Kukësi me stadium të ri, Gjici: Impianti gati pas 9 muajsh

Prej disa javësh në Kukës kanë nisur punimet për ndërtimin e stadiumit të ri, “Zeqir Ymeri”. Prej datës 6 gusht, ditë kur nisën punimet, e deri më sot, duket se gjithçka po ecën sipas planit. Lajmin e ka dhënë kryetari i bashkisë së Kukësit njëherazi presidenti i klubit, Safet Gjici. Ai ka inspektuar të enjten punimet për ndërtimin e satiumit të ri i shoqeruar nga anëtari i Komitetit Ekzekutiv të FSHF-së, Arben Dervishaj. Gjatë fjalës së tij, Dervishaj është shprehur se do të punohet me dy turne në mënyrë që stadiumi të jetë gati sipas afatit të parashikuar.

“Jemi të kënaqur, sepse ritmet janë të shpejta në fakt. Ne biseduam për të shtuar edhe fuqinë punëtore, sepse ka shumë fronte pune që mund të bëhen me dy turne, pse jo dhe më shumë, për të arritur afatin që ne e kërkojmë, pa prishur cilësinë. Duhet të ruajmë cilësinë, standartet për ndërtimin e stadiumit të ri, por njëkohësisht edhe të kapim afatin kohor, sepse ju e dini që ekipi i Kukësit po luan sa në një stadium në tjetrin dhe jemi jashtë shtëpie”, ka thënë Dervishaj.

Safet Gjici ka pritshmëri dhe më të larta. Gjatë fjalës së tij ai është shprehur se me ritmin aktual të punimeve, stadiumi i ri do të jetë gati jo  brenda afatit prej 15 muajsh, por brenda 9 muajsh. “Duhet të falenderoj shumë Federatën Shqiptare të Futbollit, që e ka marrë seriozisht investimin dhe qeverinë shqiptare. Besoj që edhe ne duhet të jemi në gatishmëri të plotë për të plotësuar të gjithë problematikat që mund të dalin gjatë zbatimit të projektit. Kemi biseduar edhe me disa që u prekën disa prona këtu, edhe me ata do e zgjidhim, paqësisht, me mirëkuptim me njëri-tjetrin, sepse stadiumi është i Kukësit dhe i kuksianëve. Nuk është as i imi, as i askujt tjetër”, ka thënë Gjici.

Nëse gjithçka shkon sipas parashikimeve të kryebashkiakut dhe presidentit të klubit, Kukësi pritet që ndeshjet e fundit të kampionatit t`i zhvillojë në shtëpi. Stadiumi i ri është një investim që kap vlerën e 5 milion eurove dhe do të financohet nga Federata Shqiptare e Futbollit, qeveria shqiptare dhe bashkia Kukës. Ky impiant do të ketë një kapacitet prej 8 mijë spektatorësh ndërsa është parashikuar të zhvillohen dhe ndeshje të nivelit ndërkombëtar.

Ndërtimi i stadiumit, puna e parë e Gjicit si kryetar bashkie në Kukës

Të hënën më 5 gusht në Kukës do të nisin zyrtarisht punimet për ndërtimin e stadiumit të ri të këtij qyteti. Me anë të një komunikate zyrtare, ka njoftuar se “kreu i bashkisë Kukës, (dhe president i ekipit të futbollit) Safet Gjici do të inagurojë fillimin e ndërtimit të impantit të ri sportiv, fusha e të cilit do të jetë me bar natyral, standarde europiane si dhe kapacitet deri në 8 mijë shikues, duke plotësuar kështu elementët për të zhvilluar në këtë stadium ndeshjet ndërkombëtare”.

Investimi për ndërtimin e këtij stadiumi kap një shifër prej 5 milion eurosh. Ky investim do të mundësohet nga fondet e Qeverisë shqiptare dhe Federatës Shqiptare të Futbollit. Punimet pritet të zgjatin një vit duke bërë që sezonin e ardhshëm skuadra verilindore e vendit të ketë një stadium të ri për zhvillimin e ndeshjeve.

