Zgjdhjet presidenciale/ Rusia akuzon Ukrainën për sulme në qendrën e votimit në Zaporizhzhia

BOTA


Rusia ka akuzuar Ukrainën se ka hedhur një predhë nga një dron mbi një qendër votimi në rajonin e Zaporizhzhia, të kontrolluar nga Rusia.

Përveç kësaj, Ministria e Jashtme ruse ka akuzuar Kievin për rritjen e “aktiviteteve terroriste” gjatë zgjedhjeve presidenciale ruse për të tërhequr më shumë ndihmë dhe armë nga Perëndimi, shkruan Sky News.


“Është e qartë se regjimi i korruptuar në Kiev ka intensifikuar aktivitetet e tij terroriste në lidhje me zgjedhjet presidenciale të vazhdueshme në Rusi, në mënyrë që të demonstrojë aktivitetin e tij te mbajtësit e tij perëndimorë dhe të lutet për më shumë ndihmë financiare dhe armë vdekjeprurëse”, tha ministria në një deklaratë.

Sipas mediave të huaja, ka pasur përçarje në qendrat e votimit pasi rusët votojnë për një president të ri, zgjedhje që Vladimir Putin është pothuajse e sigurt se do t’i fitojë.

Ai u zotua të ndëshkojë Ukrainën për përpjekjet e saj për të prishur procesin zgjedhor./abcnews.al
Skip to toolbar