Kievi akuzon Moskën për ekzekutimin e tre të burgosurve ukrainas të luftës

BOTA


Autoritetet gjyqësore të Ukrainës kanë nisur një hetim paraprak për krimet e luftës pas raportimeve se forcat ruse ekzekutuan tre të burgosur ukrainas të luftës. Sipas Kievit, incidenti ndodhi këtë muaj pranë fshatit Robotine, në rajonin e Zaporizhzhya. Pamjet e ekzekutimit të filmuara janë postuar në rrjetet sociale. Ndërsa, Rusia nuk ka komentuar për këtë çështje.

“Ky është një rast tjetër i shkeljes së rëndë të së drejtës humanitare ndërkombëtare në lidhje me trajtimin e të burgosurve të luftës nga shteti agresor”, thuhet në një deklaratë të prokurorisë.


Më 3 dhjetor, Ukraina akuzoi Rusinë për një krim lufte pasi një video tjetër u publikua në faqet e mediave sociale ku tregoheshin disa ushtarë që gjuanin dy ukrainas ndërsa ata u dorëzuan dhe dolën nga hendeku i tyre. Marsin e kaluar një ushtar ukrainas i kapur u qëllua dhe u vra pasi u dëgjua duke bërtitur “Lavdi Ukrainës”, një frazë që ka marrë një kuptim të veçantë dhe është përdorur nga ukrainasit si një përshëndetje e përditshme që nga fillimi i luftës./abcnews.al
Skip to toolbar