Sezonin që lam pas Kukësi nuk arriti të luante asnjë ndeshje zyrtare në stadiumin “Zeqir Ymeri”, pasi FSHF nuk e licencoi stadiumin për shkak se nuk përmbushte kriteret e kërkuara. Në këto kushte, Kukësi u detyrua që të gjitha ndeshjet t`i zhvillonte jashtë fushës së tij, dhe në shumicën e rasteve pa pasur mbështetjen e asnjë tifozi.

Kukësi me stadium të ri, të hënën nisin punimet në “Zeqir Ymeri”

Veç punimeve për zgjerimin e aeroportit, në Kukës pritet të fillojë një tjetër kantier ndërtimi, ai i stadiumit të ri “Zeqir Ymeri”. Presidenti i klubit dhe njëherazi kandidati për kryetar në Bashkinë Kukës, Safet Gjici ka vizituar këtë të enjte stadiumin aktual, ku ka dhënë lajmin se pas tre ditësh do të nis puna për rindërtimin e tij.

Do të vijnë për 2-3 ditë mjetet e ndërtimit të rëndë. Firma do të punoj mjaft mirë dhe besoj se me orët e zgjatura do ta përfundojmë dhe para afatit. Duam një stadium me parametra europiane dhe sipas standarteve të UEFA-s”, ka thënë Gjici.

Investimi për ndërtimin e stadiumit të Kukësit kap shifrën e 5 milionë eurove, dhe do të financohet pjesërisht nga Qeveria shqiptare  dhe Federata Shqiptare e Futbollit, që sipas parashikimit punimet duhet të përfundojnë brenda një afati prej 18 muajsh.

Projekti për ndertimin e stadiumit të ri në qytetin e Kukësit, tashmë është një realitet dhe të hënën në terren do të zbresin makineritë e rënda, që do të kryejnë një volum të madh punimesh në të gjithë stadiumin duke përfshirë dhe fushën e re më standarte europiane, më bar natyral, me përmasa 105 x 68 m.

Projekti i hartuar nga specialsitët më të mirë në këtë fushë është modern dhe ka një kapacitet deri në 8 mijë shikues dhe elementët e tjerë për ndeshjet e Kupave të Europës, por dhe ndeshje ndërkombëtare të ekipeve tona të futbollit. Imipanti garanton siguri të lartë, mjediset për gazetarët, tribunën vip, sallën e konferencave, dhomat e zhveshjes, të mjekëve, kabinat e transmetimi, etj.

Prashikohet që ritmet e punimeve të jenë të larta dhe pas një viti ekipi t’i rikthehe qytetit dhe tifozërisë që e ka ndjerë mungësën e tij. Kukësi ka 7 vite në Superligën Shqiptare ka arritur rezultate rekord, duke qënë pjesëmarrës në çdo sezon në Kupat e Europës, ndërkohë që ka marrë një titull Kampion dhe dy Kupa të Shqiperisë.

Stadiumi aktual u ndërtua në një kohë rekord 7 vite më parë , por ai tani nuk përmbush kerksat e e neiveleve të larta, ku Kukësi luan në futbollin shqiptar dhe atë europian.

Kukësi do të ketë stadiumin e ri, që do të përmbushë jo vetëm standaretet e kompeticioneve shqiptare, por dhe te atyre europiane.

