Inter “ngec” në Lecce, përfiton Juventus. Kumbulla del nga fusha i dëmtuar

Inter është ndaluar në barazim 1-1 nga Lecce në javën e 20-të të Serie A. Skuadra zikaltër i bëri një “dhuratë” të papritur rivalit të saj për titull, Juventus. Ishte Bastoni ai që tundi rrjetën në të 72` për Inter, por Mancosu barazoi pak minuta më vonë për Lecce. Shifrat 1-1 nuk ndryshuar deri në përfundim të ndeshjes.

Kështu, skuadra e Inter mbetet në vendin e dytë me 47 pikë, ndrërsa Juventus kryeson me 48 pikë, ndërkohë që ka dhe një ndeshje më shumë në dispozicion për të luajtur. Lecce ndodhet në vendin e 17 të renditjes. Me të njëjtin rezultat, barazim 1-1, u ndanë mes tyre Bologna dhe Verona, skuadra që ndodhen aktualisht në mesin e tabelës së renditjes në Serie A.

Ndërkohë, mbrojtësi i kombëtares shqiptare, Marash Kumbulla doli herët nga fusha e lojës, pasi mbeti i dëmtuar. Brescia barazoi 2-2 me Cagliarin, në një sfidë ku mesfushori i kombëtares Emanuele Ndoj luajti titullar për Brescian, por u ndëshkua me karton të verdhë. Barazimi i të dielës mban gjallë shpresat e skuadrës së Emanuele Ndoj për të mbijetuar, pavarësisht se ndodhet në vendin e tretë nga fundi i renditjes me 15 pikë, një më pak se Lecce.

Kur Ronaldo mungon, Juventus nuk fiton

Lecce ndal Juventusin. 100 minuta lojë nuk i mjaftuan skuadrës së Maurizio Sarrit për të mundur një rival modest si Lecce. Ndonëse kontrolloi topin në gati 70% të lojës, gjuajti 16 herë portën, me gjashtë tentativa për gol, Juve nuk arriti të shkatërronte “autobusin” e Lecce, duke dalë me vetëm një pikë nga transferta, pas barazimit 1-1.

Të dy golat e takimit u shënuan nga pikat e bardhë e penalltisë. I pari ishte goli i Dybala në të 50`, kur Juve fitoi një penallti dhe u shndërrua në gol nga argjentinasi. Por gjashtë minuta më vonë, Mancosu gjeti rrjetën për Lecce po nga pika e bardhë e penllatisë, duke rivendosur barazpeshën në fushën e lojës.

Pas këtij goli, Sarri ndryshon skuadrën duke hedhur Rabiot, Khedira dhe Cuardado në fushën e lojës, por Lecce rreshtohet mirë taktikisht në mbrojtje duke i rezistuar presionit të kundërshtarit. Në fakt, kjo ndeshje tregoi edhe njëherë varësinë që Juventus ka krijuar nga Cristiano Ronaldo, i cili mungoi në këtë takim.

Ronaldo ka shënuar rregullisht pothuajse në çdo ndeshje të Serie A. Megjithatë, pika e së shtunës e mban Juven në vendin e parë në kampionatin italian me 23 pikë, dy më shumë se Inter që ka për të luajtur ndeshjen e kësaj jave.

Skip to toolbar