Plani i fshehtë i Donald Trump për t’i dhënë fund luftës Ukrainë-Rusi

BOTA


Ish-presidenti Donald Trump ka thënë privatisht se ai mund t’i japë fund luftës së Rusisë në Ukrainë duke i bërë presion Ukrainës që të heqë dorë nga disa territore, sipas njerëzve të njohur me planin.

Disa ekspertë të politikës së jashtme thanë se ideja e Trump do të shpërblente presidentin rus Vladimir Putin dhe do të falte shkeljen me forcë të kufijve të njohur ndërkombëtarisht.


Propozimi i Trump konsiston në shtyrjen e Ukrainës për t’ia dorëzuar Rusisë Krimenë dhe rajonin kufitar të Donbasit, sipas njerëzve që e diskutuan atë me Trump ose këshilltarët e tij dhe folën në kushte anonimiteti, sepse ato biseda ishin konfidenciale.

Kjo qasje, e cila nuk është raportuar më parë, do të ndryshonte në mënyrë dramatike politikën e Presidentit Biden, i cili ka theksuar kufizimin e agresionit rus dhe ofrimin e ndihmës ushtarake për Ukrainën.

Ndërsa kërkon një rikthim në pushtet, kandidati i supozuar republikan është mburrur shpesh se mund të negociojë një marrëveshje paqeje midis Rusisë dhe Ukrainës brenda 24 orëve nëse zgjidhet, madje edhe para se të merrte detyrën. Por ai vazhdimisht ka refuzuar të specifikojë publikisht se si do të zgjidhte shpejt një luftë që ka ndezur për më shumë se dy vjet dhe ka vrarë dhjetëra mijëra ushtarë dhe civilë.

Mendimtarët e politikës së jashtme të lidhur me Trump kanë theksuar adresimin e kërcënimeve ndaj interesave të SHBA nga Kina dhe kërkimin e mënyrave për të rikthyer varësinë në rritje të Rusisë nga Kina për ndihmë ushtarake, industriale dhe ekonomike. Ata kanë përqafuar gjithashtu kufizimin e zgjerimit të NATO-s.

Privatisht, Trump ka thënë se ai mendon se Rusia dhe Ukraina “duan të shpëtojnë fytyrën, duan një rrugëdalje” dhe se njerëzit në pjesë të Ukrainës do të ishin në rregull me të qenë pjesë e Rusisë, sipas një personi që ka diskutuar këtë çështje. drejtpërdrejt me Trump.

Pranimi i kontrollit rus mbi disa pjesë të Ukrainës do të zgjeronte shtrirjen e diktaturës së Putinit pas asaj që ka qenë lufta më e madhe tokësore në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Disa nga mbështetësit e Trump janë përpjekur ta bindin atë kundër një rezultati të tillë.

“Kam kaluar 100 për qind të kohës sime duke folur me Trump për Ukrainën”, tha senatori Lindsey Graham (R-S.C.), një kritik i dikurshëm i Trump, i kthyer në aleat. “Ai duhet të paguajë një çmim. Ai nuk mund të fitojë në fund të kësaj”, shtoi Graham, duke folur për Putinin.

Rusia ka deklaruar më parë se po aneksonte tokën ukrainase përtej rajonit të Donbasit dhe Krimesë dhe presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë se nuk do të pranonte dorëzimin e asnjë territori. Shkëmbimi i territorit për një armëpushim do ta vendoste Ukrainën në një pozitë më të keqe pa garanci se Rusia nuk do të riarmatoste dhe rifillonte armiqësitë, siç ka bërë në të kaluarën, tha Emma Ashford, një anëtare e lartë në Qendrën Stimson, një institut jopartiak.

“Kjo është një marrëveshje e tmerrshme”, tha ajo për propozimin e Trump.

Fushata e Trump refuzoi të adresonte drejtpërdrejt pyetjet për këtë artikull.

“Çdo spekulim rreth planit të Presidentit Trump vjen nga burime të paidentifikuara dhe të painformuara, të cilët nuk e kanë idenë se çfarë po ndodh apo çfarë do të ndodhë”, tha në një deklaratë zëdhënësja e fushatës Karoline Leavitt.

“Presidenti Trump është i vetmi që flet për ndalimin e vrasjes”.