Kukësi do të ketë stadiumin e ri, që do të përmbushë jo vetëm standaretet e kompeticioneve shqiptare, por dhe te atyre europiane.Një fond prej 5 mln eurosh në një bashkëpunim mes Qeverisë shqiptare dhe FSHF-së, do të mundësojë ndërtimin e këtij impianti brenda një viti. FK Kukësi është ndër klubet rekord që në një periudhë 8-vjeçare ka arritur rezultate shumë të larta në Shqipëri, por dhe ne Kupat e Europës. Në këtë sezon ai mori kupën e Shqipërisë dhe u shpall nënkampion i vendit.Projekti për ndertimin e stadiumit të ri në qytetin e Kukësit, tashmë është një realitet dhe të hënën në terren do të zbresin makineritë e rënda, që do të kryejnë një volum të madh punimesh në të gjithë stadiumin duke përfshirë dhe fushën e re më standarte europiane, më bar natyral, me përmasa 105 x 68 m. Projekti i hartuar nga specialsitët më të mirë në këtë fushë është modern dhe ka një kapacitet deri në 8 mijë shikues dhe elementët e tjerë për ndeshjet e Kupave të Europës, por dhe ndeshje ndërkombëtare të ekipeve tona të futbollit.Imipanti garanton siguri të lartë, mjediset për gazetarët, tribunën vip, sallën e konferencave, dhomat e zhveshjes, të mjekëve, kabinat e transmetimi, etj.Krahas këtij stadiumi, por po mendohet dhe për anekse për ekipet e të rinjve.FK Kukësi e ka vuajtur mungesën e një satdimi të tillë, sidomos këtë sezon futbollistik, duke u endur me çanta në duar nëpër stadiumet e vendit, gjë që ndikoi dhe në rezultate, pasi loja në prani të tifozërisë është më rezultative. Prashikohet që ritmet e punimeve të jenë të larta dhe pas një viti ekipi t'i rikthehe qytetit dhe tifozërisë që e ka ndjerë mungësën e tij.FK Kukësi në ka 7 vite në Superligën Shqiptare ka arritur rezultate rekord, duke qënë pjesëmarrës në çdo sezon në Kupat e Europës, ndërkohë që ka marrë një titull Kampion dhe dy Kupa të Shqiperisë.Stadiumi aktual u ndërtua në një kohë rekord 7 vite më parë , por ai tani nuk përmbush kerksat e e neiveleve të larta, ku Kukësi luan në futbollin shqiptar dhe atë europian.

Gepostet von F.K Kukësi Albania am Donnerstag, 6. Juni 2019

Rraman Hallaçi largohet nga Kukësi për të drejtuar një ekip moshash

Kukësi ka zyrtarizuar largimin e parë nga ekipi për këtë sezon, që në fakt nuk është një lojtar, por një anëtar i stafit teknik. Më konkretisht, zëvendës trajneri Rrahman Hallaçi, që mbetet një nga lojtarët më të dëshiruar për tifozët e Kukësit, është larguar përfundimisht nga skuadra. Lajmi për largimin e tij doli pak ditë më parë në media, por sot është konfirmuar zyrtarisht nga Kukësi.

“Zëvendës trajneri i skuadrës së Futboll Klub Kukësit, Rraman Hallaçi nuk do të jetë më pjesë e stafit teknik. Pas një takimi mes ish-Kapitenit dhe Presidentit Safet Gjici, Hallaçi ka kërkuar të drejtojë një skuadër futbolli të moshave”, shkruhet në njoftimin e Kukësit.

Më tej, në deklaratën bërë në faqen zyrtare në Facebook, Kukësi sqaron edhe arsyen e largimit të Rrahman Hallaçit nga klubi, e cila është: “Numri një i Klubit, i ka ofruar ekipin e dytë, pra FK Kukësin B, pasi presidenti Gjici synon, vitin tjetër, ngjitjen e kësaj skuadre në Kategorinë e Parë dhe kjo do ishte një hap i mirë për karrierën e tij të re si trajner”.

Pasi kishin rënë fillimisht dakord, për çdo gjë me Presidentin, për një fillim me Kukësin B, Rraman Hallaçi ka ndryshuar mendjen dhe ka vendosur të largohet nga klubi. Ai u shfaq në një tjetër ekip, duke trajnuar skuadrën e Internacional U-19. Futboll Klub Kukësi falenderon zëvendës trajnerin Rraman Hallaçi, për kontributin e dhënë si futbollist dhe si numri dy i pankinës së skuadrës sonë dhe i dëshiron shumë suksese në karrierë!”, përfundon njoftimi i klubit verilindor.

Njoftim i Klubit! Zëvendës trajneri i skuadrës së Futboll Klub Kukësit, Rraman Hallaçi nuk do të jetë më pjesë e…

Gepostet von F.K Kukësi Albania am Freitag, 24. Mai 2019

Habit Kukësi, gjysma e tribunave falas, gjysma tjetër me lekë (foto)

Kukësi do të përballet me Teutën këtë të diel në kampionat. Një sfidë mjaft interesante për të dyja ekipet, që këtë sezon kanë rivalizuar gjithë kohën në kampionat.

