6 ish deputetët e PD paraqiten në prokurori: Akuza drejtuesve të policisë për agresion

AKTUALITET


6 ish deputetët e PD-së që akuzohen për ushtrim dhune ndaj efektivëve të policisë në protestën e opozitës më 16 shkurt janë paraqitur sot pranë Prokurorisë së Tiranës, ku kanë dhënë deklarimet e tyre për ngjarjen.

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj në një prononcim për gazetarët, tha të enjten se kanë treguar të vërtetën në respekt të ligjit. Ata akuzojnë drejtuesit e policisë për agresion ndaj tyre.


 “Për të sqaruar juve dhe opinion publik sot në orën e caktuar së bashku me kolegët duhet të paraqiteshim në cilësinë e të pandehurit. Në respekt të ligjit, jo të këtyre njerëzve,  e ndjejmë të nevojshme që respekti i ligjit është për të respektuar zyrat e shtetit. Të jenë akte të vlefshme. Ju e morët  vesh më përpara që ishim në procedim, ndërkohë që nuk dimë asgjë se çfarë materialesh ka policia. Për të dalë të vërtetën ia çova prokurorit kallëzimin penal, janë të gjitha deklarimet.

Jo vetëm kaq, i thashë do gjesh çdo lloj deklarimi, i kërkova që ky akt që është kallëzimi penal i bërë nga ne do të duhet të hetohet. Është detyra jonë të respektojmë ligjin të japim fakte për të dalë e vërteta. Sot shqiptarët duhet të marrin fatet e tyre në dorë, për të shpëtuar vendin të dielën para parlamentit, për të nxjerrë një ditë të mbarë”, u shpreh Alibeaj.

LIVE

LIVE – 6 ish- deputetë të Partisë Demokratike, tek Prokuroria e Tiranës,për te marrë informacion për ndalimet e paligjshme pas protestës së 16 shkurtit.

Gepostet von Partia Demokratike e Shqipërisë am Donnerstag, 30. Mai 2019Skip to toolbar