Serbët në veri ngrenë pankarta: Nuk do të na dëboni nga shtëpitë tona

KOSOVA


Serbët në veri të Kosovës vijojnë protestat e tyre prej disa ditësh kundër kryetarëve shqiptarë të komunave. Raportohet se disa protestues në Zveçan kanë ngritur pankarta të ndryshme.

“Nuk do të na dëboni nga shtëpitë tona”, apo “Duam paqe, jo gaz lotsjellës e shok-bomba”, shkruhej në to.


Ditët e fundit protestat kanë qenë më të qeta. Por më 26 dhe 29 Maj ndodhen akte dhune fillimisht ndaj policisë së Kosovës që ndihmoi kryetarët të hynin në komuna dhe pastaj ndaj forcave të KFOR-it.

Ndërkombëtarët kanë kërkuar uljen e menjëhershme të tensioneve.
Skip to toolbar