Vasjari: Reforma në drejtësi mund të korrektojë demokracinë

Analisti Arian Vasjari u shpreh në “Real Story” të gazetarit Sokol Balla, se e vetmja mënyrë për të korrektuar sistemin demokratik është drejtësia. Duke diskutuar rreth videos së kokainës së kryebashkiakut të Bulqizës, Vasjari tha gjithashtu se ashtu siç dikur thuhej se PD ishte e kriminalizuar në mandatin e dytë qeverisës, po thuhet e njëjta gjë dhe tani për PS.

“Unë mendoj se edhe në kohën e qeverisjes së PD edhe të PS ka pasur element pozitivë. Por negativja lë më shumë përshtypje. Politika kështu është. PS dhe PD kanë ligjet e veta dhe nëse hyn në politikë do përshtatesh çfarë thonë ata.

Ne po ia besojmë drejtësisë atë që duhet të ndodhë. Ne mund të dyshojmë tek reforma në drejtësi, por reforma në të gjitha rastet është i vetmi sistem që mund të na ndihmojë sa të mundemi të korrektojmë demokracinë. Ne duhet t’i besojmë të drejtës për të korrektuar sistemin. Sot thuhet se Partia Socialiste është e parti e kriminalizuar, ndërsa ne thoshim për PD se ishte e kriminalizuar në mandatin e dytë. Filizat e drejtësisë kanë filluar të japin fryte”, tha Vasjari. /Realstory.al/

Rama: Gjykata e Lartë dhe Kushtetuesja brenda vitit

Kryeministri Rama tha se Gjykata e Lartë dhe ajo Kushtetuese do të jenë funksionale brenda vitit. Këtë deklaratë Rama e bëri nga studio e emisionit ‘Real Story”, ku theksoi se brenda 2019, këto dy gjykata do të jenë funksionale, të cila prej kohësh janë bllokuar për shkak të vettingut dhe askujt tjetër. Pra kjo është një sukses për reformën në drejtësi dhe pastrimin e gjyqësorit theksoi Rama dhe jo dështim i sistemit.

Gjykata e Lartë dhe Kushtetuesja do bëhen funksionale brenda viti. Sigurisht që nuk do të jenë të plota me të gjithë anëtarët, por do të kenë kuorumin e nevojshëm të anëtarëve për të marrë vendime. Ikën gjyqtarët nga vettingu dhe prandaj s’ka Gjykatë të Lartë e këtu nuk është faji i askujt. Duhet ndarë nëse kjo është një sukses i gjyqësorit dhe pastrimit të tij apo dështim i sistemit.” tha Rama

Në lidhje me reformën në drejtësi, kryeministri Rama tha se vettingu i plotë i gjyqtarëve dhe prokurorëve është edhe një kërkesë dhe vlerësim i bërë edhe nga vete Merkel në sy të të gjithë grupit parlamentar në Poznan. Rama tha se arritja më e madhe e reformën në drejtësi do të ishte edhe dënimi prapa hekurave i gjithë gjyqtarëve dhe prokurorëve që iu shmangën vettingut duke dhënë dorëheqjen.

Merkel ka thënë në Poznan dhe ka artikuluar në sy të të gjithë grupit të saj parlamentar se i kemi kërkuar Shqipërisë pastrim të gjyqtarëve me vetting. Merkel e ka thënë, pra një njeri më i madh, në aftësinë për t’i thënë gjërat. Dështimi im do ishte nëse Komisioni Europian do thoshte që Shqipëria s’ka bërë detyrat, por kjo nuk ka ndodhur. Gjyqtarët dhe prokurorët që iu shmangën vettigut, shpresoj ti shohim pas hekurave vitin e ardhshëm” tha Rama në Real Story.

Hapen dosjet, zbardhen vrasjet e policëve

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ka bërë një paralajmërim të fortë duke deklaruar se Reforma në Drejtësi do të hapë dosjet e vjetra. Lleshaj tha se për reformën në drejtësi nuk ka dosje të vjetra dhe çdo çështje do të kalojë në sitën e saj.

