Protesta e dhunshme e 11 majit, jepet masa për 50 protestuesit

Më të fundit


Gjykata e Tiranës ka dhënë ditët e sotme masën për 50 protestuesit e arrestuar më 11 maj, të cilët akuzohen për vepra të ndryshme penale “Kundërshtimi i punonjësit të policisë së rendit publik”, “Goditje për shkak të detyrës” “Prishja e qetësisë publike”, “Shkatërrimit të pronës me zjarr” dhe “Shkelja e rregullave mbi lëndët plasëse, djegëse dhe radioaktive”.

Gjykata vendosi për 20 protestuar masën “arrest me burg”, ndërsa për 11 të tjerë vendosi “arrest shtëpie”. Ndërkohë që për 19 protestues gjykata vendosi masën e sigurisë “detyrim paraqitje”.


Në protestën kombëtare të opozitës më 11 maj, pati një përshkallëzim të saj duke çuar në përdorim të dhunës dhe bombave molotov. Protestuesit i vunë flakën derës së Kryeministrisë dhe zyrave të Kuvendit, ku më pas u zhvendosën para Parlamentit dhe Drejtorisë së Policisë Tiranë, ku incidentet e tjera nuk munguan.
Skip to toolbar