Video skandali, Austria shkon në zgjedhje të parakohshme

BOTA


Video skandali i zv.kancelarit Heinz-Christian Strache ku shfaqej në afera korruptive, ka tronditur themelet e qeverisë. Duket se Austria do të shkojë në zgjedhje të parakohshme dhe lajmin e ka dhënë vet kancelari austriak Sebastian Kurz në një deklaratë për mediat.

Kurz tha se i hapet rruga zgjedhjeve të parakohshme, pas skandalit, dhe kjo nënkupton edhe dorëheqjen e kancelarit. Kurz, i cili kryeson Partinë Popullore të qendrës së djathtë dhe udhëheq qeverinë e koalicionit të Austrisë, tha se ai e kishte bërë pozicionin e tij të njohur te presidenti Austriak Alexander Van der Bellen.


“Pas videon së djeshme skandaloze, duhet të them mjaft sinqerisht: Mjaft më me të tilla korruptime.”-ka deklaruar Kurz
Skip to toolbar