Video e Lefter Allës, Vasjari: Nëse vërtetohet, PS duhet të shkojë në zgjedhje

Analisti Arian Vasjari u shpreh në studion e “Real Story” të gazetarit Sokol Balla, se krimi në Shqipëri ka një infiltrim serioz në politikën shqiptare. Duke iu referuar videos, ku shfaqet kryebashkiaku i Bulqizës Lefter Alla duke thithur kokainë, Vasjari u shpreh se nëse ajo është e vërtetë, Partia Socialiste duhet të marrë një vendim të madh. Sipas tij, në këtë rast, Partia Socialiste duhet të miratojë ligjin zgjedhor dhe të shkojë në zgjedhje të parakohshme.

“Unë për vete kam nevojë që t’i kem këto elemente sepse nëse është ashtu siç thotë Hoxha, që bëhet fjalë për një video që është filmuar këto muaj, pasi ai është shpallur kryetar bashkie, këtu çështja është e qartë. S’ka çka të diskutojmë më ne. Deri kur si kam këto të dhëna, me këto duhet të merret SPAK. Ne edhe pa e pasur zotin Alla si fabul sot, ne mund të flisnim lidhur me kriminialzimin e sistemit dhe politikës. Që Shqipëria ka një problem të madh lidhur me infiltrimin e krimit në jetën politike, kjo nuk vihet në diskutim nga asnjë. Unë nuk shkoj ën kuotën e Lubonjës, që infiltrimi i krimit ka ndërtuar shtetin e tij, s’mund ta them. Në këtë kuptim unë them që mos ta lë pa emër se çka ka ndodhur, unë them se lajmi nuk është me që një zyrtar i PS ka thithur drogë.

Për mua lajmi është vet PS. Është vet PS pasi rastet e zyrtarëve në legjislaturën e kaluar, kryetarë bashkish, dalin me një profil problematik ligjor. Kjo ngre pyetjen mbi PS si strukturë. Nëse ky zotëri e ka thithur drogën në këtë periudhe, sigurisht që përgjegjësia e tij është personale. Se Rama s’do ruaj se mos një kryetar bashkie i tij pinte kokaine. Aty kemi komprometimin e një personi të zgjedhur. Kjo është video që lidhet më të shkuarën e zotit Alla, apo lihet me periudhën kur ai ka qenë kryetar bashkie. Po e tejkaloj zotin Alla, pasi i qëndroi prezumimit të pafajësisë.

Nëse ai vërtetohet nga SPAK se ajo video nuk është montazh, nëse provohet, PS mbas këtij rasti, duhet të marrë një vendim të madh. Unë nuk i shikoj asnjë alternativë tjetër, përvese pranimit të PS që të futet përmes një ligji elektoral, në një përplasje të ndershme politike në alternativën e saj. Mund të legjitimojë PS. Nëse do të vijojë ta trajtojë këtë rast të izoluar, personal që s’ka lidhje me PS, duke mos reaguar qartësisht. Pasi ka pasur raste të tjera.

Nëse vërtetohet që ai ka konsumuar drogë, nëse është i zgjedhur i PS, atëherë unë them se jemi në rrethana tipike se shumë rastësi përbëjnë domosdoshmëri. Më kanë thënë që ka dhe të tjerë, madje me thonë për një që është i rëndësishëm. Nuk do doja që të degradonim sistemin politik ne një sistem qe do te perligjte, qe kriminalizimi ka kapur çdo qelize. PS ka në dorë që të na ndihmojë. S’ka alternativi tjetër, shkuarje drejt zgjedhjeve lokale dhe te përgjithshme”, tha Vasjari. /Realstory.al/

“Pesë raste s`janë përgjegjësi personale”, Minxhozi: Më vjen mirë që SPAK reagoi

Për analistin Skënder Minxhozi, lajmi i mirë pas publikimit të videos së Lefeter Allës, që shfaqej duke thithur kokainë, ishte fakti që SPAK reagoi shpejt. Në “Real Story” të gazetarit Sokol Balla, Minxhozi tha se ai i beson kredencialeve të gazetarit Artan Hoxha. Por, Për analistin Minxhozi, problemi nuk është më as sistemi zgjedhor, as listat e as Kodi Zgjedhor. Sipas tij, problemi është mungesa e garës brenda partive për zgjedhjen e personave që futen në lista.

