Bashkëshortja e oligarkut rus pagoi miliona për këtë foto

Më të fundit


Ish gruaja e aleatit të presidentit rus, Vladimir Putin ka paguar jo pak por 135 mijë paund për të bërë një foto me kryeministren britanike Theresa May.

Daily Mail shkruan sot se Theresa May, që duket në këtë foto, së bashku me gjashtë anëtarë të kabinetit të saj kaluan një mbrëmje të paharrueshme në Hotelin me pesë yje ‘Goring’ që ndodhet në Belgravia. Pjesë e fotos është edhe zonja Chernukhin, ish bashkëshortja e aleatit të presidentit rus. Paratë që ajo ka paguar do të shkojnë për një fondacion të ngritur nga partia e May-t, Tory.


Por kjo çështje ka shqetësuar mediat britanike për pranimin e parave ruse për sponsorizimin e partive në Britani.

Nga ana tjetër zyrtarë të partisë së May thonë se  zonja Chernukhin tashmë është një shtetase angleze dhe se nuk është aspak partnere apo aleate e presidentit Putin.

Rreth pesë vite më parë, David Cameron u akuzua pasi Lubov Chernukhin ofroi 160 mijë paund në një mbledhje fondesh për partinë e tij. Por duket se gazetarët britanikë nuk do ta lënë me kaq këtë histori.
Skip to toolbar