10 mijë emigrantë kanë mbërritur me varka në Britani, sfida e Sunak në zgjedhjet e 4 korrikut

BOTA


Më shumë se 10,000 azilkërkues kanë mbërritur në Britani me anije që nga fillimi i vitit, tregojnë shifrat e përditësuara të qeverisë të publikuara sot.

Numri i njerëzve që mbërritën në bregun jugor të Anglisë pasi bënë kalimin e rrezikshëm të Kanalit ra me një të tretën në vitin 2023, por shifrat e fundit të postuara në faqen zyrtare të qeverisë treguan se 10,170 persona mbërritën midis janarit dhe 25 majit, krahasuar me 7,395 që ishte numri në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.


Shifrat duket se janë një goditje ndaj Kryeministrit në detyrë Rishi Sunak, i cili luftën ndaj kontrabandimit të njerëzve e kishte një nga pikat e forta. Sunak, i cili të mërkurën shpalli datën e zgjedhjeve të përgjithshme, tha më pas se azilkërkuesit që mbërrijnë në Britani ilegalisht nuk do të deportohen në Ruandë para zgjedhjeve, duke vënë në pikëpyetje një nga politikat kryesore të Partisë së tij Konservatore.

Plani është vonuar nga pengesa ligjore për më shumë se dy vjet dhe Partia Laburiste e opozitës, e cila kryeson me 20 pikë përqindje në sondazhet e opinionit dhe shihet si përfundimi i 14 viteve të sundimit konservator, është zotuar të anulojë këtë plan nëse zgjidhet në pushtet.

Sekretari i Punës i laburistëve, Stephen Kinnock, tha se qeveria Sunak nuk kishte bërë mjaftueshëm për të trajtuar këtë çështje.

Laburistët e kanë bërë të qartë se nëse zgjidhen do të krijojnë një Administratë të Sigurisë Kufitare që bashkon policinë, inteligjencën dhe prokurorët për të punuar me agjencitë ndërkombëtare për të ndaluar trafikimin e njerëzve.
Skip to toolbar