Vrau dhe dogji trupin e viktimës, ekstradohet krimineli i rrezikshëm nga Greqia

Një shtetas, i cili figuron në listën e personave të shumëkërkuarve nga policia shqiptare, është ekstraduar ditën e shtunë nga Greqia. Shtetasi Fatos Metushi, 53 vjeç, lindur në Boçovë, Fier, është ekstraduar nga Interpol Athina/Greqi drejt vendit tonë .

Metushi akuzohet për vrasjen me armë zjarri të shtetasit S.A. në vitin 1997, ndërsa në vitin 2000 ishte dënuar nga gjykata e Fierit me 25 vjet burgim për veprën penale “Vrasje me paramendim”, parashikuar nga neni 78 i Kodit  Penal.

Pas dënimit të formës së prerë të kryer në mungesë, Policia ka shpallur edhe urdhër arrestin në kërkim ndërkombëtar për 53-vjeçarin.

Sipas policisë në vitin 1996 më 8 Mars,  Fatos Metushi ka vrarë me arme zjarri e më pas ka djegur personin S. A, i cili është vëllai i Edmond Arapit. Ky i fundit ka tentuar të hakmerret ndaj  Metushit por që nuk ka mundur ta vrasë.

Fatos Metushi ditën e vrasjes pasi e kanë masakruar e djegur viktimën së bashku me djalin e xhaxhait të vet Fredi Metushi, e kanë marrë kufomën dhe e kanë varrosur në fusha të fshatit Boçovë. Në ato vite Fatos Metushi u kap nga policia dhe u dërgua para drejtësisë. Gjykata e shkallës pare Fier e ka dënuar atë me 25 vjet burg. Pasi kreu afro dy vjet burg Fatosi Metushi, në trazirat e viteve 1997-1998 ka dalë nga burgu dhe është larguar jashtë kufijve të vendit derisa më pas u kap në Greqi.  

Tjetërsuan pronat në bregdet, burg për 9 ish-zyrtarët

Gjykata e Kavajës ka dhënë një total prej 13.4 vitesh burg për 9 zyrtarët e akuzuar për tjetërsim pronash në plazhin e Spillesë.

Gjykata pranoi gjykimin e shkurtuar për të pandehurit duke dhënë masat:

-Seid Cikalleshi, ish-kreu i ZVRPP Kavajë dënohet me 2.8 vjet burg

-Andi Gjeçi, jurist në ZVRPP Kavajë dënohet me 2.4 vite burgim

-Asim Arkaxhiu dënohet me 2 vjet burgim

-Aldo Kila dënohet me 1.8 vite burgim

-Ilir Kaja i njësisë administrative Kryevidh dënohet me 3 vjet burgim

-Agron Xhelezi, ish-kryetar i Komisionit të Ndarjes së Tokave dënohet me 2 vjet burgim

-Dritan Kazazi, ish-hartograf në ZVRPP dënohet me 2 vjet burgim

-Nezir Leçini, ish-shef i Kadastrës dënohet me 2 vjet burgim

-Aida Gjoci, 8 muaj burgim konvertuar në 120 orë punë të detyruar

Ish zyrtarët e Hipotekës në Kavajë u akuzuan për tjetërsim të 36 hektarëve tokë shtetërore përmes shit-blerjeve të dyshimta.

Miku Daul dënon mikun Basha

Mbështetësit e Bashës kanë dënuar dhunën që është përdorur gjatë protestës së organizuar nga opozita. Presidenti i Partive Popullore Europiane, PPE Joseph Daul ka reaguar pas protestave të dhunshme opozitës përmes një postimi në Twitter.

Joseph Daul i ka “tërhequr veshin” mikut të tij Basha duke dënuar ashpër dhunë e përdorur në protesta dhe ka bërë thirrje që palët të ulen për dialog për zgjidhjen e krizës politike.

“Dënojmë fuqishëm përdorimin e dhunës gjatë demonstratave të fundit në Shqipëri. Të gjitha palët e përfshira duhet të kthehen në një dialog të ndershëm politik, të adresojnë shqetësimet dhe shkaqet rrënjësore, të rrisin retorikën dhe të qëndrojnë larg çdo lloj dhune.” – shkruan në Twitter Daul

Daul i shtohet zërave të tjerë ndërkombëtar që kanë dënuar dhunën e ndodhur gjatë protestave të opozitës së bashkuar.

OSBE: Dënojmë dhunën, palët të nisin dialogun

Dënimit të dhunës në protestën e 11 majit i është shtuar edhe zëri i përfaqësuesve të OSBE. Udhëheqësit e OSBE shprehën shqetësimin lidhur me protestat e dhunshme në Shqipëri dhe bëjnë thirrje për përmbajtje dhe dialog më të madh mes palëve politike.

