De Biasi kundër Panuccit: Lojtarët donin motivim

Më të fundit


Rikthehem në Shqipëri, por jo për drejtuar ekipin kombëtar

Gianni De Biasi ka qenë këto ditë në Shqipëri, ku ka zhvilluar takime të shumta me miq të tij, të cilët i njohu gjatë kohës që drejtoi ekipin tonë kombëtar. Ish-trajneri që udhëhoqi Shqipërinë drejt suksesit historik të kualifikimit në Euro 2016, ka folur në një intervistë për “Panorama Sport”, teksa ka treguar disa nga arsyet e të qenit në Shqipëri.

De Biasi ka komentuar para së gjithash, zërat se ai mund të jetë trajneri i ardhshëm i ekipit tonë kombëtar, pas largimit të Christian Panuccit. Mirëpo, De Biasi, e ka hedhur poshtë këtë gjë, duke lënë të hapur vetëm mundësinë për t`u rikthyer si Drejtor Teknik i ekipit tonë kombëtar.


“Shikoni, unë besoj se ai e di që është shumë shpejt që nga koha kur unë kam ikur nga Shqipëria. Kanë kaluar thuajse një vit e gjysmë që kur kam ikur dhe nuk mendoj se është momenti për të menduar që të rikthehem. Më pas, në rolin e trajnerit, më pak akoma. Unë mund të merrja në konsideratë që të bëja mbase postin e drejtorit teknik të Kombëtares për të kërkuar që të zhvilloj lëvizjen futbollistike nga Kombëtarja e deri te të rinjtë”, ka thënë ish-trajneri i Kombëtares.

Më tej ai ka komentuar edhe një deklaratë të bërë nga Christian Panucci, në konferencën për shtyp, pas ndeshjes me Turqinë. Isht-trajneri i kuqezinjve, Panucci, deklaroi në Shkodër se “Shqipëria është një cirk, ndërsa ai që kërkon të vendosë rregull e pëson rëndë”. De Biasi ka dhënë këtë përgjigje për deklaratën e bashkëkombasit të tij.

Christian Panucci ish-trajner i Shqipërisë

Besoj se Kombëtarja shqiptare, në aspektin futbollistik, meqenëse po flasim për këtë, nuk ka nevojë për rregulla të mëdha. Ato që ishin në periudhën time të drejtimit mjaftonin për të çuar përpara një diskutim disipline nga pikëpamja e sjelljes, por ajo që ka rëndësi më shumë sipas meje janë motivimet dhe dëshira për të qenë pjesë e një projekti që duhet të na çojë lart, lart. Në këtë aspekt duhen ide shumë të qarta dhe zgjedhje të goditura në njerëz, përveçse futbollistë”,- ka thënë De Biasi ndër të tjera.
Skip to toolbar