Zbardhet skema e atentatit, një makinë tjetër u sigurua që prokurori u vra

Atentati ndaj makinës së prokurorit Arjan Ndoja, i cili udhëtonte së bashku me shoferin e tij Andi Maloku dhe i “forti” i Sukthit, Landi Muharremi i njohur dhe si “Rrumi” ka qenë i mirëmenduar ku disa persona bashkëpunuan që autorët të humbasin gjurmët.

Prita ishte ngritur te mbikalimi i Shkozetit 3 km larg vendit nga ku Ndoja hëngri drekën në një restorant në zonën e Plazhit, ndërsa autorët e ruanin gjatë gjithë kohës. Sipas ABC News, prokurori Ndoja pasi u ngrit nga restoranti përshkoi rrugën duke u larguar drejt unazës së qytetit për të hyrë në autostradë në drejtim të Tiranës. Autorët përdorën dy automjete gjatë sulmit, ku njëri është përdorur për të ulur shpejtësinë e mjetit udhëtonte prokurori. Më pas nga mjeti tip Mercedez Benz, dy persona gjuajtën me kallashnikov. Drejtimi i tyre ishte në ndenjësen e parë, ku ishte ulur Ndoj, ndërsa në pjesën prapa makinës ndodhej personi me precedent kriminal Landi Muharremi i njohur me nofkën “Rrumi”.


Dëshmitarët okular thanë në polici se pak çaste pasi u krye atentati, afër vendit të ngjarjes ndaloi një automjet tip “Skoda”, për t’u siguruar se objektivi ishte eliminuar. Ekspertët e kriminalistikës dyshojnë se, autorët janë mbështetur edhe nga persona të tjerë për t’u larguar dhe të humbur gjurmët.

Megjithatë autorët lanë shumë prova materiale pas, që pritet të ndihmojnë prokurorët në zbardhjen e ngjarjes dhe autorëve.


Formacionet zyrtare për Turqi-Shqipëri. Reja ndryshon skemën

Më shumë se një orë para nisjes së ndeshjes zyrtare me Turqinë, janë publikuar dhe formacionet me të cilat të dyja skuadrat do të luajnë këtë sfidë. Kombëtarja Kuq e Zi, do ta nisë me Strakoshën në portë, Veseli, Dermaku, Ismajli dhe Gjimshiti në mbrojtje.

Ndërkohë, në mesin e fushës, Edy Reja do të luajë me Keidi Baren, Klaus Gjasulën dhe Ermir Lenjani, ndërsa në sulm do të jetë Cikalleshi, Manaj dhe Memushaj. Pra, trajneri i kombëtares ka zgjedhur të luajë me skemën 4-3-3, një skemë sulmuese dhe që i jep mundësi skuadrës të jetë në ekuilibër.


Ashtu siç kishte premtuar trajneri Edy  Reja, nuk ka hedhur që nga fillimi asnjë futbollist të grumbulluar rishtazi. Ndërkohë, Turqia e nis me Gunok në portë, Çelik, Demiral, Emre, Tufan, Tosun, Calhanoglu, Meras, Tekdemir, Yilmaz dhe Ayhan në repartet e tjera. Ndeshja do të zhvillohet në stadiumin e Fenerbaces në Stamboll në orën 20:45.


15 biznesmenë në pranga dhe 35 në kërkim. Skema, si mashtronin me fatura fiktive

15 biznesmenë janë arrestuar nga policia gjatë të enjtes dhe 35 të tjerë janë shpallur në kërkim për veprën penale të mashtrimit me TVSH-në.

Report TV ka zbuluar se si ka funksionuar skema e mashtrimit përmes faturave fiktive që realizoheshin nga 5 kompani fantazmë, ndërkohë që të përfshirë në grabitje janë 50 kompani gjithsej.


Këta biznesmenë, akuzohen se prodhonin fatura fiktive shit-blerjesh me qëllim përfitimin e TVSH-së duke i shkaktuar shtetit një dëm prej rreth 25.7 mln lekësh, shifër kjo e  përllogaritur nga faturat që ka arritur të sigurojë policia si provë. Megjithatë, sipas burimeve të informacionit mendohet se shifra është më e madhe dhe mund të shkojë nga 25-30 mln euro.

Hetimet për këtë skemë kanë zgjatur prej dy vitesh, nga ku e gjitha është kryer nga 5 kompani fiktive , BTI; Bani/ 5 shpk; E.B.A Ndërtim; Uniservice shpk; Konstruksion Aieni.

Të arrestuarit

1.Paqsor Buzi, aksioner me 50% i G.P.G Company

2.Besnik Pelivani, kompania e ndërtimit A.B.BE

3.Astrit Lala, kompania Leksi Security 1

4.Haxhi Sala, kompania Leksi Security

5.Ilia Dimo, kompania IBS sh.p.k

6.Fatmir Firi, kompania Arb &Trans Sh.p.k

7.Shkëlqim Prodani, kompania Red Black

8.Ardian Bejko, kompania “Babeko Trans”

9.Shpresa Joanidhi, kompania “Shpresa” sh.p.k

10.Mhill Ndreca, kompania “Kombeas”

11.Rabi Kurti, kompania “Kurti Construction”

12.Riza Roshi, kompania “Dorgen” sh.p.k

13.Rrapo Baduni, kompania “Bani/s”

14.Vasil Korita, kompania “Medi Pharma”

15.Vangjush Mbriçe, kompania C.E.C Group

Hetim në gjendje të lirë

1.Përparim Hasani

2.Albert Ahmeti


Reja provon skemën taktike në Gjermani, të enjten niset drejt Islandës

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka mbyllur pasditen e të mërkurës përgatitjet për ndeshjen e eleminatore ndaj Islandës, që do të luhet më 8 qershor.

Kuqezinjtë e drejtuar nga trajneri Edy Reja u kanë dhënë fund përgatitjeve në Frankfurt të Gjermanisë, aty ku prej fillimit të këtij muaji kombëtarja vijonte stërvitjen dhe njëherazi përshtatej me klimën.


Gjatë programit stërvitor të së mërkurës, kombëtarja është stërvitur mbi 90 minuta në fushën e FC Oberstedten, ndërsa janë aplikuar variante taktike të vendosjes së lojtarëve në fushë, në prag të ndeshjes me Islandën.

Pas mbylljes së stërvitjes, falënderimit të punëtorëve të fushës dhe një foto të përbashkët me ekipet e moshave të FC Oberstedten, skuadra është bërë gati për nisjen drejt Rekjavikut në Islandë. Ndërkohë,  gjatë mesditës të së mërkurës Edy Reja ka zhvilluar dhe një analizë taktike me skuadrën.

Të enjten në orën 08:15, kombëtarja lë rezidencen e saj të përkoheshme, hotel “The Rilano”, për të shkuar në aeroportin e Frankfurtit. Rreth orës 11:40, kuqezinjtë nisen për në Rejkjavik.


Skip to toolbar