Gjykata e Posaçme rrëzon SPAK: Të rihetohen gjyqtarët që ulën dënimin e Dritan Dajtit

#NËRADAR


Gjykata e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Kundër Korrupsionit, vendosi të mos pranojë kërkesën e SPAK për të pushuar hetimin ndaj 3 gjyqtarëve të çështjes Dritan Dajti. Sipas Balkanweb, Gjykata e Posaçme rrëzoi kërksen e SPAK, duke kthyer për hetim çështjen ndaj gjyqtarëve që pranuan gjykimin e shkurtuar për Dritan Dajtin, duke e dënuar me 25 vite heqje lirie. Prokuroria e Posaçme (SPAK) arsyetoi se për tre gjyqtarët, Skënder Damini, Petrit aliaj dhe Aleks Nikolli, nuk janë gjetur elementë të veprës penale.

Për ta nisi hetimi pasi dënimin e përjetshëm për Dritan Dajtin e kthyen në 25 vite burg. Ndaj tyre pati dyshime për korrupsion, por akuzat nuk u provuan. Dritan Dajti është i akuzuar për vrasjen e 4 policëve në vitin 2009, gjatë një aksioni për kapjen e tij. Ai i shpëtoi burgimit të përjetshëm pasi Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda nga trupa gjykese me tre gjyqtarët e akuzuar për korrupsion. Kjo trupë gjykuese pranoi gjykimin e shkurtuar duke e dënuar me 25 vite burg Dritan Dajtin. Ai akuzohet për vrasjen e katër policëve, Faton Xhani, Sajmir Duçkollari, Altin Dizdari dhe Kastriot Feskaj, gjatë operacioni për kapjen e tij.


Në atë aksion u plagos dhe vetë Dritan Dajti dhe Fatjon Shamku, ndërsa mbeti i vdekur Ledio Mara. Për këtë ngjarje, Dritan Dajti u dënua me katër burgime të përjetshme nga Gjykata e Krimeve të Rënda, pas një kalvari të gjatë gjyqesh. Por, Apeli e uli dënimin në 25 vite, duke pranuar gjykimin e shkurtuar ndaj tij. Ky vendim nuk u prit mirë nga ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj që kërkoi hetim ndaj gjyqtarëve që dhanë këtë vendim. Prokuroria bëri rekurs në Gjykatën e Lartë kundër vendimit kurse gjyqtarëve iu bë kontroll në banesa.
Skip to toolbar