A do marrë fund kriza politike në Shqipëri? Amerika dërgon “negociatorin”

Më të fundit


Zëvendës ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Matthew Palmer mbërrin sot në Tiranë në kuadër të një turi Ballkanik që ai është duke zhvilluar. Vizita e tij përkon me kulmin e një krize politike në vend dhe shikohet si një mundësi e mirë për të pasur ndryshime pozitive. Nuk dihet ende nëse roli i Palmer do të jetë negociues mes palëve, por pritet që ai të japë mesazhe të qarta nga qeveria e SHBA-së.

Takimin e parë zyrtari amerikan do e ketë me kryeministrin Edi Rama të hënën, ndërsa të martën e 9 prillit, pritet të takohet me Presidentin Ilir Meta. Në të njëjtën ditë, Palmer do zhvillojë një bisedë me kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe drejtues të tjerë të opozitës. Pas takimeve me zyrtarët e lartë, mësohet se Matthew Palmer do të ketë një takim edhe me një grup gazetarësh shqiptarë





Skip to toolbar