Mbyllet pjesa e parë Portugali-Hollandë, s`ka gola në “Estádio do Dragão”

Është mbyllur 0-0 pjesa e parë e finales së Nations League mes Portugalisë dhe Hollandës, që është duke u luajtur në Porto. Skuadra vendase ka pasur disa raste të mira shënimit gjatë pjesës së parë, por Hollanda ka kontrolluar lojën duke pasur gjatë 45` minutave të para kontrollin e topit.

Të dyja skuadrat janë treguar të kujdesshme gjatë pjesës së parë, teksa kanë munguar rastet korrektete për shënim. Megjithatë, Portugezët kanë pasur disa gjuajtje drejt kuadratit, por pa arritur të krijojnë rrezik potencial.

FOTO NGA REALSTORYAL

Portugalia dhe Hollanda janë dy ekipet e para finaliste të këtij kompeticioni, i cili nisi dy vjet më parë si një projekt i ri i futbollit evropian nga UEFA, që synonte të ulte nurmin e ndeshjeve miqësore, dhe rritjen e të ardhurave për ekipet pjesëmarrëse në Nations League.

Drejtori “Realstory.al”, Sokol Balla sjell pamje dhe foto ekskluzive nga stadiumi ku është duke u zhvilluar ndeshja finale e Nations League. Ekipi fitues i kësaj finaleje do të arkëtojë mbi 10 milionë euro si shpërblim nga UEFA si dhe kualifikimin në Euro 2020.

Portugali-Hollande live nga Porto

Gepostet von RealStory.al am Sonntag, 9. Juni 2019

Autobusi del nga rruga bie në greminë, 29 të vdekur dhe 22 të plagosur

29 persona raportohen të kenë vdekur ndërsa 22 të tjerë janë plagosur, pasi autobusi doli nga rruga në një lagje të ishullit Madeira në Portugali.

Mësohet se shumica e persona të vdekur janë turistë gjermanë që po vizitonin Portugalinë.

Autobusi i bardhë i turistëve kishte gjithsej 55 pasagjerë dhe një udhërrëfyes kur ndodhi aksidenti.

Kryeministri portugez Antonio Costa postoi në tëiter se i kishte dërguar ngushëllimet e tij kancelares gjermane Angela Merkel.

Përmbyset autobusi me turistë, 28 të vdekur

Një autobus turistik ka dalë nga rruga dhe është përmbysur mbi disa shtëpi në ishullin portugez Madeira. Deri tani raportohet për 28 të vdekur dhe shumë të plagosur, por pritet që numri i tyre të ndryshojë.

Në autobus udhëtonin 50 pasagjerë të kombësive të ndryshme, por ende nuk ka një informacion të detajuar nga policia. Nuk dihen ende shkaqet e aksidentit, ndërsa mendohet se shoferi mund të ketë humbur kontrollin e mjetit.

Skip to toolbar