Skandal para Euro 2024, trajneri i Austrisë pezullon tre futbollistë

Më të fundit


Trajneri i kombëtares së Austrisë në futboll, Ralf Rangnick pezulloi tre lojtarë të kombëtares që kënduan këngën e diskutueshme homofobike.

Marco Grull, Guido Burgstaller dhe Niklas Heidl, futbollistë të gjigantit austriak Rapid janë kapur “në faj” në derbin e Vienës kundër rivalëve të Austrisë. Ata kënduan këngë homofobike, kështu që ata dhe klubi i tyre u gjobitën. Por problemi nuk mbaroi me kaq.


Shembulli i keq nga tre lojtarët e lartpërmendur ka pasoja më të gjera. Trajneri austriak Ralf Rangnick ka vendosur të marrë masa dhe nuk do të thërrasë lojtarët për ndeshjet e marsit të Austrisë.

“Nuk do të toleroj gjëra të tilla në skuadrën që drejtoj. Në kombëtare ne qëndrojmë për gjëra krejtësisht të kundërta nga kjo, këtë ua kam thënë edhe të tre lojtarëve”, tha Rangnick.

Tekniku tha gjithashtu se përjashtimi i lojtarëve nga kombëtarja nuk është i përhershëm, në mënyrë që ata të presin të luajnë në Kampionatin Evropian të Gjermanisë.
Skip to toolbar