Zyrtari i Hamasit: Nuk ka përparim në negociatat për armëpushim

BOTA


Zyrtari i Hamasit, Osama Hamdan tha këtë të enjte se nuk është bërë përparim në bisedimet për armëpushim në Gaza, pavarësisht se organizata palestineze tregon fleksibilitet. Hamdan deklaroi se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu po ngrinte pengesa që pengonin të dyja palët të arrinin një marrëveshje dhe se ai “nuk ishte i interesuar” për lirimin e pengjeve izraelite.

“Qeveria e pushtimit është ende në arrati dhe negociatat janë ngecur në një rreth vicioz,” tha Hamdan gjatë një konference për shtyp të mbajtur në Bejrut.


Përpjekjet e Egjiptit dhe Katarit, me mbështetjen e SHBA-së, nuk kanë çuar ende në një armëpushim.

Ndërsa Hamasi po kërkon një marrëveshje armëpushimi për të siguruar fundin e operacioneve ushtarake izraelite, Izraeli preferon një marrëveshje për lirimin e pengjeve në këmbim të lirimit të të burgosurve dhe refuzon të angazhohet për t’i dhënë fund fushatës së tij ushtarake.

Në Gaza, bombardimet izraelite vazhdojnë të synojnë zonat përgjatë enklavës palestineze, duke vrarë 62 persona në 24 orët e fundit, njoftoi ministria e Shëndetësisë.

Më shumë se 33,037 palestinezë janë vrarë dhe 75,668 janë plagosur në operacionet ushtarake izraelite në Gaza që nga 7 tetori./abcnews.al
Skip to toolbar