“Anësori më tha më fal, gabova”, De Ligt zbrazet ndaj arbitrave pas dramës në Madrid

CHAMPIONS LEAGUE


Matthijs de Ligt zbulon se çfarë i tha drejtuesi i linjës pasi flamuri i tij i gabuar ia mohoi Bayern Munich golin e vonuar të barazimit kundër Real Madridit në gjysmëfinalen e Ligës së Kampionëve.

Mbrojtësi holandez Matthijs de Ligt si protagonist i episodit final të ndeshjes në Madrid, ku “Los Blancos” i rrëmbyen Bayern Munich një kualifikim dramatik në finalen e Champions League, ka shpërthyer pas sfidës në kritika për gjykimin.


Reali po kryesonte 2-1 kur De Ligt gjeti rrjetën në kohën shtesë të pjesës së dytë, por arbitri më parë i kishte fryrë bilbilit për një pozicion jashtë loje të tij.

Anësori i linjës kishte sinjalizuar Mariniak për pozicion jashtë loje, që do të thoshte se VAR nuk mund të ndërhynte dhe goli nuk mund të quhej më i vlefshëm.

De Ligt nuk e ka fshehur frustrimin nga vendimi, pasi goli i tij do ta kishte çuar gjysmëfinalen në kohën shtesë.

“Nëse është jashtë loje, është jashtë loje. Por unë mendoj se kemi vendosur rregulla në futboll dhe rregullat janë nëse nuk është një pozicion jashtë loje – gjë që nuk ishte sepse nuk e shoh ende nëse është jashtë loje apo jo – duhet të vazhdosh të luash. Nëse në minutat e fundit fishkëllen në atë mënyrë, mendoj se është një gabim i madh. Nëse është jashtë loje apo jo, mund të kontrollohet, por nëse nuk e kontrolloni, si mund ta shihni? Te goli i dytë, Rudiger është pothuajse jashtë loje. Nëse ai fishkëllen OK, por tani bën një ndryshim dhe ky është turp.”

Në një deklaratë për beIN SPORTS pas ndeshjes holandezi tha se arbitri anësor i ka kërkuar falje për vendimin që çoi në anulimin e golit.

“Anësori më tha: ‘Më vjen keq, kam bërë një gabim, nuk mund të bëj asgjë për këtë. Unë nuk jam tipi i personit që dëshiron të fajësojë arbitrin për humbjen ose fitoren’.”
Skip to toolbar