Hamilton dhe Mercedes vendosin diktatin në Montecarlo

SPORT


Mercedes dhe Lewis Hamilton vijojnë të dominojnë botërorin e Formula 1, duke korrur një tjetër sukses këtë të shtunë në Çmimin e Madh të Montecarlos. Hamilton ka fituar “pole positions” duke lënë pas shokun e tij të skuadrës Valtteri Bottas.

Kampioni i botës në fuqi, ka vendosur rekord në provat e treta me kohën 1`10“166 duke lënë pas Bottas që vendosi kohën 1`10“252, ndërsa i treti në garën e ditës së nesërme do të niset Max Verstappen me Red Bull, që vendosi kohën 1`10“641.


Ferrari ka vijuar të zhgënjejë sërish në provat e sotme zyrtare të Çmimit të Madh të Montercarlos, duke mos kapur asnjë nga tre vendet e para. Sebastian Vettel do të niset nga vendi i katërt, ndërsa shoku i tij i skuadrës Charles Leclerc do të niset nga vendi i 16-të pasi u përplas me muret anësore të pistës.

Por nëse për Ferrarin ishte një ditë e keqe, fati i buzëqeshi Red Bull. Veç Verstappen që do të niset nga rreshti i dytë, Pierre Gasly do të niset pas Ferrarit të Vettel në nga vendi i tretë.

Magnussen gjithashtu bëri mirë në Haas, i gjashti, pasuar nga Renault i Ricciardo dhe Toro Rosso i Kvyat. Në krye të top 10, Sainz ka shkëlqyer në McLaren dhe Toro Rosso tjetër, me Albion.
Skip to toolbar