Azilkërkuesi i armatosur iranian merr peng 15 pasagjerë në tren, vritet nga policia zvicerane

AKTUALITET


Policia zvicerane thotë se një azilkërkues 32-vjeçar iranian i armatosur me një sëpatë dhe një thikë mbajti 15 pengje në një tren midis Baulmes dhe Yverdon-les-Bains për gati katër orë.

Policia ndërhyri në vendin e ngjarjes pasditen e së enjtes dhe vrau 32-vjeçarin.

 “Pengjet u liruan të gjithë të padëmtuar”, thotë policia në kantonin Vaud në një deklaratë.

“Gjatë ndërhyrjes, pengmarrësi u plagos për vdekje”.

Nuk dihen detaje në lidhje me motivet e mundshme të autorit.

Situatat e pengjeve janë të rralla në Zvicër, por kanë ndodhur në banka dhe biznese.

Në janar 2022, punonjësit e një firme të prodhimit të orëve u morën peng dhe u detyruan të hapnin një kasafortë që përmbante metale të çmuara.Skip to toolbar