Ministri i Punëve të Jashtme dhe Çështjeve Evropiane, Miroslav Lajçák, Sekretari i Përgjithshëm i OSBE-së, Tomas Greminger, Kryetar i Asamblesë Parlamentare të OSBE-së (PA OSBE), Xhorxh Tsereteli dhe Sekretari i Përgjithshëm i OSBE-së, Roberto Montella dënuan sot ashpër përdorimin e dhunës nga protestuesit e kësaj fundjave në Tiranë, si dhe kërcënimet dhe përpjekjet për të frikësuar Shefin e Prezencës së OSBE-së në Shqipëri dhe Organizatës në përgjithësi. Ata gjithashtu i bënë thirrje zyrtarëve të zbatimit të ligjit që të tregojnë vetëpërmbajtje.

Kryesuesi në detyrë, Presidenti i OSBE dhe Sekretari i Përgjithshëm i OSBE theksuan se e drejta për të mbledhur dhe protestuar në mënyrë paqësore është një parakusht themelor i një shteti demokratik. Por institucionet e forta vendase – përfshirë, në mënyrë kritike, një parlament efektiv – janë gurë themeli i demokracisë, stabilitetit politik dhe sundimi të ligjit. Dhuna dhe frikësimi i zyrtarëve të organizatave ndërkombëtare janë të papranueshme.

Ata falënderuan autoritetet shqiptare për mbrojtjen e shpejtë ofruar shefit të Prezencës së OSBE-së dhe inkurajuan të gjitha palët të tregonin moderim gjatë protestave të sotme.

“Trazirat nuk janë zëvendësuese për angazhimin politik demokratik. Ata prenë çdo shans për dialog dhe për këtë arsye çdo shans për të gjetur një bazë të përbashkët. Ne u bëjmë thirrje të gjithë liderëve politikë dhe qytetarëve të Shqipërisë që të tregojnë përgjegjësi, të demonstrojnë në mënyrë paqësore dhe të veprojnë me përmbajtje. OSBE do të vazhdojë të mbështesë procesin demokratik në Shqipëri. Një shtrëngim i krizës në mënyrë të pashmangshme do të pengonte përparësitë strategjike të brendshme dhe të jashtme të Shqipërisë. Ka ardhur koha për të hartuar një platformë të brendshme për dialog, e cila përfshin të gjithë aktorët relevantë, duke përfshirë të gjitha palët, shoqërinë civile dhe akademinë, për të kapërcyer dallimet dhe për të punuar së bashku në interesin më të mirë të Shqipërisë “.- thuhet në deklaratën e OSBE

10 vite burg për Kelment Balilin

Kelment Baliali dënohet me 10 vite burg nga Gjykata e Krimeve të Rënda, për të katërta akuzat e ngritura nga prokuroria.

Dënimi i tij u caktuar nga gjykata me 15 vite burg, por për shkak të gjykimit të shkurtuar, u reduktua me 10 vite heqje lirie.

Ndaj Balilit u zhvillua një seancë e gjatë gjyqësore rreth 2 orë, ndërsa vetë i akuzuari nuk tha asnjë fjalë.

Balili akuzohet për trafik droge, pastrim parash, fshehje e pasurisë dhe pjesëmarrje në grup kriminal.

Gjykata dënon vrasësit e Marvi Mihalit. Prindërit shpërthejnë në mallkime

Gjykata e Tiranës ka dhënë sot vendimin për vrasësit e Marvi Mihalit, vendim ky që është kundërshtuar nga prindërit e tij.

Gjykata vendosi dënimin me 19 vite burg për Dejvis Bitrajn dhe nga 12 vite burg Eugen Bitrajn dhe vëllezërit Kridens dhe Marsel Allën, në akuzën e vrasjes së të riut Marvi Mihalit.

Por ky vendim nuk është pëlqyer nga prindërit e Marvit të cilët kanë shpërthyer me mallkime e akuza ndaj gjyqtarëve.

“Sot djalit tim i ka lëviz pllaka e mermerit në varr. Sa të kem jetë të gjithë ata që janë përlyer në këtë histori të ndryrë do të përgjigjen, kjo është tallje, ai e theri, i nguli thikën dhe gjykatësi ndryshon kualifikimin e vrasjes, heq paramendimin, lë vrasje në bashkëpunim me dashje, që të abuzojnë me vendimin. Nuk i bëhet vonë që vdiq djali im, fatin tim të zi e provofshin gjykatësit, në radhë të parë”, –  tha nëna e Marvi Mihalit.

Ndërsa babai Pavllo Mihali tha: “Mallkimi i tim biri i ndjektë këta plehra, si i ndërrojnë falsifikimin, ç’është kjo drejtësi”.

Skip to toolbar