“Më vjen mirë që SPAK reagoi shpejt. Të gjitha palët janë thirrur aty. Pesë gjashtë raste nuk janë më përgjegjësi personale. Problemi është se në kuadër të kushteve të ligjit të dekriminalizimit, në një proces zgjedhor kur s`ke pasur kundërshtarë zgjedhor, çfarë të ka penguar të gjesh njerëz që nuk kanë cene? Unë nuhatjes dhe frikës së Artan Hoxhës në sensin pozitiv, unë i besoj. Është një nga njerëzit që ka folur në situata të vështira. E dimë se çfarë roli ka pasur në 21 janar. Personazhi që ka nxjerrë videon i ka kredencialet në rregull.

Pasoja kryesore është e karakterit politik. Kriza e vërtetë nuk është e sistemit aktual zgjedhor, as e kodit elektoral, por një krizë që është një hap përpara. Nuk janë zgjedhjet e lira në rang Shqipërie, por zgjedhjet e lira brenda partive. Këtu nuk ka përveç selektimit subjektiv të kryetarëve të partive, unë nuk shoh as një forum ku të diskutohet për emrat. Këtu vjen emri ditën e fundit që duhet të shkojë në KQZ se kështu e do kryetari i partisë”, tha Minxhozi./Realstory.al/

Video/ Tensione në derbi, Trashi përplaset me Ngoo

Nuk u shmangën as nga derbi i së premtes tensionet në fushën e lojës. Futbollisti i Partizanit, Lorenc Trashi pati një përplasje me sulmuesin e Tiranës, Michael Ngoo.

Të dy lojtarët shfaqën tensione gjatë një momenti të ndeshjes në pjesën e dytë.

U desh ndërhyrja e lojtarëve të tjerë të të dyja ekipeve për të evituar një tension të mëtejshëm.

 Gjithashtu, arbitri i ndeshjes Enea Jorgji i ndëshkoi të dy futbollistët me karton të verdhë.

Kujtojmë se dhe në ndeshje të kaluara mes Partizanit dhe Tiranës ka pasur përplasje mes lojtarëve por edhe tifozëve. Fatmirësisht, këtë herë “sherri” u shua shpejt.

Futbollisti rrëzon në tokë trajnerin kundërshtar

Një video po bën qarkullon në rrjetet sociale, ku aq sa ka shkaktuar humor aq është edhe kritikuar ashpër. Gjatë ndeshjes Freiburg dhe Eintracht Frankfurt, që përfundoi me rezultatin 1-0 nuk u diskutua për fitoren e skuadrës mikpritëse, por për një ngjarje që ndodhi në minutat e fundit të ndeshjes. Trajneri i Freiburg-ut u godit dhe u rrëzua në tokë nga futbollisti i Eintracht Frankfurt, David Abraham.

Abraham në përpjekje për të marrë topin që doli jashtë fushe, goditi trajnerin duke e përplasur në tokë. Menjëherë pas kësaj reaguan lojtarët rezervë të Freiburg-ut duke nisur edhe një sherr mes tyre. Ndërsa  arbitri i ndeshjes ndëshkoi me karton të kuq, Abrahamin, i cili tashmë pritet të marrë edhe një dënim nga federata.

Shikoni videon ku Abraham përplas trajnerin kundërshtar.

Kopjohet Ballist Morina, droni ndërpret ndeshjen në Europa League (video)

Ndeshja e vlefshme për turin e dytë të Europa League mes Dudelange dhe Qarabag, u ndrërpre për disa minuta, pasi një drone u shfaq në stadium. Droni mbante të varur flamurin e Armenisë, një shtet me të cilin Azerbajxhani është në tensione dhe pa marrëdhënie diplomatike.

