Itali/ Kapet grupi kriminal që drejtohej nga 2 vëllezër shqiptarë, sekuestrohet kokainë

BOTA


Ata përdorën makina të modifikuara posaçërisht për të transportuar fshehurazi drogën që importohej në rrugë tokësore në Itali nga Belgjika dhe Holanda. Karabinierët e kompanive Breno (Bs) dhe Clusone (Bg), në kuadër të një aktiviteti hetimor të koordinuar nga Prokuroria Publike e Breschias, zbërtheu një organizatë kriminale të përbërë kryesisht nga shtetas shqiptarë, përgjegjëse për krimet e importit, trafikut ndërkombëtar dhe tregtimit të sasive të mëdha të kokainës.

Operacioni bëri të mundur vënien para drejtësisë së anëtarëve të një organizate kriminale të mirëorganizuar dhe të strukturuar të dedikuar për trafikimin e sasive të mëdha të lëndëve narkotike, të cilat importoheshin nga jashtë dhe selektoheshin në provincën e Brescias, Bergamo dhe në provinca të shumta të Italisë qendrore-veriore.

Në krye të strukturës ishin dy vëllezër shqiptarë me banim në Fiesole (Fi), të cilët kishin ngritur bazën logjistike dhe qendrën e klasifikimit për ngarkesat e drogës që lëviznin drejt Italisë veriore pikërisht në Toskanë.

Dy vëllezërit përdorën një korrier italian me banim në provincën e Pistoias, të cilit iu besua detyra për të shkuar jashtë vendit për të mbledhur ngarkesat e kokainës.

Për udhëtim, korrieri përdori dy makina, të sekuestruara më vonë, të pajisura me funde false që lejonin fshehjen e drogës dhe kalimin e padëmtuar të çdo kontrolli policor.

Në fundjavë karabinierët në përfundim të hetimeve ndaluan korrierin që po kthehej në Firence. Nën sediljen e pasme të Nissan Qashqai-t të tij, u zbulua një ndarje artifakti (hapja e së cilës mund të bëhej vetëm nëpërmjet një butoni që ishte fshehur nën tapetin e çatisë) në të cilën ishin fshehur dhjetë pako kokaine me peshë 10 kilogramë për një vlerë rreth 800 mijë euro.

11 urdhër-arrestet janë lëshuar ndaj korrierit 51-vjeçar nga Pistoia, dy vëllezërve shqiptarë nga Fiesole, 48-vjeçarit banues në Comacchio (Fe), 39-vjeçarit banues në Mestre (Ve), një 34-vjeçari nga Brunico, një 32-vjeçari nga Alessandria, një 29-vjeçari nga Cazzago San Martino (Bs), një 27-vjeçari nga Sarnico (Bg), një 25-vjeçari nga Ponte San Pietro (Bg) dhe një 34-vjeçari nga Malnate (Va), me origjinë shqiptare. Të gjithë të arrestuarit u dërguan në burg në fund të operacionit.Skip to toolbar