“Disa dosje nuk quhen asnjëherë të vjetra. Reforma në Drejtësi do të bëjë të mundur zbardhjen e ngjarjeve kriminale”, tha Lleshaj, deklaratë të cilën e bëri gjatë një vizite në familjen e ish-efektivit të policisë Kolë Ndreshaj, i vrarë në krye të detyrës në vitin 2010.  Lleshaj tha se kjo është një ngjarje delikate për t’u zbardhur, ndërsa shtoi se Reforma në Drejtësi do të bëjë të mundur zbardhjen e ngjarjeve të tilla kriminale. Lleshaj tha më tej se janë ende edhe shumë dosje të policëve të vrarë që ende nuk janë zbardhur, ndërsa shtoi se nuk janë harruar dhe se do të zbardhen.

Ky paralajmërim i ministrit të Brendshëm vjen pas sulmeve të vazhdueshme, jo vetëm të opozitës por edhe kreut të shtetit Ilir Meta, që kanë bërë ndaj Reformës në Drejtësi. Një reformë që është nën kujdesin special të SHBA-ve e ndërkombëtarëve dhe pritet të gjejë një zbatim sa më të thellë dhe të luftojë korrupsionin në të gjitha nivelet vendimmarrëse të institucioneve shqiptare. Po dosjet e vjetra apo të mëdha për drejtësinë shqiptare si vjedhja e parave në rrugën Durrës-Kukës, Gërdeci apo 21 Janarit, a do të hapet hetimi? Kjo mbetet për t’u parë, por Ministri Lleshaj e bëri të qartë se me Reformën në Drejtësi nuk do të ketë më dosje të mbyllura apo të fjetura në sirtarët e prokurorëve.  / Realstory

“Nëse SHBA-BE drejtojnë SPAK, gjithçka lëviz”

Pavarësisht se ndërkombëtarët janë sulmuar nga përfaqësuesit e opozitës dhe nga presidenti Meta lidhur me reformën në drejtësi, shqiptarët mendojnë se fakti se ata qëndrojnë pas kësaj reforme do të thotë sukses për të.

Deutsche Welle ka përgatitur një video për këtë reformë, duke marrë mendimet e qytetarëve në Tiranë, lidhur me atë që pritet të sjellë Reforma në Drejtësi.

Një pjesë e qytetarëve shqiptarë janë optimistë se reforma do të ketë sukses duke u nisur nga fakti se SPAK do të drejtohet nga SHBA dhe BE.

“Shpresojmë, që nëse drejtohet nga ndërkombëtarët SPAK-u, gjithçka do të lëvizë në drejtësinë shqiptare”, është shprehur një qytetar në Tiranë.

“Drejtësia është një nga ligjet kryesore për zhvillimin e ligjeve demokratike, për ekonominë, për njerëzit që të mos kenë kontradikta dhe që Shqipëria të futet në BE. Kjo reformë do të funksionojë, sepse është me ndihmë nga SHBA”, është shprehur një tjetër.

Ajo që i bashkon opinionet e shqiptarëve është kërkesa e përbashkët që reforma në drejtësi të shkojë deri në fund dhe të nisë e të japë frute, pasi ndryshe, siç thotë njëri prej tyre “nëse nuk bëhet kjo reformë, këtu nuk ka shtet”.

Reforma në Drejtësi në Shqipëri është një ndër çështjet kryesore që tërheq vëmendjen e ndërkombëtarëve të cilët janë investuar fuqishëm në realizimin e saj, veçanërisht SHBA-të. Më poshtë keni videon e plotë të përgatitur nga Deutsche Welle, me opinionet e qytetarëve shqiptarë lidhur me këtë reformë./realstory.al

Reforma në drejtësi

Reforma në drejtësi ka qenë kryefjala e viteve të fundit në Shqipëri! E dëshiruar, e anatemuar, e vonuar…po çfarë mendojnë qytetarët shqiptarë për të?

