Çfarë është “Projekti 2025” dhe pse Donald Trump po mundohet të distancohet?

BOTA


Donald Trump është përpjekur të distancohet nga planet gjithëpërfshirëse të një grupi konservatorësh të vijës së ashpër pas kthimit të republikanëve në pushtet, jo shumë kohë pasi lideri i tij pretendoi se po ndodhte një revolucion i dytë amerikan që “do të jetë pa gjak nëse e majta e lejon”.

Kandidati republikan për president ka mohuar çdo lidhje me Projektin 2025, një plan që demokratët e kanë sulmuar për të nxjerrë në pah atë që ata thonë se është agjenda ekstreme politike e Trumpit për një mandat të dytë nëse ai mposht presidentin amerikan, Joe Biden në zgjedhjet e 5 nëntorit.

Shumë nga njerëzit e përfshirë në projekt, të udhëhequr nga Heritage Foundation, instituti më i madh konservator i Amerikës, kanë punuar në Shtëpinë e Bardhë të Trumpit dhe ka të ngjarë të ndihmojnë në plotësimin e administratës së tij nëse fiton në muajin nëntor.

Por, 78-vjeçari tha në platformën e tij “Truth Social” se ai nuk kishte asnjë lidhje me atë plan.

“Nuk di asgjë për Projektin 2025. Nuk e kam idenë se kush qëndron pas tij. Unë nuk jam dakord me disa nga gjërat që ata thonë”, tha ai, duke shtuar se disa nga pretendimet e tyre ishin “absolutisht qesharake dhe të pakuptimta”.

Njoftimi i Trumpit erdhi tre ditë pasi presidenti i fondacionit “Heritage”, Kevin Roberts, foli për Revolucionin e Dytë Amerikan. Demokratët dhe të tjerët kritikuan atë që ata e shihnin si një kërcënim të fshehur të dhunës.

Në një deklaratë të lëshuar të premten nga një zëdhënës i Projektit 2025, Roberts përsëriti pretendimin se amerikanët po bëjnë një revolucion “për të marrë pushtetin nga elitat dhe burokratët despotikë” dhe tha se është e majta politike ajo që ka një histori të dhunës politike.

Çfarë është Projekti 2025?

Kevin Roberts Fushata e Bidenit ka rritur përpjekjet e saj për të lidhur fushatën e Trumpit me Projektin 2025.

“Projekti 2025 është një politikë ekstreme dhe një udhëzues personal për mandatin e dytë të Trumpit për goditjen e popullit amerikan”, tha zëdhënësi i fushatës, Ammar Moussa.

Projektligji prej 900 faqesh kërkon një reformë drastike të qeverisë federale, duke përfshirë eliminimin e disa agjencive federale dhe një zgjerim të madh të kompetencave presidenciale.

Deklaratat dhe qëndrimet politike të Trumpit sugjerojnë se ai është në linjë me disa, por jo të gjitha planet e projektit. Planet u hartuan nga Fondacioni Heritage në bashkëpunim me një numër grupesh të tjera.

Një numër njerëzish që kanë punuar në Projektin 2025 kanë lidhje të ngushta me ish-presidentin. Russ Vought, i cili ishte drejtor i Zyrës së Menaxhimit dhe Buxhetit të Trumpit dhe drejton një komitet kyç në Konventën Kombëtare Republikane, ishte autor i një prej kapitujve të projektit.

Stephen Miller, një ish-këshilltar i lartë i Trump, i cili pritet të emërohet për postin e lartë në administratën e dytë të Trumpit, drejton grupin ligjor në bordin këshillues të Projektit 2025.Skip to toolbar