Conte, mesazh Bashës: Mos vendos kushte, prano ftesën e Ramës

Pas takimit që patën së bashku, Kryeministri Italian Giuseppe Conte dhe homologu i tij shqiptar Edi Rama, dolën në një konferencë për shtyp. Conte ftoi qeverinë shqiptare të jetë e hapur për dialogun me opozitën, ndërsa në krahun tjetër, partitët e opozitës nuk duhet të vendosin kushte për ftesën e mazhorancës.

“Ja ripërsërita edhe një herë kryeministrit Edi Rama mbështetjen për të qenë i hapur me opozitën, me qëllim zhbllokimin e krizës politike, që prej kohësh  pengon Shqipërinë të eci në rrugën e reformave, në veçanti reformës zgjedhore, dhe po i lejoj vetes si kryeministri i një vendi që ka një traditë miqësie shumë të gjatë me Shqipërinë… i ripërsëris edhe një herë kryeministrit t’i ftojë partitë opozitare, të mirëpresin një ftesë të tillë nga mazhoranca, me shpirt kontruktiv dhe nëse më lejoni, pa kushte” tha ai.


Lidhur me mos hapjen e negociatave, Giuseppe Conte përsëriti qëndrimin e Parlamentit Europian, duke e cilësuar si “gabim historik”, ndërsa theksoi se “perspektiva e Ballkanit është në Bashkimin Europian”.  Ndërkohë, Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij u shpreh se edhe pse BE nuk mbajti premtimin për negociatat, Shqipëria do të vijojë në të njëjtën rrugë. Rama foli edhe për njohjen e sigurimeve shoqërore të shqiptarëve që jetojnë në Itali, ndërsa ftoi bizneset italiane të investojnë në Shqipëri.

“Bashkimi Europian nuk mbajti premtimet për negociatat, por ne do të vijojmë të njëjtën rrugë. Ne besojmë se kemi partner të fortë, si Italia. Kam informuar edhe kryeministrin mbi reformat që do të vijojnë që të çohen përpara.  Mora një mbështetje të plotë për luftën kundër krimit dhe korrupsionit. Eksperienca e vendit fqinj, Italisë ka një vlerë të jashtëzakonshme. Duhet parë edhe situata mbi sigurimet shoqërore për të arritur një dakordësi për njohjen për shqiptarët që jetojnë dhe punojnë në Itali. Në fund do të kemi edhe një bashkëpunim ekonomik që është folur në këtë takim” tha ai.

Vizita e Kryeministrit Edi Rama në Itali vjen vetëm pak javë pas vizitës që Giuseppe Conte zhvilloi në Shqipëri, në prag të vendimit të Këshillit Europian për negociatat. Italia është një nga mbështetëset kryesore të Shqipërisë  në rrugën drejt anëtarësimit në Bashkimin Europian, qëndrimin të cilin e konfirmoi kryeministri italian si në vizitën e tij në Tiranë, por dhe në pritjen që i bëri Edi Ramës këtë të enjte në Itali.


Conte: Qeveria dialog për krizën, opozita të mos verë kushte

Kryeministri italian Giuseppe Conte, gjatë vizitës së tij në Tiranë, foli për krizën politike, ku tha se i takon mazhorancës të paraqes një platformë për opozitën, ndërsa opozita duhet të heq dorë nga kushtet dhe të ulet për dialog. Conte tha se zgjidhja e krizës do të jetën edhe një sinjal pozitiv për BE duke treguar pjekuri politike.

Aftësinë e Shqipërisë për të zgjidhur krizën e saj politike ka rendësi për BE duke dhënë një sinjal për pjekurinë politike dhe institucionale. Shumica dhe opozita kanë të dyja interes që të zgjidhin këtë krizë vetë. Shumica t’i propozojë opozitës një platformë për një dialog më konstruktiv. Unë do ta theksoj edhe në takimet e tjera dhe që të zhvillohet pa parakushte.” tha Conte gjatë një konference të përbashkët për shtyp të kryeministrit Rama .


Në lidhje me negociatat, Conte shprehu edhe një herë mbështetjen e plotë të tij pa kushte për hapjen e tyre për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Conte vlerësoi arritjet e bëra nga qeveria shqiptare në drejtim të reformave të rëndësishme duke i cilësuar të mjaftueshme për hapjen e negociatave, por theksoi se vendi ka ende shumë punë para për të bërë. Conte theksoi se shtyrja sërish e negociatave do të çonte në një zbehje të interesit për integrimin si nga institucionet ashtu dhe nga qytetarët.

Italia e mbështet çeljen e negociatave. Ditën e premte do të mbështes këtë pozicion dhe do ta përqafoj me bindje dhe forcë. Ne do të bëjmë çfarë është e mundur për të arritur fillimin formal të negociatave. Është e domosdoshme që të merren disa masa konkrete për nisjen e këtij rrugëtimi, më pas duhet një sërë reformash që duhet të nisen dhe përfundohen. Shqipëria dhe Maqedonia kanë arritur të drejtën për negociatat, ne do të luftojmë për këtë gjë. Ka shumë vështirësi për t’i përfshirë të gjitha vendet e BE në këtë, por nuk do të heqim dorë. Çelja e negociatave janë instrumentet më të mira për të garantuar zhvillimin si nga aspekti politik, ekonomik dhe sigurisë. Populli është shprehur pro anëtarësimi dhe ndaj kjo përbën edhe një shtysë më tej që institucionet të ecin më tej dhe të mos zhgënjehen. Nëse do të ketë shtyje do të ketë edhe një zbehje.” tha kryeministri italian Conte


Kryeministri i Italisë të martën në Tiranë

Kryeministri i Italisë Giuseppe Conte, do të vizitojë Shqipërinë të martën më 15 tetor. Lajmi është konfirmuar nga mediat italiane, të cilat publikuan axhendën e kreut të qeverisë italiane për javën e ardhshme.

Sipas axhendës, Conte parashikon të takohet vetëm me Kryeministrin Edi Rama dhe Presidentin Ilir Meta, ndërsa vizita pritet të mbyllet brenda të martës. Në axhendën e publikuar nuk jepen detaje nga tema e bisedimeve mes Kryeministrit të Italisë me homologun e tij shqiptar dhe kreun e shtetit, Ilir Meta.


Megjithatë, vizita e Kryeministrit të Italisë në Tiranë, mbahet vetëm dy ditë para se vendet e Bashkimit Europian të marin vendimin për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Italia është shprehur prej kohësh “pro” Shqipërisë për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE.


Skip to toolbar