Gepostet von DW Shqip am Dienstag, 10. September 2019

Fact Checking/ Si SHBA ‘heshti’ Metën, që e quajti Reformën në Drejtësi, Ramaformë

Të martën më 27 gusht, Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, publikoi videon e radhës në kuadër të procesit informues për qytetarët shqiptarë të nisur më 22 korrik, “Çfarë është Reforma në Drejtësi”. E fundit, nga pesë videot që ka publikuar deri më tani ambasada e SHBA për Reformën në Drejtësi, ishte një video informuese për Byronë Kombëtare të Hetimit. Ambsada sqaronte se “Byroja Kombëtare e Hetimit shkurt ‘BKH’, është njësia hetimore e SPAK (Prokurorisë Speciale anti Krimit të Organizuar dhe Korrupsioni). Sipas SHBA, Byroja Kombëtare e Hetimit, do të jetë njësi hetimore e ngjashme si FBI në Amerikë. Kjo është në mënyrë të përmbledhur, në videon shpjeguese të BKH-së që publikoi Ambasada e SHBA.

Më 20 gusht, ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, publikoi videon e katërt në radhë, ku shpjegonte funksionimin dhe rëndësinë e Strukturës së Posaçme Anti-Korrupsion dhe Anti-Krim i Organizuar, ose shkurt SPAK. Duke shpjeguar këtë strukturë, ambasada tregonte se ‘SPAK do të jetë njësia që do të hetojë krimin dhe korrupsionin e kryer nga zyrtarët e lartë”, duke shpjeguar gjithashtu se kësaj strukture nuk do t`i shpëtojë askush, përfshirë “presidentin, kryeministrin, ministra” e të tjerë zyrtarë të lartë.

Më 13 gusht, në videon e tretë në radhë, ku këtë herë në kuadër të procesit informues “Çfarë është Reforma në Drejtësi”, Ambasada e SHBA, shpjegonte Gjykatën Kushtetuese, ku ndër të tjera shkruante “Shqipëria do të ketë një Gjykatë Kushtetuese funksionale, me gjykatës të kualifikuar, të paanshëm dhe apolitikë”. Gjykata Kushtetuese, është një nga institucionet më të rëndësishme të sistemit të drejtësisë, e cila është e vetmja që ka tagrin që gjykon dhe interpreton Kushtetutën, duke u dhënë zgjidhje shumë problemeve në vendin tonë. SHBA ka qenë promovuese e fortë e krijimit të Gjykatës Kushtetuese sa më shpejt të jetë e mundur, si institucioni i vetëm legjitim që mund të gjykojë ligjshmërinë ose jo të dekreteve të Ilir Metës për anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit dhe dekretimin e 13 tetorit, por edhe vetë procesin e zgjedhjeve lokale të mbajtura dy muaj më parë në vendin tonë.

Në videon e datës 6 gusht, ambasada e SHBA, njihte dhe informonte qytetarët shqiptarë për Procesin e Vettingut në sistemin e drejtësisë. Një nga proceset më të rëndësishme që deri tani ka larguar nga sistemi i drejtësisë mbi 60 gjykatës dhe prokurorë që dyshohet se kanë pasur lidhje me krimin, apo kanë pasur pasuri të pajustifikuar.

Në videon e datës 22 korrik, e para në radhë nga pesë videot e shpërndara në më shumë se një muaj nga ambasada e SHBA, ajo informonte qytetarët shqiptarë për Reformën në Drejtësi, duke shpjeguar  në mënyrë të hollësishme se “çfarë është kjo reformë dhe çfarë ndikimi do të ketë ajo në jetën e shqiptarëve?”. Në këtë video tregoheshin pikërisht institucionet e reja të drejtësisë, të cilat sipas SHBA, do të bëjnë të mundur që “të gjithë të jenë të barabartë përpara ligjit”.

Po përse SHBA ka vendosur që gjatë verës të shpërndajë këto video mesazhe ku informon “çfarë është Reforma në Drejtësi?”. Pse nisi më 22 korrik dhe jo më herët shpërndarja e këtyre videove? A janë këto video një përgjigje dhe mesazh vetëm për qytetarët shqiptarë, që kërkojnë të njihen me Reformën në Drejtësi, apo ka arsye të tjera?

