Anglia merr vendimin, s’ka shampanjë në festat e klubeve!

Më të fundit


Festa me shampanjë kur një ekip ngre lart një trofe, nuk do të ndodhë më, të paktën në Angli. Federata e Futbollit në ishull ka vendosur të ndalojë festimet me shapanjë të ekipeve që shkojnë në finalen e një kompeticioni dhe fitojnë trofeun.

Ky rregull i ri do të aplikohet që nga finalja e “FA Cup”, sepse Federata Angleze e Futbollit ka vendosur që ky rregull të zbatohet duke pasur më shumë respekt për lojtarët myslimanë, që nuk konsumojnë alokol.


Sezonin e ardhshëm është menduar që festat të organizohen të gjitha me pije dhe spumante, që nuk kanë përmbajtje alkoli.

Në Angli, sipas mediave ka ndodhur shpesh që lojtarët e besimit islam, kanë shmangur festat e fitores së trofeve me ekipet e tyre.

Në vitin 2012, u bë një ndryshim për lojtarin më të mirë të ndeshjes që si shpërblim merrte një shishe shampanjë, duke bërë që kjo shishe të hiqet për shkak se disa myslimanë e refuzuan.
Skip to toolbar