Lufta në Gaza, Erdogan: OKB dhe BE kanë dështuar

BOTA


Presidenti i Turqisë ka folur për luftën e Izraelit ndaj Gazës në një ceremoni të ndarjes së çmimeve shkencore në Ankara.

Recep Tayyip Erdogan tha se dhuna izraelite dhe numri i vdekjeve të palestinezëve, kryesisht fëmijë dhe gra, në Gaza që nga 7 tetori ka funksionuar si “një provë lakmusi” dhe ka treguar se kush ka kërkuar ose të mbrojë ose të shfrytëzojë “të drejtat dhe dinjitetin e njeriut”.


Më pas ai kritikoi ata që “veprojnë si apostuj të demokracisë”, duke përfshirë Këshillin e Sigurimit të OKB-së, organizatat ndërkombëtare të medias dhe Bashkimin Evropian.

“Ata kanë dështuar në këtë krizë”, shtoi ai./abcnews.al
Skip to toolbar