Migjen Basha: Reja na bën të ndihemi të lirë, Partizani s`më ka ofruar gjë (video)

KOMBËTARE


Migjen Basha ka dalë në konferencë për shtyp nga kompleksi “Tropikal”, aty ku prej ditësh ekipi ynë kombëtar është duke zhvilluar përgatitjet për ndeshjet kualifikuese të Euro 2020 nën drejtimin e Edy Reja-s. Mesfushori kuqezi ka qenë ditët e fundit në fokusin e mediave, pasi u përfol për një interesim të Partizanit për të. Dhe pikërisht intersi i gazetarëve në konferencën e sotme për shtyp ka qenë së pari rreth këtyre zërave.

“Së pari zërat e merkatos kush i ka thënë. Ishte vetëm një foto që u bë e madhe dhe doli që Basha është për te Partizani. Kam edhe një vit kontratë me Arisin. Nuk është e vërtetë. Çdo lojtar do të shkojë në Champions. Kam kontratë dhe asgjë të vërtetë. Si ta them që unë kam dëshirë kur kam edhe një vit kontratë. Mund të jap një përgjigje që mund të hapë probleme. Ishte rastësi, një foto. Nuk ka asgjë të vërtetë”, tha Basha.


Më tej mesfushori ka analizuar situatën në ekip, duke u shprehur se me trajnerin e ri ndihen më të lirë. Migjen Basha nuk e bën fajtor ish-trajnerin Panucci për atë që ndodhi në kombëtare gjatë dy viteve të fundit.

 “Ekipi nuk është i plotë tani, po ndihemi më të lirë me Rejën. Ka qenë ndryshe me Panuccin, por nuk e bëj fajtor atë. Është trajner i ri, me tjetër mentalitet. Varet nga rezultatet, me fitore rritet harmonia. Ndryshe bëhet problem”.

 “Është ndryshe, Panuçi vendosi rregullat e tij dhe u munduam t’i zbatojmë. Duhen respektuar. Nuk e di nëse ishin pozitive apo jo. Mund të them që është ndryshe me Rejën. Nuk ia jap gjithë fajin Panuccit, por kur janë rregullat duhen respektuar. Jemi përgatitur pak taktikisht, po punojmë në aspektin fizik. Më pas do shohim si do stërvitemi. Ka më shumë eksperiencë dhe shikohet që ka raport tjetër me lojtarët”.

Në fund ai është shprehur se ekipi duhet të marrë pikë ndaj Islandës dhe Moldavisë, teksa me rikthimin e ekipit për të luajtur në kryeqytet, gjërat, sipas Migjen Bashës, pritet të ndryshojnë.

 “Jemi profesionistë, nuk e marrim lehtë. Luajmë për vendin tonë, nuk ka lidhje miqësore apo jo. Disa herë kemi bërë mirë, disa herë jo. Vitin e fundit ka pasur shumë mungesa, Panucci bëri disa teste dhe nuk shkuan gjërat mirë. E dimë që duhet patjetër rezultat. Duhet të fitonim më Turqinë. Është me rëndësi të marrim pikë me Islandën dhe Moldavinë. Ka humbur pak entuziasti dhe duhet që ne lojtarët ta kthejmë me rezultate. Kur të spostohemi në Tiranë mund të ndryshojë situata”.
Skip to toolbar