Arsenal fiton me përmbysje ndaj Valencias në Europa League (video)

Më të fundit


Arsenal ka lënë pas krizën në kampionat, duke mundur me përmbysje Valencian në takimin e parë gjysmëfinal të Europa League, me ndeshjen që është mbyllur 3-1 për “Topçinjtë”.

Skuadra mike kaloi e para në avantazh me Diakhaby, pas një goditje me kokë nga brenda zonës. Ky ishte një gol që ngjalli shpresën te Valencia, pasi ndëshkonte pas vetëm 11-të minutash lojë ekipin që kishte 460 minuta pa pësuar në Europa League në ndeshjet e luajtura në “Emirate Stadium”.


Në mimutën e 19′ të sfidës ka ardhur goli i barazimit për Arsenal. Ishte Lacazette që realizoi, teksa shtatë minuta më vonë ai ka shënuar dhe golin e dytë dhe të përmbysjes së rezultatit për Arsenal pas asistit të Granit Xhakës.

Në minutën e 91-të, Aubameyang ka realizuar edhe golin e tretë të takimit, duke i dhënë një avantazh të rëndësishëm skuadrës së Unai Emery për ndeshjen e kthimit, ku do të vendoset edhe se kush do të shkojë në finale.
Skip to toolbar