Partizani Kampion i Shqipërisë, Çinari shkruan historinë në derbi (video)

SPORT


Në “Selman Stërmasi”, këtë të diel u luajt akti i katërt dhe i fundit i derbit mes Partizanit dhe Tiranës për këtë sezon, me spektatorin që nuk ka zhgënjyer as në këtë përballje, pasi i shtuan dhe më tepër bukurinë fitores 2-1 të Partizanit në këtë sfidë.

Emocioni dhe spektakli nuk kanë munguar për asnjë çast, me 22 “aktorët” që kanë bërë gjithçka për të triumfuar, por në fund Partizani ja doli të fitonte me Çinarin që shënoi dy gola historik, që praktikisht janë golat e fitores së titullit kampion. Ky i fundit mungonte në shtëpinë e kuqe prej 26 vjetësh.


Në krahun tjetër, bardheblutë, dolën të thyer e shumë të dëshpëruar nga kjo sfidë, pasi kjo humbje i rikthen makthin e rënies nga kategoria, pasi Kastrioti fitoi ndaj Flamurtarit dhe është vetëm dy pikë larg bardhebluve.

Pjesa e parë ëahtë mbyllur në barazim 1-1, me të kuqtë që dominuan gjatë 45′ dhe krijuan më shumë raste shënimi. Pjesa e parë la pasur shumë ndërprerje të lojës për shkak të faulleve të shumta. Kjo ka bërë që në disa raste të shfaqet tension në fushë, teksa nga tribunar ka pasur kore fyese ndaj arbitrit të ndeshjes, Kridens Meta.

Megjithatë, me kalimin e minutave, të besuarit e Gegës kanë rritur presingun ndaj kundërshtarit duke u afruar më shumë në portën e Tiranës.

Pas 30-të minutash lojë ka ardhur dhe shpërblimi për të kuqtë, me Çinarin që ka realizuar një gol të bukur nga jashtë zone. Kështu Partizani kalon në avantazh, teksa trajneri Gega dhe tifozët janë të papërmbajtshëm në festën e tyre.

Por festa në kampin e kuq nuk ka zgjatur shumë, pasi pak minuta nga fundi i pjesës së parë, Greca ka vendosur barazpeshën me një gjuajtje nga brenda zonës, duke i kaluar topin mbi kokë portierit Alban Hoxha.

Pjesa e dytë ka nisur me të njëjtin ritëm si e para, teksa në 20-të minutat e para të fraksionit të dytë loja ka qenë e ashpër dhe me ndërhyrje të rrezikshme.

Këmbëngulja e Partizanit dhe dëshira për të festuar titullin kampion në derbi, u shpërblye përsëri. Një aksion i bukur nga krahët me topin që hidhet në zonë aty ku vjen Çinari me shpejtësi dhe gjuan direkt, duke përfituar nga gafa e daljes para kohe të portierit Abibi. 2-1 dhe në stadiun shpërthen festa, ndërsa Tirana zhytet në dëshpërim.
Skip to toolbar