Video/ Dy vjet pasi rrahën arbitrin, në Këlcyrë rrahin lojtarin e Maliqit

E diela riktheu dhunën në futboll. Një futbollist i skuadrës së Maliqit, mbeti i plagosur në sfidën kundër Këlcyrës, në takimin e vlefshëm për Kategorinë e Dytë. I dëmtuar ka mbetur futnollisti Arlind Xaka, i cili dyshohet se është gjutjur nga një futbollist kundërshtar, emri i të cilit raportohet të jetë Aristidhis Coli.  Futbollisti i ekipit juglindor është dërguar fillimisht në spitalin e Gjirokastrës dhe më pas është nisur drejt Tiranës, pasi ka marrë dëmtime të rënda në nofull. Ngjarja është publikuar nga trajneri i skuadrës së Maliqit, Egli Malësia, i cili është shprehur për media të ndryshme se lojtarët e Këlcyrës kishin tentuar të qëllonin dhe atë vetë. Një gjë e tillë është përgënjeshtruar nga skuadra e Këlcyrës, që bëri një deklaratë publike ku pretendon se inxidenti me futbollistin Xaka ndodhi pas një dyluftimi në lojë.

“Për dëmtimin e futbollistit mik Xaka, i cili është transportuar në spital për të marrë ndihmën e shpejt, përplasja ka qenë në një dyluftim për topin”, thuhet në deklaratën e klubit të Këlcyrës. Ndërkohë, duket se deklarata përgënjeshtrohet nga videot e publikuara, ku shihen momentet e tensionit mes lojtarëve të të dyja skuadrave, pas daljes nga fusha e lojës e një prej lojtarëve të skuadrës vendase. Në video, pamjet e të cilës shpesh janë të paqarta për shkak të reshjeve të shiut, gjithësesi dallohet tensioni mes lojtarëve dhe ndërhyrja e arbitrit që tenton të qetësojë situatën. Ndërkohë, këto video, sipas klubit të Klëcyrës janë shpërndarë nga drejtues të skuadrës së Maliqit, me qëllim për të justifikuar dështimin e klubit të tyre.

Megjithatë, trajneri i skuadrës së Maliqit, Egli Malësia i ka cilësuar si momente tmerri ngjarjet e ditës së diel në fushën e futbollit të Këlcyrës. “Kemi përjetuar tmerr në fushën e Këlcyrës, gjë të cilën nuk e kemi hasur në asnjë fushë tjetër. Jeta e lojtareve ishte ne rrezik. Falënderojmë zotin që dolëm gjallë nga fusha e Këlcyrës, në kushte të tilla dhune fizike, psikologjike vetëm për futbollin nuk behet fjalë me. Me lojtare te gjakosur, me lojtarë në rrezik për jetën më thoni ju a mund të luhet futboll? Sot në ndeshje me Këlcyrën një prej futbollisteve i është rrezikuar jeta. Dikush duhet të mbajë përgjegjësi për këtë”, u shpreh trajneri i Maliqit, për News 24. Për ngjarjen ende nuk ka reagim zyrtar nga Policia e Shtetit.

Precedenti

Në fakt, nuk është hera e parë që në Këlcyrë ndodhin të tilla akte dhune në fushën e futbollit. Vetëm dy vjet më parë, në derbin Këlcyra-Përmeti, futbollistët vendas sulmuan arbitrin Alvi Paço, pas pretendimit për një penallti. Pamjet ishin të rënda, ku dukeshin lojtarët që sulmonin me grushte e shkelma arbitrin, që përfundoi në spital. Ndërkohë, për atë ngjarje, një nga lojtarët u shoqërua në komisariat, ndërsa klubi i Këlcyrës u përjashtua nga kampionati për pjesën e mbetur të sezonit. Gjithashtu ndaj disa lojtarëve të këtij klubi u aplikuan masa të ashpra ndëshkimore deri në përjashtim përjetë nga futbolli. Ndërkohë, gjatë ditës së diel janë shënuar dhe incidente të tjera të rënda në ekipet e Kategorisë së Dytë. /Realstory.al/

Panik në Angli, ‘huliganët’ kthehen në stadiume, plas grushti në Chelsea-Leicester

Foto që do të shihni në këtë shkrim, nuk tregojnë skena në ndonjës stadium shqiptar (ku zakonisht jemi mësuar të shohim grushte mes tifozëve). As më shumë e as më pak, në vendin që dikur kishte huliganët më të mëdhenj të futbollit, të cilët i rehabilitoi me ligje të ashpra, dhuna në shkallët e stadiumit është rikthyer.

Konkretisht, gjatë ndeshjes së javës së dytë të Premier League, mes Chelsea dhe Leicester në “Stamford Bridge”, u regjistruan disa skena sherri që degjeneruan me grushte mes tifozëve.

Madje, sherri i regjistruar në ndeshjen e së dielës, ishte shumë pranë bankinave të dy skuadrave. Mediat angleze kanë qenë kritike ndaj sigurisë në stadiume, duke e përshkuar situatën në fjalë si “tundje të sigurisë në rreshtin e parë të tifozëve”.

Ngjarja ndodhi mes tiofzëve të Chelsea, që shpërthyen në të bërtitura dhe të shara me njëri-tjetrin. Nuk dihen arsyet e incidentit, por ai ndodhi vetëm pak pasi Leicester shënoi golin e barazimit ndaj Chelsea, gjë që ka irrituar tifozët e “Bluve”.

Skena të tilla u regjistruan edhe në ndeshjen mes Liverpool dhe Southampton në ndeshjen e një dite më parë, çka detyroi policinë të ndërhynte për të parandaluar një përshkallëzim të situatës. Këto situata dhune kanë ngjallur kujtime të hidhura për anglezët, të cilët vetëm disa dekada më parë, kanë përjetuar skena të shmëtuara dhe dramatike të dhunës në stadiume.

Skip to toolbar