Realstory.al ka bërë një kontroll të fakteve, duke u munduar t`i japë përgjigje pyetjeve të mësipërme. Publikimi i videove ku shpjegohet Reforma në Drejtësi nga SHBA erdhi fill pas një serie sulmesh të Ilir Metës kundër kësaj reforme. Më 3 korrik, Ilir Meta nisi disa sulmes të paprecedenta, ku sipas tij akuzonte se qeveria po kap sistemin gjyqësor, ndërsa Reforma në Drejtësi është ‘deformuar’. Meta e quajti Reformën në Drejtësi si “Ramaformë”. Kreu i shtetit, sipas mesazheve të publikuara në llogarinë e tij në Facebook, rriti dozën e sulmeve, duke e nisur më 3 korrik me sulmin ndaj Prokurorisë së Përgjithshme, ku akuzonte qeverinë se ka ‘kapur Prokurorinë e Përgjithshme”, dhe më pas vijoi me sulmin ndaj Gjykatës Kushtetuese në 5 korrik, sulm të cilin e vijoi me një tjetër publikim në datën 16 korrik, ku shkruante ‘ja si Ramaforma e la vendin pa Gjykatë Kushtetuese’.

Brenda shkrimeve të tij të gjata, Meta akuzonte dhe ndërkombëtarët për atë që e ai e quan ‘kapje të sistemit të drejtësisë’. Por, sulmet e Ilir Metës ndaj Reformës në Drejtësi, nuk ishin thjesht sulme ndaj Kryeministrit Edi Rama. Ato, sulmet, indirekt ishin për Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Partnerin Strategjik të Shqipërisë, që “Reformën në Drejtësi”, e ka një nga investimet më të rëndësishme diplomatike në vendin tonë gjatë pluralizmit politik.

Ndaj, SHBA iu përgjigj në mënyrë origjinale këtyre sulmeve, duke marrë përsipër një proces informimi ndaj qytetarëve shqiptarë, duke i shpjeguar “Reformën në Drejtësi”, që Meta e quante “Ramaformë”. Dhe pikërisht, ishte video e 22 korrikut, ku ambasada shpjegonte “çfarë është Reforma në Drejtësi?”, ajo që i mbylli gojën Ilir Metës, i cili prej atij momenti heshti dhe nuk e sulmoi më Reformën në Drejtësi. SHBA, në këtë mënyrë zgjodhi t`i jepte mesazh Ilir Metës dhe gjithë klasës politike, se s`mund të njollosin një investim të sajin në Shqipëri, siç është reforma gjyqësore.

Por jo vetëm kaq, brenda videove të publikuara nga ambasada, SHBA u ka treguar politikanëve se nuk do të jenë më të paprekshëm, ndoshta duke përfshirë dhe presidentin, pas nisjes nga funksioni të SPAK-ut. Gjithashtu, fakti që SHBA është shprehur se do të trajnojë hetuesit e BKH-së, apo fakti që po udhëheq Vettingun, tregon dhe njëherë, madje konfirmon jo vetëm se Reforma në Drejtësi është investimi më i rëndësishëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës si ‘partner strategjik’ i vendit tonë, por se nëpërmjet kësaj reforme, Shqipëria do të futet në rrugën e integrimit evropian. Pra, me video mesazhet ‘çfarë është Reforma në Drejtësi”, që nisën në 22 korrik, SHBA ndali sulmet e Metës, që e quante “Ramaformë”, investimin amerikan, por gjithashtu, po u jep dhe mesazhin politikanëve, se Shqipëria do të bëhet, duke nisur me parimin themelor të demokracisë amerikane, “përpara ligjit janë të gjithë të barabartë”. /Realstory.al/

S’ka vend për sulme. BE, 42 milionë euro për Drejtësinë. 6 agjenci për ngritjen e SPAK

Reforma në Drejtësi nuk është shqiptare, më së shumti ajo i përket BE-së dhe SHBA-së. Këtë e ka faktuar shefja e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, Genoveva Ruiz Calavera e cila ka bërë të ditur se Bashkimi Europian ka dhënë jo pak por 42 milionë euro për zbatimin e Reformës në Drejtësi në Shqipëri, kështu që sulmet e Metës, të Bashës dhe të Berishës në drejtim të kësaj reforme nuk pijnë ujë aspak.

Të gjithë janë të rreshtuar dhe s’duhet të bëjnë gjë tjetër veçse ta pranojnë, sepse këtu s’ka gisht Rama dhe akuzat ndaj tij, por BE dhe SHBA, të cilët kërkojnë llogari një më një për çdo euro të hedhur për këtë reformë dhe për rezultatet konkrete që presin prej saj.

