Anglezët bëjnë ligjin, Arsenal e Chelsea në gjysmëfinalen e Ligës së Europës!

Më të fundit


Napoli kthehet në shtëpi ndërsa Arsenal vijon rrugëtimin në gjysmëfinalen e Europa League. Ndeshja e kthimit ka folur përsëri “gjuhën” angleze, teksa Alexandre Lacazette ka shënuar golin e fitores 0-1 për ‘Topçinjtë’.

Napoli bëri një ndeshje përgjithësisht të mirë duke ushtruar presion që në fillim, por Arsenal ishte i kujdesshëm në fushë duke mos i krijuar hapësira kundërshtarit. Ndërsa goli i Lacazette afër fundit të pjesës së parë vendosi fatet e ndeshjes.


Rezultati mbeti i pandryshuar 1-0 dhe Napoli i thotë lamtumirë Europa League pa shënuar asnjë gol në çerekfinale. Arsenal do të ndeshet me Valencian në gjysmëfinale.

Veç Arsenal, skuadra tjetër angleze që shkon në gjysmëfinale është Chelsea, që mundi Slavia Prague me rezultatin përfundimtar që është 4-3.

Sfida nisi me një çmenduri të lojtarëve të Sarri-t, të cilët pas një aksioni të pabesueshëm kanë shënuar golin e avantazhit. Autogoli i delit dyfishon rezultatin përpara se Giroud të shënonte golin e tretë.

Soucek shënon golin e parë të miqve përpara se Pedro të shënonte një tjetër gol. Pas pushimit ishin miqë ata që me anë të Sevcic gjetën rrjetë dy herë duke e kthyer në një festival golash.

Eintracht Frankfurt ka përmbysur disavantazhin e dy golave të ndeshjes së parë në Portugali duke mposhtur Benfica-n 2-0 në ndeshjen e kthimit.

Ishin golat e Kostic në pjesën e parë dhe ish-mesfushorit të Bayern, Rode, ata që i dhanë këtë rezultat të mrekullueshëm gjermanëve të cilët avancojnë në gjysmëfinale dhe do të ndeshen me Chelsea-n.

Pas fitores 3-1 në ndeshjen e parë, Valencia ishte me një këmbë në gjysmëfinale dhe ndeshja e kishin rezultati të ishte thjesht një formalitet. Skuadra e Marcelino-s ka fituar 2-0 brenda falë golave të Latorre dhe Parejo dhe tani do të ndeshen me Arsenal në gjysmëfinale.
Skip to toolbar