Tornado godet Kinën, një i vdekur dhe 79 të plagosur

BOTA


Një person ka humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur nga një tornado që goditi sot provincën lindore kineze të Shandong.

Autoritetet njoftuan se 79 persona janë shtruar në spital për shkak të lëndimeve si pasojë e stuhisë.


Shërbimi meteorologjik lëshoi një paralajmërim për tornado në pjesë të Shandong dhe provincës fqinje Jiangsu të premten.

Tornadot zakonisht regjistrohen në provincat jugore dhe bregdetare si Guangdong dhe Jiangsu./abcnews.al
Skip to toolbar