Droni u shfaq në momenti kur skuadra azere ishte duke udhëhequr takimin me rezultatin 0-2 ndaj ekipit nga Luksemburgu. Mesfushoi i skuadrës së Qarabag, Gara Garayeve tentoi të gjuante dronin me top, por arbitri ndërpreu ndeshjen. Në njoftimin e saj, UEFA u shpreh se ndeshja pezullohet për “çështje sigurie”.

Aktualisht, Azerbajxhani dhe Armenia janë në një konflikt të hapur për çështje territoresh. Pas 30 minutash pushim, ndeshja rinisi përsëri me Qarabag që e fitoi takimin. Droni me flamurin e Armenisë në stadiumin e Dudelange është kopjimi i dronit me flamurin “Autochtonous”, që Ballist Morina ngriti në stadiumin e Beogradit në takimin Serbi-Shqipëri.

Video: Nis shtrimi i tapetit të blertë në “Arenën Kombëtare”

Punimet për ndërtimin e stadiumit të ri kombëtar të futbollit, kanë kaluar në një tjetër stad. Prej dy ditësh ka nisur shtrimi i tapetit të blertë të fushës në stadiumin e ri kombëtar. Federata Shqiptare e Futbollit ka publikuar një video nga ecuria e punimeve, ku duket qartë se gjithçka në shtëpinë e re të futbollit po shkon drejt përfundimit.

Sipas një njoftimi të mëhershëm të anëtarit të Komitetit Ekzekutiv të FSHF-së, Arben Dervishaj, mësohet se puna për shtrimin e tapetit të blertë do të përfundojë brenda një jave. Ndërkohë, ai ka bërë të ditur se fusha do të jetë gati për të pritur skuadrat pas një muaji.

Megjithëse, sqaron Dervishaj, pritet që inaugurimi zyrtar të bëhet në muajin nëntor, kur Shqipëria do të luajë dhe dy ndeshjet e fundit eliminatoret të Euro 2020, ndaj Andorrës dhe Francës. Ndërkohë, nga pamjet e publikuara nga FSHF, shihet se vendosja e 22 mijë stolave në tribunat e stadiumit të ri kombëtar të futbollit, gjithashtu po shkon drejt fundit.

Stadiumi i Ri, ka filluar shtrimi i fushës ⚽ me tapetin e gjelbërt 👏#Tiranë #FSHF#Zhvillim 💪 ⚽ 🇦🇱️ #UEFA

Gepostet von Federata Shqiptare E Futbollit am Mittwoch, 11. September 2019

Video/ Po mbyteshin në mes të detit, Forca Detare shqiptare shpëton 140 sirianë

Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën me një video ku shihen pamjet e aksionit të Forcave tona Detare, që shpëtojnë 140 emigrantë sirianë, mes të cilëve 30 fëmijë. Aksioni i zhvilluar nga Forcat Detare Shqiptare, shpëtoi jetën e 140 personave në detin Egje, pasi mori alarmin SOS nga një mjet lundrues i huaj, që po transportonte emigrantë klandestinë.

“Mirmëngjëses, dhe me pamjet nga aksioni i Forcave tona Detare me mision në detin Egje ku falë ndërhyrjes së tyre në kohë, 140 emigrantë afganë e sirianë, 30 prej të cilëve fëmijë, kanë zbritur shëndoshë e mirë në tokë, ju uroj një ditë të mbarë. Që prej vitit 2016, kur Shqipëria u bë pjesë e misionit të NATO-s në detin Egje, janë mbi 2 mijë fëmijë, gra e burra të shpëtuar nga djemtë tanë të Forcës Detare”, shkruan Rama.

Ky është operacioni i tretë në pak ditë për shpëtimin e emigrantëve klandestinë që tentojnë të futen në vendet e Bashkimit Europian. Sipas Ministres së Mbrojtjes, Olta Xhaçka, anija “Oriku” dhe ekuipazhi i saj është përballur me një fluks të shtuar emigrantësh të paligjshëm gjatë patrullimit në detin Egje.