“Ne kemi dhënë kohët e fundit 42 milion € nga fondet e BE-së në një program të ri drejtësie që do të ndihmojë në konsolidimin e reformës. Ne gjithashtu do të vazhdojmë të raportojmë në detaje për situatën e Shqipërisë në raportet e Komisionit. Siç e shihni, angazhimi i BE-së në Shqipëri është i shumëanshëm dhe shumëdimensional sepse ne duam të shohim rezultate konkrete dhe të matshme për realizimin e shtetit të së drejtës. Kjo është jetike për të mbrojtur qytetarët dhe për të nxitur zhvillimin ekonomik, aq shumë të nevojshëm për të siguruar që brezat e rinj të qëndrojnë në këtë vend të bukur ku kanë lindur pa pasur nevojë të kërkojnë një të ardhme më të mirë jashtë vendit”, nënvizoi shefja e ONM, Genoveva Ruiz

Shefja e ONM-së ndër të tjera ka bërë të ditur se janë angazhuar 6 agjenci ndërkombëtare të cilat po punojnë fort për të ngritur sa më parë SPAK.

 “Në këtë fazë, ne nuk konsiderojmë se vendosja e një misioni tjetër të ngjashëm me ONM-në është e nevojshme, por mbështetja e BE-së për reformën gjyqësore do të vazhdojë, me të gjitha instrumentet në dispozicionin tonë. Për shembull, misioni ynë EURALIUS ka luajtur dhe do të vazhdojë të luajë një rol të rëndësishëm në afrimin e sistemit shqiptar të drejtësisë me standardet evropiane, duke siguruar një mbështetje dhe ekspertizë të vlefshme teknike. Misioni ynë PAMECA është mbështetja e agjencive të zbatimit të ligjit në luftën kundër krimeve të rënda dhe korrupsionit. Këto misione të asistencës së BE-së janë duke punuar ngushtë me agjencitë tona ligjore të BE-së: Eurojust, Frontex, Europol, Cepol për të zhvilluar kapacitetet e autoriteteve shqiptare në përputhje me praktikën më të mirë evropiane”, deklaroi ajo.

Kujtojmë se Calavera kohët e fundi ka qenë në qendër të sulmeve dhe akuzave të presidentit Meta për kapje të reformës në drejtësi dhe shtrembërim të saj./Realstory.al

Bushati: Në vjeshtë SPAK nis ndëshkimet, të gjithë duhet të kemi frikë

“Shumë njerëz do ndëshkohen nga reforma në drejtësi”. Kështu deklaroi të premten deputeti i Partisë Socialiste, Ervin Bushati,  i cili tha se të gjithë i tremben kësaj reforme dhe jo vetëm opozita. Bushati tha se në vjeshtë, Gjykata Kushtetuese, SPAK dhe BKH do të jenë funksionale dhe këtë nuk mund ta ndal askush, as vetë qeveria.

Nga Reforma në Drejtësi do ketë njerëz që do ndëshkohen. Të gjithë kanë frikë nga kjo reformë, kush të tha që ka frikë vetëm opozita. Ka njerëz që duhen të tremben. Organet e drejtësisë kanë filluar të jenë funksionale. Gjykata Kushtetuese fillon brenda shtatorit, e njëjta gjë mund të ndodhë edhe me SPAK e BKH. Është një proces jashtë ndërhyrjes dhe vullnetit tonë politik për të ndërhyrë. Në vjeshtë dhe dimër do shohim se do avancojë me shpejtësi reforma”, tha Bushati

Deputeti socialist akuzoi presidentin Meta se ka harruar rolin e tij dhe po kthehet në një opozitë-bërës që të shpëtojë opozitën nga kriza. Për sa i përket 13 tetorit, Bushati e quajti një ditë pa vlerë dhe një nga vendimet e gabuara që presidenti Meta ka ndërmarra në gjithë këto kohë.