Biden tha në fjalimin e tij për gjendjen e Bashkimit se Putini është “në marshim, duke pushtuar Ukrainën dhe duke mbjellë kaos në të gjithë Evropën dhe më gjerë”, dhe se Ukraina po përpiqet të mbrohet.

Presidenti ka përshkruar një plan afatgjatë të mbështetjes për Ukrainën që do të ndërtonte aftësitë e saj ushtarake këtë vit, në mënyrë që ajo të jetë në një vend më të mirë për të shkuar në ofensivë vitin e ardhshëm. Por ndihma e SHBA është tashmë në rrezik pasi Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, Mike Johnson (R-La.) përballet me një revoltë nga republikanët e linjës së ashpër, të cilët po gërmojnë kundër çdo financimi të mëtejshëm dhe kërkojnë ta rrëzojnë atë.

Jashtë detyrës, Trump ka ushtruar presion ndaj republikanëve të Kongresit që t’i rezistojnë mbështetjes shtesë amerikane për përpjekjet luftarake të Ukrainës dhe një kthim në Shtëpinë e Bardhë do të zgjeronte ndjeshëm ndikimin e tij mbi debatin. Duke parë dinamikën politike në SHBA, aleatët evropianë kanë nisur industrinë ushtarake në një pikë ku ata shpresojnë të zëvendësojnë një pjesë të konsiderueshme të ndihmës aktuale të SHBA-së për Kievin.

Por analistët thanë se realisht, kapaciteti i Ukrainës për të vazhduar luftën do të dobësohej nëse Trump arrin të bllokojë ndihmën e mëtejshme të SHBA.

Në shumë mënyra, plani i Trump është në përputhje me qasjen e tij si president. Preferenca e tij për samite të zhurmshme mbi detajet e politikave, besimi në aftësitë e tij negociuese dhe padurimi me protokollet konvencionale diplomatike ishin të gjitha shenjat dalluese të mënyrës sesi ai iu qaset çështjeve të jashtme në mandatin e tij të parë.

Në tetë vitet e tij si mbajtësi i standardeve të GOP, Trump ka udhëhequr një ndryshim të ashpër në orientimin mbizotërues të partisë për t’u bërë më skeptik ndaj ndërhyrjeve të huaja, siç është ndihma ushtarake për Ukrainën.

Trump e ka komplimentuar vazhdimisht Putinin, ka shprehur admirim për sundimin e tij diktatorial dhe ka bërë gjithçka për të shmangur kritikat e tij, së fundmi për vdekjen në burg të kundërshtarit politik Alexei Navalny. Ai nuk ka bërë thirrje për lirimin e Evan Gershkovich, gazetar i Wall Street Journal i mbajtur në Rusi për një vit pa c harges ose një gjyq.

Trump ka refuzuar të pranojë ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet e vitit 2016 dhe ka fajësuar në mënyrë të rreme Ukrainën për përpjekjen për të ndihmuar rivalen demokrate Hillary Clinton – një shpifje e përhapur nga shërbimet ruse të spiunazhit. Përpjekja e tij në vitin 2019 për të ndaluar ndihmën për Ukrainën nëse Zelensky nuk njoftonte një hetim ndaj Biden-it çoi në shkarkimin e parë të Trump.

Në një telefonatë me Zelensky atë vit që Trump tha se ishte “perfekt”, presidenti i SHBA-së i bëri presion Zelenskit që të hetonte Biden dhe teorinë e diskredituar se Ukraina dhe jo Rusia kërkonin të ndërhynin në zgjedhjet e 2016-ës. Senati i kontrolluar nga GOP më vonë e shpalli të pafajshëm Trump.

“Marrëdhënia e pashpjegueshme dhe admiruese e ish-presidentit Trump me Putinin, së bashku me armiqësinë e tij të paprecedentë ndaj NATO-s, nuk mund t’i japë Evropës apo Ukrainës asnjë besim në marrëdhëniet e tij me Rusinë”, tha Tom Donilon, këshilltari i sigurisë kombëtare i Presidentit Barack Obama.

