të vjetra. Diçka mes gulashit dhe imam-bajalldisë, mes qetësisë dhe dalldisë. Një surprizë, si Ilir Meta./Realstory.al


Doli keq në zgjedhje, Zaev njofton ndryshime në qeveri

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka mbledhur mbrëmë strukturat drejtuese të partisë së tij, Social-Demokrate ku edhe ka njoftuar ndryshime rrënjësore në qeveri, për shkak të rezultatit jo të mirë në zgjedhjet presidenciale.

 “Do të ketë ndryshime në postet ministrore. Do të ndërrohen më shumë se një e treta e ministrave, që nënkupton qeveri të re. Do të ketë ndryshime edhe në pozicionet tjera në qeveri. Çdokund ku është regjistruar arrogancë dhe mungesë të rezultateve do të ketë ndryshime”, ka deklaruar Zaev pas mbledhjes së organeve partiake që ka zgjatur deri rreth mesnatës.


Ndryshimet në qeveri dhe parti, Zaev i ka paralajmëruar për shkak të rezultatit jo të mirë në zgjedhjeve presidenciale. 

Megjithëse partia e tij që ishte në koalicion me 31 parti tjera, arriti të fitonte, rezultati ishte shumë i ngushtëm vetëm prej 5 mijë votash. Ky rezultat ka nxitur Zaev që të  ndërmarrë ndryshime në qeveri që pritet të ndodhin brenda qershorit.


Jo vetëm partitë, por edhe kandidatët nën sitë për financimin e fushatës

Jo vetëm partitë politike, por edhe kandidatët për kryetarë bashkish do të deklarojnë burimin e financimit të fushatës zgjedhore. Kështu tha sot kryetari i Komisionit Qëndror Zgjedhor, Klement Zguri, i cili mori pjesë në konferencën për raportimin financiar të partive dhe kandidatëve zgjedhorë.

Zguri tha se transparenca e financimit të partive është kusht për zhvillimin e një gare të ndershme dhe të barabartë.


 “Mungesa e transparencës së financimit të partive është ftesë për disbalancimin e fushatës, për orientimin e aktorëve drejt taktikave elektorale të paligjshme, drejt shitblerjes së votës, drejt prishjes së administrimit zgjedhor, drejt manipulimit të rezultateve.

Mungesa e transparencës për financat dhe shpenzimet e partive politike nënkupton korrupsion në financim. Dhe korrupsioni në financimin e partive politike është një nga çështjet më kritike në demokracitë e sotme.

Në këtë proces zgjedhor, nuk do raportojnë vetëm partitë politike për financat e fushatës, por edhe kandidatët për kryetarë bashkie. Kjo do të thotë më shumë transparencë, më pak informalitet, më shumë barazi dhe më shumë ndershmëri në konkurrim”, tha kreu i KQZ-së.

Financimi i fushatave zgjedhore ka qenë gjithmonë problem në Shqipëri dhe ka nxitur akuza politike për shkak se gjithmonë ka pasur dyshimet se fushatat zgjedhore financohen nga persona të lidhur me krimin.


Skadon afati, 34 parti regjistrohen në KQZ për zgjedhje

Ka skaduar afati i vendosur nga Komisioni Qëndror Zgjedhor për t’i dhënë mundësi partive politike për t’u regjistruar për të garuar në zgjedhjet e 30 qershorit. Janë regjistruar gjithsej 34 parti që kanë vendosur të marrin pjesë në zgjedhje. Por në këtë listë mungojnë partitë e Koalicionit Opozitar.

Kështu nuk janë regjistruar në zgjedhje PD, LSI, PR, LZHK, PDK, PBDNJ, PDIU, si dhe të tjera që nënshkruan marrëveshjen e bashkëpunimit. Dita e djeshme ishte afati i fundit ligjor i vendosur nga KQZ, brenda të cilit partitë politike do të duhet të dorëzonin kërkesat për regjistrim në zgjedhje.


Në pritje për të marrë vulën përfundimtare nga KQZ si pjesë e zgjedhjeve janë edhe 8 parti të tjera, të cilat kanë dorëzuar brenda afatit ligjor kërkesat për regjistrim në KQZ. Një prej tyre është edhe Bindja Demokratike, e cila depozitoi kërkesën në limitet kohore. E në këto kushte i takon KQZ të vendosë për regjistrimin e tyre në zgjedhje.

Në total, pjesë e garës për zgjedhjet e pushtetit vendor do të jenë 42 subjekte politike, që kanë respektuar afatet ligjore për regjistrim.

Partitë e regjistruara në KQZ:

1. Partia Socialiste e Shqipërisë                                     Edi Rama

2. Partia Socialdemokrate Shqiptare                            Skender Gjinushi

3. Partia Fryma e Re Demokratike                                Bamir Topi

4. Partia Demokracia Sociale                                          Paskal Milo

5. Partia Ligj dhe Drejtësi                                                Spartak Ngjela

6. Partia Lista e Barabartë                                               Ben Blushi

7. Partia Zgjidhja                                                                Koço Kokëdhima

8. Partia e Gjelbër                                                               Edlir Petanaj

9. Partia Kristian Demokrate                                           Dhimitër Muslia

10. Partia Aleanca Demokristiane                                   Zef Bushati

11. Partia Socialiste e Moderuar                                      Gjergji Koja

12. Partia Unitetit Kombëtar                                            Idajet Beqiri

13. Partia Emigracionit Shqiptar                                     Kostaq Papa

14. Personat me Aftësi të Kufizuar                                  Gjovalin Shqalshi

15. Partia Lëvizja Punëtore Shqiptare                            Genci Sakaj

16. Partia e të Drejtave të Mohuara                                 Ilir Vata

17. Demokracia e Re Europiane                                       Koçi Tahiri

18. Aleanca për Barazi e Drejtësi Europiane                  Valentino Mustaka

19. Partia Demokrate për Integrim dhe Prosperitet     Kujtim Muça

20. Partia Ardhmëria Shqiptare                                       Emin Subashi

21. Minoriteti Etnik Grek për të Ardhmen                     Kristo Kiço

22. Partia për Demokraci dhe Solidaritet                       Gaqo Apostolo

23. P. Për Mbrojtjen e të drejtave te emigranteve         Ymer Kurti

24. Partia Komuniste e Shqipërisë                                  Qemal Cicollari

25. Partia Bashkimi Demokrat Shqiptar                         Ylber Valteri

26. Partia Ora e Shqipërisë                                                Zef Shtjefni

27. Partia Bashkimi Liberal Demokrat                           Arian Starova

28. Partia për Liri, Demokraci dhe Etikë                       Arian Galdini

29. Partia Kombëtare Konservatore                                Kujtim Gjuzi

30. Partia për Mbrojtjen e te Drejtave të Puntoreve    Kadri Isufaj

31. Partia Aleanca Kuq e Zi                                                Kreshnik Spahiu

32. Partia e Reformave Demokratike                              Krenar Rryçi

33. Partia e Pajtimit Kombëtar,                                        Spartak Dobi

34. Partia Socialpuntore Shqiptare,                                 Ramadan Ndreka


Skip to toolbar