Damir Skomina do të gjykojë finalen e Ligës së Kampionëve, slloveni vendos rekord!

SPORT


Slloveni Damir Skomina do të jetë arbitri kryesor i ndeshjes finale të Ligës së Kampionëve mes Liverpool dhe Tottenham, që do të luhet në Madrid më 1 qershor.

Komiteti Arbitrave në UEFA ka vendosur sot pikërisht arbitrat përgjegjës që do të gjykojnë finalen e madhe të Madridit mes dy ekipeve angleze.


Skomina është arbitër ndërkombëtar prej vitit 2002, teksa me finalen në Champions, ai plotëson gjykimin e trefishtë të kompeticioneve të UEFA-s për klube në arenën Europiane.

Më herët ai ka gjykuar finalen e UEFA Europa League mes Ajax dhe Manchester United në 2017 si dhe Superkupën e Europës mes Chelsea dhe Atletico Madrid në 2012.

42-vjeçari ka qenë arbitër i katërt në finalen e Champions League mes Borussia Dortmund dhe Bayern Munich. Gjatë këtij sezonin, Damir Skomina ka gjykuar katër ndeshje në Champions League dhe dy në Europa League.

Në finale e Madridit, Skomina do të ndihmohet nga bashkatdhetarët e tij Jure Praprotnik dhe Robert Vukan. Zyrtari i katërt do të jetë Antonio Mateu Lahoz nga Spanja.

Ekipi i plotë i arbitrave në finalen e Champions League!

Arbitri: Damir Skomina (Slloveni)
Ndihmës Gjyqtarët: Jure Praprotnik, Robert Vukan (të dy nga Sllovenia)
Zyrtari i katërt: Antonio Mateu Lahoz (Spanjë)
Video asist Referee: Danny Makkelie (Holandë)
Asistentë të VAR: Pol van Boekel (Holandë), Felix Zwayer (Gjermani)
Jashtë VAR: Mark Borsch (Gjermani)
Skip to toolbar