“Komentet e Trump që inkurajojnë Rusinë të bëjë çfarë të dojë me aleatët tanë evropianë janë ndër deklaratat më shqetësuese dhe më të rrezikshme të bëra nga një kandidat i partisë kryesore për president. Pozicioni i tij përfaqëson një rrezik të qartë dhe të pranishëm për sigurinë e SHBA-ve dhe Evropës.

Graham tha se ai ka paralajmëruar kundër dhënies së tokës së dëshiruar Rusisë dhe dëshiron që Trump të përqafojë një rrugë përpara drejt Ukrainës për t’u bashkuar me NATO-n.

“Mënyra se si e përfundoni këtë luftë për mua është të siguroheni që Ukraina të hyjë në NATO dhe BE,” tha ai.

“Ai nuk flet shumë për këtë. Nuk e di nëse ai ka menduar shumë për këtë”.

Në premtimet e tij publike për t’i dhënë fund luftës, Trump ka fshehur me sy specifikat se si do të negocionte me Putinin dhe Zelenskyn. “Unë do t’i them disa gjëra secilit prej tyre që nuk do t’i thoja pjesës tjetër të botës, dhe kjo është arsyeja pse nuk mund t’ju them më shumë se kaq,” tha Trump në një intervistë në mars me ish ndihmësin Sebastian Gorka. .

Heshtja e tij publike për mënyrën e tij negociuese u ka lënë hapësirë të tjerëve për të mbushur boshllëqet. Kryeministri hungarez Viktor Orban, i cili ka antagonizuar aleatët evropianë me tendencat e tij autokratike dhe pro-ruse, u takua me Trump muajin e kaluar dhe më pas pretendoi se Trump i tha atij se do ta detyronte luftën të përfundonte sepse “ai nuk do të japë asnjë qindarkë” për të ndihmuar Ukrainën.

Deklarata e Orban ishte e rreme, por ish-presidenti nuk donte ta kundërshtonte publikisht pasi e argëtoi gjatë gjithë natës në klubin e tij Mar-a-Lago dhe admiroi ashpërsinë dhe pozicionet e tij kundër emigracionit, sipas një personi të afërt me Trump, i cili foli. në kushte anonimiteti për të përshkruar një bisedë private.

Gjatë takimit, Orban foli gjatë për historinë sovjetike, dëshirën e Rusisë për territorin ukrainas dhe sfidat ushtarake me të cilat përballet Ukraina, tha personi. Trump dëgjoi, por nuk ishte i përkushtuar, tha personi. Një zëdhënës i Orban nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

Fjala e planit të Trump për Ukrainën qarkulloi në Uashington nëntorin e kaluar në një takim në Fondacionin Heritage midis figurave të politikës së jashtme të qendrës së djathtë dhe një delegacioni vizitor nga Këshilli Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë.

Ish-ndihmësi i Trumpit në Shtëpinë e Bardhë, Michael Anton, përshkroi konturet e pritshme të planit të paqes të Trumpit si lëshimi i territorit nga Ukraina në Krime dhe Donbas, duke kufizuar zgjerimin e NATO-s dhe duke e joshur Putinin që të lirojë mbështetjen e tij në rritje nga Kina, sipas shumë njerëzve të pranishëm në takim, të cilët si të tjerët. foli në kushte anonimiteti për të përshkruar një diskutim privat.

I kontaktuar me telefon në mars, Anton tha se nuk kishte folur me Trump për 18 deri në 24 muaj dhe mohoi të dinte asgjë në lidhje me planin e Trump për Ukrainën. Ai nuk iu përgjigj pyetjeve të tjera.

James Carafano, një bashkëpunëtor i Heritage Foundation që thirri takimin, nuk pranoi të komentojë mbi diskutimin privat, por kritikoi idenë e ndarjes së Rusisë nga Kina. “Kjo është ide budallaqe 101”, tha ai.

“Gjithçka që mund t’i jepni Rusisë që ata vërtet do ta vlerësonin do të komprometonte të gjitha interesat tuaja të tjera. Mënyra për të trajtuar marrëdhëniet Rusi-Kinë është ta bëjmë Rusinë një partner më të dobët”.

