Presidenti i FIA-s nën hetim, Ben Sulayem akuzohet për trukim në garën e Çmimit të Madh të Arabisë Saudite

Më të fundit


Presidenti i FIA-s, Mohammed Ben Sulayem thuhet se është nën hetim për ndërhyrje në rezultatet e Çmimit të Madh të Arabisë Saudite vitin e kaluar, në lidhje me dënimin e Fernando Alonso.

Sipas ‘BBC Sport’, një sinjalizues ka informuar organin drejtues se presidenti i FIA-s u përfshi për të anuluar dënimin me kohë të Alonso-s, duke ndikuar në vendet e podiumit. Burimet e ‘RacingNews365’ janë në dijeni të raportit.


Alonso kishte përfunduar përkohësisht i treti në Circuit Jeddah Corniche, vetëm që atij iu dha një dënim 10 sekondësh pas garës, pasi puna u krye në makinën e tij përpara përfundimit të një dënimi të mëparshëm për pesë sekonda.

Kjo e uli dy herë kampionin e botës nga i treti në të katërtin, megjithatë, ai u promovua përsëri në garën e tretë pas garës si rezultat i anulimit të ndëshkimit.

Informatori ka pretenduar se Ben Sulayem ka telefonuar zëvendëspresidentin e FIA-s për sportin për rajonin e Lindjes së Mesme dhe Afrikës së Veriut, Sheikh Abdullah bin Hamas bin Isa Al Khalifa, i cili ishte i pranishëm në një rol zyrtar në Jeddah. Sipas sinjalizuesit, Ben Sulayem bëri thirrje për të theksuar se penalltia e Alonso duhet të anulohet.

‘BBC Sport’ e ka parë pretendimin në një raport nga një oficer i pajtueshmërisë së FIA-s për komitetin e saj të etikës.  Një raport pritet të lëshohet nga komiteti i etikës pas katër deri në gjashtë javësh./ h.ll/abcnews.al
Skip to toolbar