Humbja ndaj Valencias trondit Barcelonën, mbledhje urgjente e bordit të klubit

Barcelona pësoi një dështim spektakolar mbrëmjen e djeshme duke humbur finalen e Copa del Rey ndaj Valencias. Kjo humbje nuk është pritur mirë në klubin blaugrana, duke ngritur alarmin e krizës në një nivel të ri.

Mediat pranë klubi të Barcelonës raportojnë se Presidenti Josep Maria Bartomeu ka thirrur një mbledhje urgjente të bordit drejtues, për të diskutuar rreth krizës, pas eliminimit nga Liverpool në Champions League dhe humbjes ndaj Valencias në finalen e Copa del Rey.

Një nga çështjet kryesore që do të diskutohet në mbledhjen e bordit, raporton “SPORT”, është e ardhmja e menaxherit të përgjithshëm, Pep Segura, që sipas medias katalanase do të zëvendësohet menjëherë.

Një tjetër problem që duhet zgjidhur është dhe e ardhmja e trajnerit Ernesto Valverde. Zërat për shkarkimin e trajnerit kanë ardhur gjithmonë e në rritje brenda klubit katalanas. Megjithatë, trajnerit i kanë dalë në mbrojtje Bartomeu dhe Lionel Messi.

“Unë mendoj se ai ka bërë një punë mbresëlënëse që kur ka ardhur këtu. Do të doja që ai të vazhdonte“, tha Messi të premten. Topi është tani në fushën e Bartomeut. Presidenti ka një javë të vështirë përpara tij.

Valencia fiton Copa del Rey, Barcelona e mbyll me turp

Barcelona është turpëruar nga Valencia në finalen e Copa del Rey, duke e humbur atë përballë Valencias.

Këto të fundit kanë bërë një ndeshje të madhe duke arritur të fitonin një nga trofetë e rëndësishëm të sezonin në Spanjë.

Kevin Gamerio ka kaluar Valencian në avantazh në minutën e 21′ të takimit, pas një aksioni brenda zonës.

Por Valencia nuk e la me kaq, pasi tregoi se e dëshironte më shumë se Barcelona këtë trofe, duke realizuar dhe golin e dytë me Rodrigon në minutën e 33′.

Katalanasit shtojnë presionin pas pushimit të pjesës së parë, kur Messi arrin të shënojë në minutën e 73′.

Megjithatë, Valencia u mbrojt mirë dhe nuk lejoi që kundërshtari të barazonte, ndonëse shanset nuk i munguan Barcelonës.

Arsenal bën “poker” ndaj Valencias dhe shkon në finale (video)

Arsenal ishte ekipi i parë që preu biletën për në finalen e madhe të Europa League, pasi mundi Valencian me rezultatin 4-2 në Spanjë. Skuadra e Unai Emery vinte me avantazhin e fitores në ndeshjen e parë 3-1 në Angli, duke e pasur më të lehtë kualifikimin për në finale.

Megjithatë, vendasit e nisin shumë mirë ndeshjen duke shënuar në minutën e 11′, por Aubameyang ka barazuar vetë gjashtë minuta më pas. Pjesa e parë mbylket me barazpeshë në rezultat, ndërsa pas pushimit Alexandre Lacazette ka kaluar Arsenalin në avantazh.

Vendasit nuk dorëzohen dhe kërkojnë të bëjnë diçka. Për këtë është autori i golit të oarë, Gameiro që realizon në minutën e 58′ duke barazuar shifrat. Mirëpo Aubameyang shënon përsëri dhe kalon të tijët në avantazh.

Aubameyang ka plotësuar tripletën e tij në minutën e 88′ duke e çuar Arsenalin në finalen e madhe të Europa League, e njëkohësisht duke i krijuar mundësinë skuadrës së tij që të fitojë një trofe këtë sezon.

Arsenal fiton me përmbysje ndaj Valencias në Europa League (video)

Arsenal ka lënë pas krizën në kampionat, duke mundur me përmbysje Valencian në takimin e parë gjysmëfinal të Europa League, me ndeshjen që është mbyllur 3-1 për “Topçinjtë”.

Skuadra mike kaloi e para në avantazh me Diakhaby, pas një goditje me kokë nga brenda zonës. Ky ishte një gol që ngjalli shpresën te Valencia, pasi ndëshkonte pas vetëm 11-të minutash lojë ekipin që kishte 460 minuta pa pësuar në Europa League në ndeshjet e luajtura në “Emirate Stadium”.

Në mimutën e 19′ të sfidës ka ardhur goli i barazimit për Arsenal. Ishte Lacazette që realizoi, teksa shtatë minuta më vonë ai ka shënuar dhe golin e dytë dhe të përmbysjes së rezultatit për Arsenal pas asistit të Granit Xhakës.

Në minutën e 91-të, Aubameyang ka realizuar edhe golin e tretë të takimit, duke i dhënë një avantazh të rëndësishëm skuadrës së Unai Emery për ndeshjen e kthimit, ku do të vendoset edhe se kush do të shkojë në finale.

Anglezët bëjnë ligjin, Arsenal e Chelsea në gjysmëfinalen e Ligës së Europës!

Napoli kthehet në shtëpi ndërsa Arsenal vijon rrugëtimin në gjysmëfinalen e Europa League. Ndeshja e kthimit ka folur përsëri “gjuhën” angleze, teksa Alexandre Lacazette ka shënuar golin e fitores 0-1 për ‘Topçinjtë’.

Napoli bëri një ndeshje përgjithësisht të mirë duke ushtruar presion që në fillim, por Arsenal ishte i kujdesshëm në fushë duke mos i krijuar hapësira kundërshtarit. Ndërsa goli i Lacazette afër fundit të pjesës së parë vendosi fatet e ndeshjes.

Rezultati mbeti i pandryshuar 1-0 dhe Napoli i thotë lamtumirë Europa League pa shënuar asnjë gol në çerekfinale. Arsenal do të ndeshet me Valencian në gjysmëfinale.

Veç Arsenal, skuadra tjetër angleze që shkon në gjysmëfinale është Chelsea, që mundi Slavia Prague me rezultatin përfundimtar që është 4-3.

Sfida nisi me një çmenduri të lojtarëve të Sarri-t, të cilët pas një aksioni të pabesueshëm kanë shënuar golin e avantazhit. Autogoli i delit dyfishon rezultatin përpara se Giroud të shënonte golin e tretë.

Soucek shënon golin e parë të miqve përpara se Pedro të shënonte një tjetër gol. Pas pushimit ishin miqë ata që me anë të Sevcic gjetën rrjetë dy herë duke e kthyer në një festival golash.

Eintracht Frankfurt ka përmbysur disavantazhin e dy golave të ndeshjes së parë në Portugali duke mposhtur Benfica-n 2-0 në ndeshjen e kthimit.

Ishin golat e Kostic në pjesën e parë dhe ish-mesfushorit të Bayern, Rode, ata që i dhanë këtë rezultat të mrekullueshëm gjermanëve të cilët avancojnë në gjysmëfinale dhe do të ndeshen me Chelsea-n.

Pas fitores 3-1 në ndeshjen e parë, Valencia ishte me një këmbë në gjysmëfinale dhe ndeshja e kishin rezultati të ishte thjesht një formalitet. Skuadra e Marcelino-s ka fituar 2-0 brenda falë golave të Latorre dhe Parejo dhe tani do të ndeshen me Arsenal në gjysmëfinale.

Skip to toolbar