Si ekipi pritës i takimit, Kukësi ka nisur përgatitjet për ndeshjen, e cila do të luhet në stadiumin e Kamzës. Sakaq, gjatë ditës së sotme klubi verilindor ka publikuar dhe çmimet e biletave, ku bie në sy fakti që për këtë ndeshje është përdorur një standard i dyfishtë

Klubi i Kukësit ka vendosur që biletat të jenë me pagesë për vetëm njërin krah të stadiumit, konkretisht për tribunën kryesore ku zakonisht janë përfaqësuesit e klubeve dhe tifozët VIP.

Dy tribunat e tjera me pagesë janë ato karshi tribunës kryesore, përkatësisht tribuna A dhe B, ku zakonisht vendosen tifozët miq, në rastin konkret ata të Teutës.

Ndërsa tribuna përballë, që është në krahun tjetër të fushës, do të jetë falas për tifozët. Në këtë tribunë rrijnë zakonisht tifozët e Kukësit, të cilët e kanë mbushur shpesh këtë tribunë kur skuarda verilindore ka pasur takime të rëndësishme.

Reforma në sport, Duka takon presidentët e klubeve (video)

Presidenti i FSHF-së Armand Duka dhe disa drejtues klubesh janë mbledhur në një tryezë të përbashkët gjatë ditës së sotme, ku kanë diskutuar për Reformën në Sport, e cila nisi pas tryezës së përbashkët mes FSHF-së dhe Qeverisë disa javë më parë.

Sipas një njoftimi për shtyp i publikuar në faqen zyrtare të federatës, mësohet se: “Përfaqësuesit e klubeve të pranishëm në këtë takim u njohën me punën e deritanishme të zhvilluar nga grupet e punës të ngritura në lidhje me këtë reformë dhe propozimet konkrete të FSHF me qëllim nxitjen e sportit”, shkruhet në njoftim.

Më tej saktësohen dhe pikat e diskutuara në mbledhjen mes presidentëve të klubeve dhe kreut të FSHF-së.

“Drafti i propozuar nga Federata Shqiptare e Futbollit synon ndryshime dhe përmirësime në Kodin Penal, ndryshime në Ligjin për Sponsorizimet, Ligjin për Tatimin mbi të Ardhurat, Ligjin për TVSH-në, Ligjin për Sportin dhe transferimin e objekteve sportive nga njësitë e qeverisjes vendore tek klubet sportive.”

Në fund, po sipas njoftimit të FSHF-së, mësohet se të gjitha sygjerimet do ti bashkëngjiten draftit që federata do t’i paraqesë Qeverisë për Reformën në Sport.

“Të gjitha pikat u analizuan me një kujdes të veçantë dhe u dëgjuan të gjitha propozimet e klubeve, të cilat pas konsultimeve të tjera, do të pasqyrohen në draftin që FSHF do të dërgoj pranë grupeve të punës që janë ngritur nga Këshilli i Ministrave”, përfundon njoftimi i Federatës.

Rama prezanton Gjicin me batuta

Fito bashkinë, pastaj kampionatin e futbollit!

Kryeministri Edi Rama ka prezantuar këtë të premte Safet Gjicin si kandidat për kryetar bashkie në Kukës. Presidenti aktual i Klubit të Futbollit të Kukësit, Safet Gjici, ka mbajtur fjalën e rastit para banorëve të mbledhur në zonën e Aeroporit të Kukësit.

Më pas ka qenë kreu i Qeverisë, Edi Rama, që nëpërmjet batutave ka prezantuar Gjicin si kandidat të Partisë Socialiste për kryetar bashkie në Kukës. “Fitoni fillimisht bashkinë, dhe pastaj fitoni dhe kampionatin”, ka qenë batuta e Ramës për Gjicin, referuar sportit të futbollit.

Kandidanin për kryetar bashkie, nuk e solla unë, por e gjeta këtu dhe ja ku e keni (duke iu drejtuar Gjicit). E gjetëm mes jush dhe e gjetëm kampion, ose pretendent për kampion, se këtë vit më duket se…. Po të paktën, nëse nuk fituat kampionatin, fitoni bashkinë. Pasi të bëni këtë, fitoni dhe kampionatin”, ka thënë Rama.

Skip to toolbar