Nuk ka krizë politike në Shqipëri, por krizë të opozitës. Presidenti ka marrë rolin e opozitës.   Në momentin që opozita s’po e nxjerr dot veten nga balta, dalin Berisha dhe Meta. Presidenti e ka zhveshur kostumin e kreut të shtetit dhe ka marrë mbi vete petkun e opozitë-bërësit. Patjetër që do gabojë, siç gaboi me 30 qershor. Në mënyrë të paligjshme dhe antikushtetuese Presidenti anuloi zgjedhjet. Presidenti ka dekretuar një datë tjetër për zgjedhjet. 13 tetori s’ka vlerë fare. Nuk mund të ndodhë që të futemi në një rreth vicioz e të bëjmë zgjedhje çdo dy vjet, çdo një vit e çdo muaj.” – tha Bushati gjatë një emisioni televiziv

Shqipëria në prag të shpëtimit historik nga SHBA dhe Gjermania

Nga Spartak Ngjela

Tani që Shqipëria dhe shqiptarët janë mu në prag të shpëtimit të tyre historik, është mirë të kujtojmë historinë.

l.

Kemi bërë luftë historike kundër hordhive osmane, kur kemi qenë në këto troje 4 milionë shqiptarë në luftërat kastriotiane, me Gjergj Kastriot Skënderbeun në krye, tani një hero kombëtar dhe një figurë e madhe e historisë botërore…

Pastaj? Na kanë pushtuar… dhe përsëri gjallë mbetëm, sepse kishin shqiptarë të mëdhenj që na kanë mbrojtur, por…

Na kanë luftuar me tmerr në 200 vjetët e fundit. Na kanë genociduar dhe na kanë shpërngulur nga trojet tona në favor të të ashtuquajturve grekë që kanë ardhur nga Anadolli e janë vendosur në trojet tona; dhe sllavëve të jugut. Na kanë marrë 100 mijë km2 territor me zjarr dhe krim sllavët e jugut dhe grekët, në aleancë me Rusinë dhe Francën. Kemi mbijetuar në 28 mijë km2, dhe me këtë shtet kemi shpëtuar gjuhën. Por, kemi marrë para 20 vjetësh edhe një shtet tjetër shqiptar. Kemi sot përkrahjen e superfuqisë unike në këtë rruzull dhe dy shtete shqiptarë në Ballkan.

Ndërkohë gjithçka e kemi në favor për të rimarrë historinë tonë të humbur. Por tani shqiptarët i kanë pushtuar shqiptarët që i drejtojnë dhe po i sundojnë me paratë që iu kanë grabitur. Këta grabitës kuptohet se nuk duan të tërhiqen, duke luftuar kundër politikës së madhë perëndimore që po kërkon të rikthejë Arbërinë. Por, çfarë na duhet të bëjmë?

ll.

Na i ka thënë poeti kombëtar shumë saktë:

Asnji punë s’na shkon për s’marit.

Se, sa nisim nji pune t’re,

Të parët që e prishim, jemi ne!

Gjergj Fishta

Më saktë nuk ka ku shkon.

Ja pra, tani kemi “nis nji punë të re”, një inisiativë perëndimore për ribashkimin historik të Arbërisë, që po duan të na i prishin ata që e kanë prishur ngaherë: sunduesit e korruptuar dhe të shiturit në Shqipëri.

Por e kanë kot. Reforma e nisur tani ka marrë karakter të plotë perëndimor, dhe drejtohet nga forca e politikës amerikane. Dhe shqiptarët duhet të kujtohen, se, kur kemi humbur territoret e Arbërisë, 2/3 e politikës perëndimore i kemi pasur kundër. Sot, në mbështetje të politikës amerikane dhe asaj gjermane, njëqind përqind e politikës perëndimore janë me shqiptarët në Ballkanin Perëndimor, dhe rikthimi i Arbërisë është çështje kohe. Dhe Kjo politikë amerikane do të shkojë deri në fund, dhe shumë shpejt. Pse, pasioni i kancelares gjermane Merkel për mosprekjen e territoreve të Kosovës, ishte një kërkesë e izoluar? Jo, ajo ka të bëjë më bashkimin e Arbërisë.

E shikoni sesa histori të hidhur kemi? Ka tre vjet që krerët e Shqipërisë nuk lejojnë zhvillimin për bashkimin e Arbërisë historike, dhe po luftojnë me çdo mjet kundër Shqipërisë, pasi e kanë vjedhur dhe e kanë zhveshur atë.

Por, tani, është krimi i tyre korruptiv që po iu sillet netëve si hija e Bankos.

lll.

