Skadon afati, 34 parti regjistrohen në KQZ për zgjedhje

Më të fundit


Ka skaduar afati i vendosur nga Komisioni Qëndror Zgjedhor për t’i dhënë mundësi partive politike për t’u regjistruar për të garuar në zgjedhjet e 30 qershorit. Janë regjistruar gjithsej 34 parti që kanë vendosur të marrin pjesë në zgjedhje. Por në këtë listë mungojnë partitë e Koalicionit Opozitar.

Kështu nuk janë regjistruar në zgjedhje PD, LSI, PR, LZHK, PDK, PBDNJ, PDIU, si dhe të tjera që nënshkruan marrëveshjen e bashkëpunimit. Dita e djeshme ishte afati i fundit ligjor i vendosur nga KQZ, brenda të cilit partitë politike do të duhet të dorëzonin kërkesat për regjistrim në zgjedhje.


Në pritje për të marrë vulën përfundimtare nga KQZ si pjesë e zgjedhjeve janë edhe 8 parti të tjera, të cilat kanë dorëzuar brenda afatit ligjor kërkesat për regjistrim në KQZ. Një prej tyre është edhe Bindja Demokratike, e cila depozitoi kërkesën në limitet kohore. E në këto kushte i takon KQZ të vendosë për regjistrimin e tyre në zgjedhje.

Në total, pjesë e garës për zgjedhjet e pushtetit vendor do të jenë 42 subjekte politike, që kanë respektuar afatet ligjore për regjistrim.

Partitë e regjistruara në KQZ:

1. Partia Socialiste e Shqipërisë                                     Edi Rama

2. Partia Socialdemokrate Shqiptare                            Skender Gjinushi

3. Partia Fryma e Re Demokratike                                Bamir Topi

4. Partia Demokracia Sociale                                          Paskal Milo

5. Partia Ligj dhe Drejtësi                                                Spartak Ngjela

6. Partia Lista e Barabartë                                               Ben Blushi

7. Partia Zgjidhja                                                                Koço Kokëdhima

8. Partia e Gjelbër                                                               Edlir Petanaj

9. Partia Kristian Demokrate                                           Dhimitër Muslia

10. Partia Aleanca Demokristiane                                   Zef Bushati

11. Partia Socialiste e Moderuar                                      Gjergji Koja

12. Partia Unitetit Kombëtar                                            Idajet Beqiri

13. Partia Emigracionit Shqiptar                                     Kostaq Papa

14. Personat me Aftësi të Kufizuar                                  Gjovalin Shqalshi

15. Partia Lëvizja Punëtore Shqiptare                            Genci Sakaj

16. Partia e të Drejtave të Mohuara                                 Ilir Vata

17. Demokracia e Re Europiane                                       Koçi Tahiri

18. Aleanca për Barazi e Drejtësi Europiane                  Valentino Mustaka

19. Partia Demokrate për Integrim dhe Prosperitet     Kujtim Muça

20. Partia Ardhmëria Shqiptare                                       Emin Subashi

21. Minoriteti Etnik Grek për të Ardhmen                     Kristo Kiço

22. Partia për Demokraci dhe Solidaritet                       Gaqo Apostolo

23. P. Për Mbrojtjen e të drejtave te emigranteve         Ymer Kurti

24. Partia Komuniste e Shqipërisë                                  Qemal Cicollari

25. Partia Bashkimi Demokrat Shqiptar                         Ylber Valteri

26. Partia Ora e Shqipërisë                                                Zef Shtjefni

27. Partia Bashkimi Liberal Demokrat                           Arian Starova

28. Partia për Liri, Demokraci dhe Etikë                       Arian Galdini

29. Partia Kombëtare Konservatore                                Kujtim Gjuzi

30. Partia për Mbrojtjen e te Drejtave të Puntoreve    Kadri Isufaj

31. Partia Aleanca Kuq e Zi                                                Kreshnik Spahiu

32. Partia e Reformave Demokratike                              Krenar Rryçi

33. Partia e Pajtimit Kombëtar,                                        Spartak Dobi

34. Partia Socialpuntore Shqiptare,                                 Ramadan Ndreka
Skip to toolbar