Zbulohet diferenca e pikëve për “Topin e Artë”, ja si votoi Shqipëria!

Më të fundit


Para pak ditësh, në ceremoninë e 67 të “Topit të Artë” të mbajtur në Paris, Leo Messi fitoi për herë të tetë trofeun më prestigjioz individual, “Topin e Artë”. Këtë herë, sfiduesi më i madh i argjentinasit ishte Erling Haaland që me Manchester Cityn fitoi trofetë më të rëndësishëm në nivel klubesh si dhe ishte golashënuesi më i mirë në Europë.

Megjithatë, suksesi në Kupën e Botës e ndihmoi jashtëzakonisht Messin në garën për “Topin e Artë” dhe mund të thuhet se ishte pikërisht ky trofe që bëri diferencën në votime. Së fundmi, janë publikuar edhe votat për secilin prej lojtarëve teksa Messi ka fituar me një diferencë prej 105 pikëve ndaj Haaland.


Sulmuesi që aktualisht është pjesë e Inter Miami në Amerikë grumbulloi 462 pikë ndërsa norvegjezi mbeti në kuotën e 357 pikëve. Ndërkaq, janë zbuluar edhe se si kanë votuar secili prej gazetarëve të çdo shteti teksa në Shqipëri, Besnik Dizdari me pikët maksimale ka votuar Lionel Messin ndërsa në vend të dytë, Erling Haaland. Pesëshja e Dizdarit plotësohet më pas me Kylian Mbappe, Julian Alvarez dhe Rodri.

Votimet e plota nga të gjithë shtetet: 

South Africa: Messi
Albania: Messi
Algeria: Haaland
Germany: Messi
England: Messi
Saudi Arabia: Messi
Argentina: Messi
Australia: Messi
Armenia: Messi
Austria: Messi
Bahrein: Haaland
Belgium: Messi
Benin: Haaland
Bielorussia: Messi
Bolivia: Messi
Bosnia: Messi
Brazil: Messi
Bulgaria: Mbappé
Cameroon: Mbappé
Canada: Messi
Capo Verde: Haaland
Cina: Messi
Cile: Messi
Colombia: Messi
Korea: Messi
Costa Rica: Messi
Ivory Coste: Mbappé
Croatia: Messi
Denmark: Haaland
Scotland: Messi
Egypt: Messi
Ireland: Messi
UAE: Messi
Ecuador: Messi
Spain: Messi
USA: Messi
Finland: Messi
France: Haaland
Gabon: Haaland
Wales: Messi
Georgia: Messi
Ghana: Haaland
Greece: Haaland
Guinea: Haaland
Guinea Eq: Messi
Honduras: Messi
Hungary: Messi
India: Messi
Iraq: Messi
Iran: Messi
Northern Ireland: Messi
Island: Haaland
Israel: Messi
Italy: Messi
Jamaica: Messi
Japan: Haaland
Giordania: Haaland
Kirghizistan: Haaland
Lebanon: Messi
Luxembourg: Messi
Macedonia: Haaland
Morocco: Messi
Mexico: Messi
Montenegro: Messi
Nigeria: Messi
Norway: Haaland
Oman: Messi
Uganda: Messi
Palestine: Messi
Panama: Messi
Paraguay: Messi
Netherlands: Messi
Perù: Messi
Polonia: Messi
Portugal: Bernardo Silva
Qatar: Messi
Czech Republic: Messi
Romania: Messi
Russia: Messi
Salvador: Haaland
Senegal: Haaland
Slovakia: Haaland
Slovenia: Messi
Sweden: Messi
Switzerland: Haaland
Tunisia: Messi
Turkiye: Messi
Ukraine: Messi
Uruguay: Messi
Venezuela: Messi
Vietnam: Messi
Zambia: Messi
Skip to toolbar