Mori peng dhe dhunoi tre persona, arrestohet pjesëtari i bandës së Lazaratit, ja dosja kriminale

AKTUALITET


Policia e Gjirokastrës ka arrestuar një shtetas i shpallur në kërkim, pasi ishte dënuar nga Gjykata e Krimeve të Rënda me 21 vite burgim. Sipas informacionit zyrtar të Policisë së Shtetit, në pranga është vënë shtetasi B.B. (Bako Buzheri), 34 vjeç, banues në Gjirokastër. “Shtetasi i mësipërm ishte i shpallur në kërkim pasi Gjykata e Apelit Tiranë  e ka dënuar me 6 muaj burg, për veprën penale ”Kundërshtim i punonjësit të policisë së rendit publik”, thuhet në njoftimin e Policisë. Por, Bako Buzheri, është një njeri i njohur i botës së krimit në Gjirokastër. Ky person akuzohet për “rrëmbim të personit” shoqëruar me tortura fizike dhe psikike. Në vitin 2012, ky shtetas, së bashku me disa pjesëtar të tjerë të bandës, rrëmbyen dhe dhunuan rëndë tre persona të tjerë, të cilët i akuzonin si hajdut të një sasie lënde narkotike. Bako Buzheri, së bashku me Kasëm Muho, Bledar Muho, Alfons Buzheri, Aleksandër Kalemi, Arbër Meçi dhe Vullnet Buci, në vitin 2012 rrëmbyen tre persona dhe i dhunuan në mënyrë çnjerëzore në Lazarat. Personat e dhunuar në atë kohë ishin Ergest Shele dhe i vëllai i tij Velo Shele, si dhe Resul Goxhaj. Por,


Po çfarë ka ndodhur konkretisht?

Sipas prtencës së Prokurorisë së Krimeve të Rënda, “më 3 mars 2012, Ergest Shele dhe Velo Shele alias Kosta Agora kanë zbritur në vendin e quajtur ‘’Ura e Lumit’’, ku janë takuar me të Aleksandër Kalemi, i cili ishte me një makinë tip ‘’Ford’’ me xhama të zinj. Ergest dhe Kosta kanë hipur në makinën e tij dhe të tre kanë shkuar tek lokal ‘’Fantazia’’ afër vendit të quajtur ‘’Qafa e Pazarit’’ në Gjirokastër, ku kanë qendruar rreth 15 minuta dhe me makinën e Aleksandrit kanë shkuar në drejtim të shkollës ‘’Naim Frashëri’’ në lagjen Dunavat.


Sapo kanë filluar të zbresin poshtë rrugës, janë ndaluar nga një automjet tip furgon me ngjyrë të bardhë me targa amerikane, që drejtohej nga Arbër Meçi. Në këtë kohë nga furgoni kanë dalë dhe Bledar Muho dhe Kasëm Buzheri, të cilët janë drejtuar vëllezërve Ergest dhe Kosta me fjalët: ‘’Mos lëvizni’’. Kasëm Buzheri e ka goditur me pistoletë në kokë të dëmtuarin Ergest Shele duke i thënë: ‘’Më njeh mua…ju që donit të më vidhnit mallin mua’’. Më pas kanë goditur me grushta Ergestin dhe Kostën në trup duke i detyruar të hipin në një furgon me ngjyrë të bardhë dhe janë nisur drejt fshatit Lazarat.

Në afërsi të fshatit Kordhocë të dëmtuarit janë detyruar të hipin në automjetin e markës ‘’Audi Q7’’ me ngjyrë të zezë, që drejtohej nga i Alfons Buzheri dhe kanë vazhduar rrugën për në fshatin Lazarat. Në furgon kanë hipur edhe Kasëm Buzheri, Bledar Muho, Arbër Meçi dhe Aleksandër Kalemi. Të pandehurit i kanë çuar të dëmtuarit në një shtëpi të braktisur në fshatin Lazarat duke ushtruar ndaj tyre dhunë ç’njerëzore.

Alfons Buzheri i ka lidhur të dëmtuarin Ergest Shele këmbët dhe duart me tel cingato dhe ka filluar ta godasë me shkelma e grushta duke i thënë: ‘’Nxirrni mallin, kush e ka marrë’’.

“Për shkak të dhunës fizike dhe psikike që të pandehurit kanë ushtruar ndaj të dëmtuarit Ergest Shele, ky është detyruar të pranojë që hashashin e kishte vjedhur bashkë me Resul Goxhaj dhe Alban Rustemin. Pas disa orë torturash fizike, ai ka parë në dhomë të dëmtuarin Resul Goxhaj dhe të pandehurit Alfons Buzheri, Bako Buzheri, Vullnet Buci, Bledar Muho, Kasëm Buzheri bashkë me një person tjetër të paidentifikuar kanë filluar të godasin njëherësh Resulin. Për shkak të dhunës, i dëmtuari Resul Goxhaj është detyruar të pranojë se e ka vjedhur ai hashashin dhe pasi ka pohuar këtë fakt të pandehurit e kanë lënë të lirë“- thuhet në pretencën e prokurorisë.

Ngjarja e 4 majit 2016 në Tiranë

“Sipas një njoftimi shpërndarë për mediat në 4 maj 2016, Policia e Shtetit njoftonte për një ngjarje të rëndë ndodhur në afërsi të sheshit “Karl Topia”. Sipas njoftimit të asaj kohe, shtetasi Bako Buzheri, së bashku me një person tjetër, u ndaluan nga patrulla e policisë. Gjatë kohës që punonjësi i policisë prezantohet, shtetasi Bako Buzheri e godet me grushte, ndërsa një tjetër punonjës i policisë bën qitje me armë në ajër”.

“Sapo është bërë i mundur neutralizimi i këtyre shtetasve, Bako Buzheri, ka nxjerr një sasi të dyshuar si lëndë narkotike “Cannabis Sattiva” dhe e ka gëlltitur. Punonjësit e policisë kanë bërë të mundur që të sekuestrojë një pjesë të kësaj lënde narkotike. Gjatë kontrollit fizik të shtetasit Tahir B. policia gjeti dhe sekuestroi një numër i konsiderueshëm fara të dyshuara narkotike”.

“Shtetasi Bako Buzheri, ka qenë i dënuar më parë nga Gjykata e shkallës së Parë për Krimet e Rënda, me 21 vite heqje lirie për veprat penale të, “Heqje me të padrejtë e lirisë” dhe “Shtrëngimit për dhënie pasurie”, por është lënë i lirë duke u shpallur i pafajshëm nga Gjykata e Lartë. Në përfundim të veprimeve të para hetimore u bë arrestimi në flagrancë i dy shtetasve të lartpërmendur”, thuhej ndër të tjera në komunikatën e Policisë së Shtetit tre vjet më parë.