Ushqimet që ndihmojnë në luftimin e celulitit

Më të fundit


Celuliti është një problem estetik i lëkurës që prek të gjitha femrat, por përmes ushqimit të duhur mund të gjendjet dhe zgjidhja për të. Ka shumë faktorë që lidhen me formimin e celulitit, si qarkullimi i dobët i gjakut, jeta sedentare, pirja e duhanit, çrregullimet hormonale, predispozita gjenetike etj. Celuliti nuk prek vetëm femrat e kolme, por edhe ato të dobëta, prandaj nuk ka të bëjë drejtpërdrejtë me peshën trupore. Për ta luftuar atë mënyra më e mirë është përmes ushqimit të shëndetshëm dhe aktivitetit fizik.

Ushqimet e pasura me sheqer, yndyrë dhe kripë favorizojnë shkaktimin e saj, ndërsa ushqimet e pasur me antioksidantë, minerale dhe vitamina kanë një efekt pozitiv në luftimin e celulitit. Ja 5 ushqimet që bëjnë “mrekulli” në largimin e celulitit.


1-Frutat e pyllit janë të pasura me antioksidantë që ndihmojë për të luftuar inflamacionin dhe të nxisin qarkullimin e gjakut.

2-Avokado është anti-inflamator dhe një burim i acideve yndyrore esenciale Omega 3. I pasur me magnez dhe kalium, lehtësojnë eliminimin e lëngjeve të tepërta nga trupi.

3-Kivi është i mirë për shëndetin e lëkurës, në sajë të vitaminës C. Kjo vitaminë favorizon prodhimin e kolagjenit që riparon lëkurën në mënyrë natyrale.

4-Rrepkat janë një burim i kaliumit, squfurit dhe magnezit që largojnë fryrjet në trup si pasojë e mbajtjes së ujit të tepërt.

5-Arrat janë një burim i mirë i acideve yndyrore esenciale Omega 3, të cilat favorizojnë qarkullimin e duhur të gjakut dhe uljen e inflamacionit në trup.
Skip to toolbar