Talenti i Chelsea i jep fitoren kombëtares U-21 ndaj Uellsit

KOMBËTARE

Kombëtarja U-21, pas barazimit në ndeshjen zyrtare me Turqinë në transfertë, ka fituar ndaj Uellsit në takimin e parë miqësor, nga dy që ka të planifikuar me këtë përfaqësuese. Ekipi i drejtuar nga Alban Bushi fitoi 2-1 falë dopietës së talentit 17-vjeçar Armando Broja, talentit shqiptar që aktivizohet me radhët e të rinjve te skuadra e Chelsea në Londër.

Me gjithëse, ka shënuar dy gola ndaj Uellsit, duke i dhënë fitoren ekipit tonë në ndeshje miqësore, Broja është ngatërruar me një tjetër futbollist shqiptar me të njëjtin emër, Rron Broja, që aktivizohet me Shkupin në Maqedoni, por që s`ka lidhje me kombëtaren.

Në fakt, Armando Broja është  vetëm 17-vjeç dhe është grumbulluar nga kombëtarja U-19. Ai spikati vetëm pak ditë më parë me ekipin e Nevil Dedes, pasi shënoi tre gola në ndeshje miqësore ndaj Kosovës. Për këtë arsye Alban Bushi e ka grumbulluar talentin shqiptar të Chelsea për dy ndeshjet miqësore ndaj Uellsit.

Dhe në fakt, duket se Broja e ka shpërblyer më së miri besimin e trajnerit, duke shfrytëzuar edhe njohjen mësëmiri të futbollit britanik, ai i ka shënuar dy gola Shpresave të Uellsit, duke i dhënë  fitoren kuqezinjëve të vegjël. Broja shënoi dy herë në minutat 48` dhe 60`, ndërsa miqtë realizuan në minutën e 80` golin e vetëm.