VIDEO/ Tre të arrestuar në Vlorë, dalin pamjet nga operacioni ndërkombëtar antidrogë

AKTUALITET


13 persona kanë rënë në pranga në kuadër të operacionit ndërkombëtar policor të koduar “Sammogia”. Operacioni, i iniciuar nga Policia italiane, u zhvillua njëkohësisht në Shqipëri, Itali dhe Gjermani.

Tre persona u arrestuan në Vlorë pasi për ta ishte caktuar masa e sigurisë “arrest në burg” nga gjykata italiane.


Gjatë operacionit u vunë në pranga shtetasit Landi Kalemaj, Floriant Muho dhe Ledjon Muho.

Ndërkohë, kanë dalë edhe pamjet nga operacioni i policisë në Vlorë, ku u arrestuan personat e sipërpërmendur.

“Gjatë operacionit ndërkombëtar “Sammogia”, në total, në Shqipëri, Itali dhe Gjermani, u arrestuan 13 shtetas.

Si rezultat i partneritetit shumë të mirë ndërmjet Policisë së Shtetit dhe agjencive ligjzbatuese italiane, të konkretizuar me shkëmbim intensiv informacionesh dhe operacione të njëpasnjëshme të përbashkëta, me objektiv kapjen e shtetasve të kërkuar ndërkombëtarisht, Departamenti i Policisë Kriminale/Drejtoria e Forcës së Posaçme Operacionale në DPPSh, në bashkëpunim me Drejtorinë për Hetimin e Krimit të Organizuar dhe me Zyrën e Interforcës Italiane në Shqipëri, finalizuan operacionin ndërkombëtar të koduar “Sammogia”.

Gjatë këtij operacioni të zhvilluar paralelisht në Shqipëri, Itali dhe Gjermani, u lokalizuan në Vlorë, u kapën dhe u vunë në pranga shtetasit L. K., 52 vjeç, F. M., 38 vjeç dhe L. M., 33 vjeç.

Për të tre këta shtetas, Gjykata e Bolonjas ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Trafikimi i lëndëve narkotike”, kryer në kuadër të organizatës kriminale”, njofton policia.
Skip to toolbar