Vëllai i Salianjit në kërkim nga policia, akuzohet për “Mashtrim”

AKTUALITET


Gazeta “Tema” ka publikuar një lajm këtë të premte, ku tregon se Gjykata e Tiranës ka vendosur masën e “Arrestit në burg” për shtetsin Alex Kaçani, vëlla i ish-deputetit të PD, Ervin Salianji. Vendimi i Gjykatës mban datën 3 prill 2019 e firmosur nga gjyqtarja Shefkie Demiraj. Alex Kaçani akuzohet për “Mashtrim”, parashikuar nga neni 143/1 i Kodit Penal, vepër për të cilën rrezikon deri në 5 vite burg.

Prokuroria e Tiranës ka firmosur në datë 4 prill 2019 një urdhër ekzekutimi të vendimit të Gjykatës, për vëllain e Salianjit, duke ia përcjellë Policisë Gjyqësore dhe Seksionit Kundër Krimit Ekonomiko-Financiar në Policinë e Tiranës, për gjetjen dhe ndalimin e tij. Kërkimet për ndalimin e vëllait të deputetit Salianji deri tani nuk kanë rezultuar ekase. Burime policore thonë për TemA se Kaçani i fshihet drejtësisë dhe nuk jeton në Shqipëri.


Alex Kaçani, vëllai i ish-deputetit Salianji ka ndërruar disa herë emrin e mbiemrin. E këtu ka shfrytëzuar faktin se i ati i tij, Bujar Salianji ishte kryetar komune në Gorë, Korçë. Nga verikimet e bëra pranë gjendjes civile në ish-komunën Lozhan, e cila është drejtuar për tre mandate nga babai i Ervinit, Bujar Salianji, rezulton se ish-deputeti i Bashës ka një vëlla nga nëna.

Sipas të dhënave zyrtare, personi tani quhet Alex Kaçani, me emër të ndryshuar, ka lindur në Lozhan në vitin 1979 dhe është vëllai i madh i Ervin Salianjit nga martesa e parë e nënës të tij Shega, me Bedri Xhengon. Më pas ajo është martuar me Bujar Salianjin dhe ka dy djem, një prej të cilëve Ervini. Emri i tij i vërtetë është Klodian Xhengo, por, për shkak të problemeve me drejtësinë në vendet e Evropës ku ka qëndruar për disa kohë, aika ndryshuar emrin dhe mbiemrin.
Skip to toolbar