Basha nga Gjirokastra: Nuk ka BE pa votë të lirë

POLITIKË


Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka zhvilluar një takim me strukturat e partisë në Gjirokastër. Gjatë fjalës së tij Basha u bëri thirrje qytetarëve të bashkohen në protestën e 11 majit për të rrëzuar qeverinë e krimit. Basha tha se nuk mund të ketë integrim të vendit nëse nuk ka votë të lirë dhe beteja që opozita ka nisur është transformimi politik i vendit për të përmbushur standardet europiane.

“Nuk është thjesht beteja për rotacionin politik, sepse ai është i pashmangshëm, por është beteja për të drejtat dhe vlerat europiane, duke nisur me votën e lirë. Nuk ka Europë për vendet që s’kanë votën e lirë dhe që qeverisen nga krimi. Nuk ka Europë në një vend që nuk respekton kriteret minimale të shtetit të së drejtës. S’ka Europë në një vend ku qeveria është bërë njësh me krimin dhe u ka dhënë oligarkëve të gjithë buxhetin e shtetit, tenderat dhe gjithçka. Beteja dhe zotimi ynë i parë është transformimi politik i vendit sipas standardeve europiane. Ne demokratët jemi të qartë e të vendosur. Në Europë shkohet me zgjedhje të lira dhe me balancim pushteti e drejtësi të pavarur.” – tha Basha

Skip to toolbar