“Shqiptarët njerëz të malit”, Vuçiç: BE-ja të mos i mbajë predikime kryeministres

KOSOVA


Pas reagimit të BE për deklaratën e kryeministres serbe, ka ardhur edhe reagimi i Serbisë. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, duke mbrojtur deklaratën e kryeministres Brnabiç, ka thënë se BE-ja duhet të merret me zbatimin e shkronjave ligjore dhe jo të bëjë predikime ndaj “sjelljeve të mira” të kryeministres së Serbisë, Ana Brnabiç.

Këtë reagim Vuçiç e bëri pasi u pyet nga gazetarët për të komentuar rreth qëndrimit të Maja Kocijancic, zëdhënëse e përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian Federica Mogherini për fjalët që kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç ka thënë për njerëzit në Kosovë të cilët i quajti si të “malit”.


Kocijancic kishte thënë se çdo retorikë që është fyese, konfrontuese, ndarëse shkon kundër qasjes bashkëpunuese dhe pajtimit për të cilat gjëra ka nevojë rajoni, për të ecur përpara.

Ndërsa kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç, gjatë një konference për shtyp në Beograd, në prani të zyrtarëve të lartë të Bashkimit Evropian, ka lëshuar një fyerje të rëndë në drejtim të liderëve të Kosovës, duke thënë se “janë njerëz të dalë nga mali”.
Skip to toolbar