Zbardhet skema e atentatit, një makinë tjetër u sigurua që prokurori u vra

AKTUALITET


Atentati ndaj makinës së prokurorit Arjan Ndoja, i cili udhëtonte së bashku me shoferin e tij Andi Maloku dhe i “forti” i Sukthit, Landi Muharremi i njohur dhe si “Rrumi” ka qenë i mirëmenduar ku disa persona bashkëpunuan që autorët të humbasin gjurmët.

Prita ishte ngritur te mbikalimi i Shkozetit 3 km larg vendit nga ku Ndoja hëngri drekën në një restorant në zonën e Plazhit, ndërsa autorët e ruanin gjatë gjithë kohës. Sipas ABC News, prokurori Ndoja pasi u ngrit nga restoranti përshkoi rrugën duke u larguar drejt unazës së qytetit për të hyrë në autostradë në drejtim të Tiranës. Autorët përdorën dy automjete gjatë sulmit, ku njëri është përdorur për të ulur shpejtësinë e mjetit udhëtonte prokurori. Më pas nga mjeti tip Mercedez Benz, dy persona gjuajtën me kallashnikov. Drejtimi i tyre ishte në ndenjësen e parë, ku ishte ulur Ndoj, ndërsa në pjesën prapa makinës ndodhej personi me precedent kriminal Landi Muharremi i njohur me nofkën “Rrumi”.


Dëshmitarët okular thanë në polici se pak çaste pasi u krye atentati, afër vendit të ngjarjes ndaloi një automjet tip “Skoda”, për t’u siguruar se objektivi ishte eliminuar. Ekspertët e kriminalistikës dyshojnë se, autorët janë mbështetur edhe nga persona të tjerë për t’u larguar dhe të humbur gjurmët.

Megjithatë autorët lanë shumë prova materiale pas, që pritet të ndihmojnë prokurorët në zbardhjen e ngjarjes dhe autorëve.
Skip to toolbar