Jam i sigurt kur them se individëve të korrupsionit shqiptar ka një vit që iu shfaqet netëve hija e Bankos. E ndiejnë që janë të pashpresë. Dhe kjo i hodhi në sulm për të destabilizuar Shqipërinë. Por dështuan si pasojë e forcës që politika amerikane ushtroi kundër tyre.

Prandaj tani gjithçka po shkon sipas skemës së politikës amerikane. Ajo që bie në sy është fakti që politika amerikane dhe politika gjermane janë në unison për qëndrimin kundrejt botës shqiptare në Ballkanin Perëndimor. Por, deri tani, të dyja këto politika kanë gjetur pengesë te lidërshipi politik shqiptar, të të gjithë të korruptuarit të cilët do të jenë objekt i reformës antikorrupsion në Shqipëri.

Por një gjë është e sigurt: shumë shpejt këta do të ikin nëpër proceset e tyre penale. Nuk kanë më asnjë shpresë. Rreptësia me të cilën i goditi dhe po i godet politika amerikane të korruotuarit e Shqipërisë tregon hapur që Reforma në Drejtësi në Shqipëri do të jetë drastike.

Reforma antikorrupsion, që e ka qëndrën e vet të Reforma në Drejtësi, tani është e strukturuar plotësisht. Sot u mbyll i gjithë kuadri ligjor, dhe ajo që do të kërkohet, sigurisht duhet të jetë vëmëndje e plotë e opinionit publik ndaj kësaj Reforme, sepse te kjo Reformë është mbështjellë dhe jeton e gjithë e ardhmja moderne dhe në zhvillim e Shqipërisë. Të kjo reformë e përfunduar me sukses qëndron vetë ngritja e personalitetit të shtetit shqiptar dhe e dinjitetit kombëtar, i cili tani është krejt e krejt i nëpërkëmbur, nëpërkëmbje kjo që iu ka bërë shumë dëm shqiptarëve.

Ngjela: Reforma në Drejtësi u bllokua 2 vjet nga PD. Në shtator do kemi rezultate

Avokat Spartak Ngjela ka bërë të ditur se për 2 vite me rradhë Reforma në Drejtësi u bllokua nga PD, por falë ndërhyrjes së ndërkombëtarëve dhe veçanërisht amerikanëve gjërat lëvizën dhe tani me ngritjen e SPAK dhe BKH-së në shtator pritet të ketë rezultate konkrete. Sipas Ngjelës reforma në drejtësi po ecën përpara dhe shumë shpejt do të japë rezultatet e para.

“Reforma në drejtësi ka qenë për dy vjet rresht e bllokuar. Reforma ka qenë dy vjet e bllokuar nga Partia Demokratike. PD e kapi marrëzia dhe doli nga Parlamenti për të bërë revolucion duke dështuar në planet e saj. Kjo pasi në Kuvend hynë deputetët normalë të një opozite konstruktive dhe të mençur dhe po bëjnë reformën. Reforma në Drejtësi tani është drejt fundit. Edhe “Poli i drejtësisë” u inaugurua, edhe ndërkombëtarët ishin atje. Kështu që, nisur nga këto nuk ka më dyshim që reforma në drejtësi po ecën përpara, pasi edhe Parlamentin e ka marrë Reforma në Drejtësi”, deklaroi Ngjela për gazetën Sot.

Avokat Spartak Ngjela paralajmëroi më tej se të gjithë të korruptuarit do të dalin para drejtësisë, ndërsa theksoi se lufta kundër korrupsionit sapo ka nisur. Sipas tij, politikanët e korruptuar nuk do të livadhisin dot më, pasi SPAK do të prekë të gjithë krahët. “Kushdo që ka ardhur me sandale dhe ka bërë pallate duke iu futur dorën në xhep shqiptarëve do të dalin para drejtësisë. Reforma në Drejtësi ka filluar me luftën ndaj të korruptuarve, ku të parët që kanë rënë në rrjetën e saj janë njerëzit e drejtësisë. Në gjykatë dhe në prokurori Reforma në Drejtësi ditët për ditë eksludon të korruptuarit, duke i flakur nga sistemi. Kështu që, ka filluar reforma në drejtësi që të japë efekte e saj. Tani lind pyetja se a do të fillojë apo jo në politikë? Për këtë kategori e ka në dorë SPAK dhe BKH, që të dy këto institucione janë drejt formulimit, pastaj keni për të parë se që të gjithë këta që janë bërë milionerë me paratë e popullit do të kalojnë në dorë të SPAK dhe BKH. Patjetër! Nuk mund t’i lëmë politikanët dhe pushtetarët e korruptuar që të livadhisin. O do të mbretërojnë të korruptuarit ose do të fitojë populli”, u shpreh Ngjela.