MIRËMËNGJES 😃dhe me pamjet nga aksioni i Forcave tona Detare me mision në detin Egje ku falë ndërhyrjes së tyre në kohë, 140 emigrantë afganë e sirianë, 30 prej të cilëve fëmijë, kanë zbritur shëndoshë e mirë në tokë, ju uroj një ditë të mbarë 🇦🇱Që prej vitit 2016, kur Shqipëria u bë pjesë e misionit të NATO-s në detin Egje, janë mbi 2 mijë fëmijë, gra e burra të shpëtuar nga djemtë tanë të Forcës Detare🙏🤝👍

Gepostet von Edi Rama am Mittwoch, 4. September 2019

Video, vajza e dehur i “hyn në dru” me këpucë djalit

Një sherr ka përfunduar në lëndimin fizik të një personi si pasojë e grushteve dhe të rrahurave nga një çift, i cili ishte i dehur. Ngjarja ka ndodhur në qytetin e Wrexham në Angli dhe është filmuar nga kamerat e sigurisë së lokalit.

Sherri ka nisur fillimisht nga vajza, e cila ka hequr këpucën dhe i ka gjuajtur me takat e tyre një djali në kokë. Djali ishte ulur në një tjetër tavolinë me miqtë e tij dhe po drekonte. Më pas ka qenë i dashuri i saj që ka shkuar duke e rrahur me grushte e shkelma. Çifti, i cili është dënuar me 18 muaj burg gjithsej, tha se djemtë po qeshnin dhe talleshin me vajzën, akuza që u mohuan nga i sulmuari.

Veprimi i Kay Marie Brown dhe Luke Anthony Bednarek u dënua ashpër nga gjykata, e cila vendosi për ata 18 muaj burg për dhunë të ushtruar dhe veprime të turpshme në gjendje të dehur.

Momenti kur Irani rrëmben anijen britanike (video)

Irani dhe Britania e Madhe vijojnë provokimet e marrëdhënieve mes tyre. Pas bllokimit të një cisterne të nafte të Iranit nga Britania e Madhe me dyshimin e po shkonte në Siri, duke shkelur sanksionet e vendosura nga BE dhe SHBA, të njëjtën gjë ka bërë edhe Irani. 

Forcat e Rojës Revolucionare të Iranit kanë bllokuar një anije britanike me arsyetimin se “është në shkelje të rregullave ndërkombëtare detare”. Kjo gjë u mohua nga autoritetet britanike, të cilët deklaruar se anija ishte në përputhje të plotë me rregulloren në ujërat ndërkombëtarë, ndërsa Ministri i Jashtëm britanik Jeremy Hunt e ka quajtur ngjarjen një “provokim të papranueshëm.”

Bllokimi i anijes britanike Stena Impero me 23 persona në bord ndodhi dy ditë më parë, ndërsa të dielën mediat botërore kanë nxjerrë pamjet e sekuestrimit të saj nga forcat iraniane.

Anija britanike u rrethua në ngushticën e Hormuzit nga varka të vogla të zeza, ndërsa nga helikopterët zbritën forcat iraniane në bordin e saj. Anëtarët e ekuipazhit britanik janë indianë, rusë, letonezë dhe filipinas.

Kosovë, grushte e karrige mes anëtarëve të LDK

Procesi zgjedhor brenda partisë Lidhja Demokratike e Kosovës, i zhvilluar ditën e diel, është shoqëruar me shumë incidente në degë të ndryshme. Rastet u bënë publike nga mediat kosovare, ndërsa incidenti më i fundit dhe më i rëndi është ai i shënuar në Komunën e Vushtrrisë.

Procesi zgjedhor përfundoi në rrahje e grushta, deri në përdorimin e gjuajtjes me karrige mes anëtarët dhe përfaqësuesve të LDK-së. Video është shpërndarë nga Indeksonline, e cila thekson se sherri ka nisur fillimisht verbalisht dhe më pas ka degjeneruar në përdorimin e karrigeve.

Procesi i brendshëm zgjedhur brenda partisë po bëhej për të përcaktuar kryetarët e rinj të degëve të LDK-së.

Pamje ekskluzive e rrahjes së LDK-së në Vushtrri

Gepostet von IndeksOnline am Mittwoch, 10. Juli 2019
Skip to toolbar