Ushtarët izraelitë dhe egjiptianë shkëmbejnë zjarr në kufirin Rafah, një i vrarë

BOTA


Forcat izraelite dhe egjiptiane shkëmbyen zjarr pranë Rafah të hënën, duke vrarë një ushtar egjiptian, raportuan mediat izraelite.

Sipas mediave izraelite që citojnë burime të IDF, ushtarët egjiptianë qëlluan në drejtim të ushtarëve izraelitë, të cilët u përgjigjën me zjarr. Incidenti u konfirmua nga Forcat Mbrojtëse të Izraelit, të cilat thanë se zyrtarët ishin në kontakt me Egjiptin pas “një incidenti të shtënave” në kufirin Gaza-Egjipt.


“Disa orë më parë ka pasur një incident të shtëna në kufirin egjiptian, i cili është nën hetim, dialogu është duke vazhduar me palën egjiptiane,” tha IDF.

Tensionet në marrëdhëniet Izrael-Egjipt janë përshkallëzuar që kur forcat izraelite morën kontrollin e pikës kufitare Rafah më 6 maj dhe po kërcënojnë operacione tokësore në shkallë të gjerë. Që atëherë, Egjipti e ka mbajtur anën e tij të kufirit të mbyllur dhe ka thënë se do të mbetet i mbyllur për sa kohë që trupat izraelite janë në anën tjetër.

Egjipti dhe Izraeli mbajnë një traktat paqeje prej dekadash dhe bashkëpunim të ngushtë të sigurisë, por pushtimi i Rafahut nga Izraeli i ka vënë në provë marrëdhëniet e dy vendeve./abcnews.al
Skip to toolbar