Largimi i Rusisë nga Kina me sa duket do të përfshinte lehtësimin e sanksioneve, pasi Kremlini është kthyer drejt Pekinit në përpjekje për të kompensuar sanksionet perëndimore me bazë të gjerë në sektorët e saj të energjisë, mbrojtjes dhe financave, tha Jeremy Shapiro, kreu i zyrës së Këshillit Evropian në Uashington. Marrëdhëniet me Jashtë, i cili solli delegacionin e grupit në takimin e nëntorit.

Shapiro nuk pranoi të komentonte mbi specifikat e bisedës, duke përmendur rregullat bazë të ngjarjes së nëntorit që ndalonin atribuimin e çdo gjëje që thuhej, por ai tha se plani i paqes i Trump për Ukrainën nuk dukej të ishte i detajuar.

“Njerëzit e Trump ndihen sikur një nga mëkatet e mëdha të luftës së Ukrainës dhe politikës së Rusisë, në përgjithësi, është të shtyjë Rusinë drejt Kinës dhe ta bëjë atë edhe më të varur nga Kina,” tha ai. “Qasja themelore e Trump me të gjitha gjërat është që të mbledhë burrat në një dhomë së bashku për të diskutuar”, pa pasur domosdoshmërisht plane të detajuara paraprakisht, tha Shapiro.

Ekspertët rusë dyshuan se përpjekjet për paqe të Trump mund të kenë sukses d. Fiona Hill, një bashkëpunëtore e lartë në Institutin Brookings, e cila ishte këshilltari kryesor i Trumpit për Rusinë dhe që atëherë është shfaqur si një kritike e shquar, tha se kjo i kujtoi asaj vitin 2017 – kur të huajt e pavetëdijshëm dhe drejtuesit e biznesit iu afruan Trumpit me plane të ndryshme paqeje dhe ai mendoi se mund të të ulet me Rusinë dhe Ukrainën dhe të ndërmjetësojë për fuqinë e karizmës së tij personale.

Ekipi i Trump “po mendon shumë për këtë në kapanone, se kjo është vetëm një çështje Ukrainë-Rusi”, tha Hill. “Ata e mendojnë atë si një mosmarrëveshje territoriale, dhe jo si një mosmarrëveshje për të gjithë të ardhmen e sigurisë evropiane dhe rendit botëror në vazhdimësi.”

Edhe tërheqja e vijës së armëpushimit mund të mos jetë aq e drejtpërdrejtë. Kremlini në shtator 2022 deklaroi se po aneksonte katër provinca jugore dhe lindore të Ukrainës, duke përfshirë rajonin e Donbasit, por duke u shtrirë shumë përtej tij. Meqenëse Kievi ende kontrollon pjesën më të madhe të territorit, çdo përpjekje për të zgjidhur luftën me lëshime territoriale ka të ngjarë të përfshijë pazare të gjera – përveç nëse të dyja palët thjesht bien dakord të ngrijnë linjat e frontit që janë në vend në momentin e një marrëveshjeje.

Ukraina dhe aleatët evropianë ndoshta do t’i rezistonin përpjekjeve të Trump për të arritur një marrëveshje me Moskën, tha Hill. Ajo tha se evropianët e kanë nisur industrinë e tyre ushtarake në një pikë ku ata shpresojnë të zëvendësojnë një pjesë të konsiderueshme të ndihmës aktuale të SHBA-së për Kievin. Ajo shtoi se SHBA-ja ka fuqi të kufizuar për një marrëveshje të njëanshme, sepse lehtësimi kuptimplotë i sanksioneve do të mbështetej në bashkëpunimin evropian.

“Asnjë masë levash që ka Shtetet e Bashkuara nuk ka të ngjarë të detyrojë udhëheqjen ukrainase të përfshihet në politika që do të përbënin vetëvrasje politike të brendshme”, tha Michael Kofman, një analist i luftës Rusi-Ukrainë në Carnegie Endowment for International Peace, një qendër  studim jopartiake. “Dhe asnjë sasi levash që ka Shtetet e Bashkuara nuk mund ta detyrojë Ukrainën të heqë territorin ose të përfshihet në këto lloj koncesionesh. Kjo është një situatë ku nëse je i gatshëm të japësh një dorë, pala tjetër do të dëshirojë shumë shpejt pjesën tjetër të krahut”.

Marrë nga The Washington Post, përktheu Albanian Post
Skip to toolbar