Duke i bërë një analizë historisë 3 vjeçare të Reformës në Drejtësi, avokat Spartak Ngjela shprehu bindjen se pa ndihmën e Shteteve të Bashkuar të Amerikës dhe Bashkimit Europian, kjo reformë nuk mund të ecte përpara. “Neve vetëm nuk e bënin dot Reformën në Drejtësi, pasi të gjithë të korruptuarit ishin bashkë të gjithë. Por falë ndërhyrjes së politikës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe asaj europiane, pra të Bashkimit Europian reforma po shkon drejt përfundimit. Kështu që, Shqipëria është në një moment shumë të rëndësishëm pasi do të çlirohet nga të korruptuarit. Korrupsioni në Shqipëri është një “zgjedhë” e plotë. Por duke parë zhvillimet e fundit di të them se jam shumë optimist që Reforma në Drejtësi do të jetë e suksesshme. Besoj se në shtator do të kemi përplasjen e Reformës në Drejtësi me korrupsionin e lartë shtetëror”, nënvizoi avokat Spartak Ngjela për gazetën “Sot”.

Rama i prerë: I japin opozitës “veton” për reformën zgjedhore, drejtësia s’preket

Kryeministri Rama ka bërë sërish ftesën e tij drejtuar opozitës joparlamentare për të dialoguar dhe arritjen e një marrëveshje që do të sjell paqen politike për Shqipërinë dhe jo për karriget e pushtetit. Rama, me një ton të but dhe bashkëpunues, bëri thirrje që opozita të ulet dhe të diskutojë për reformën zgjedhore, madje duke thënë se i japin në dorë edhe “veton” që t’ia vendosë edhe vetë PS nëse e mendojnë të duhur, por tregon zero tolerancë për sa i përket reformës në drejtësi. Kryeministri gjatë fjalës së tij në Asamblenë Kombëtare të PS, tha se reforma në drejtësi nuk preket dhe nuk bëhet pjesë e asnjë marrëveshje politike që pengon drejtësinë  të merret me këdo që mund të jetë subjekti i saj, si majtas apo djathtas qoftë.

“Patjetër që duam paqe politike për Shqipërinë që duhet të nisë me Shqipërinë dhe jo me karriget dhe duhet të bitiset për Shqipërinë. Dora ime mbetet e shtrirë, gati për të shkruar prapë, kur të vijë momenti. Reforma zgjedhore sipas rekomandimeve të OSBE-së dhe KE-së mbetet sfidë e përbashkët me opozitën parlamentare dhe jo parlamentare e cila ka edhe një vend të lirë bosh që e pret në komision. Është e mirëpritur, madje ka edhe veton. Ky është ndryshimi mes nesh dhe atyre, ata me molotov ne u japim edhe veton që të na vënë veton ne.

Ndërsa reforma në drejtësi as nuk negociohet dhe as nuk diskutohet, vetëm mbështetet. Nuk kam disponimin minimal për asnjë marrëveshje për të ndjekurat e politikanëve dhe për asnjë marrëveshje që rrezikon ose mund të rrezikojë të pengojë drejtësinë të merret me këdo që të jetë subjekt i drejtësisë qoftë djathtas, majtas, në këtë sallë apo kudo tjetër. Borxhi që na ka futur ku na ka futur populli në 30 Qershor nuk shlyhet dot. Qoftë ata që përfunduan aty ku e meritojnë. Ata që kanë hesape me drejtësinë qoftë edhe në këtë familje, i ka individuale dhe duhet ti trajtojë individualisht. Partia jonë nuk ka gatishmëri të mbrojnë, justifikojë, tolerojë askënd që mund të ketë hesape me drejtësinë”.

Skip to toolbar